1. Start
  2. Artykuły
  3. Gwiazdy muzyki klasycznej
  4. Maxim Vengerov
ARTYKUŁ: Gwiazdy muzyki klasycznej - Maxim Vengerov

Maxim Vengerov

szukaj w artykułach:
http://www.myspace.com/
Światowej sławy skrzypek, altowiolista, dyrygent oraz pedagog. Jego nauczycielami byli Galina Turtschaninova oraz Zakhar Bron. Urodził się w 1974 roku w Nowosybirsku i mając zaledwie 4 lata zaczął swoją przygodę ze skrzypcami. 6 lat później wygrał Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie.
Od tego czasu regularnie pojawiał się na scenach w dawnym Leningradzie i w Moskwie. Rozpoczął karierę solisty występując z Royal Concergebouworkest, Filharmonią BBC oraz z Walerijem Giegijewem na Festiwalu Lichfiel, a wraz z Państwową Orkiestrą Symfoniczą ZSRR i jej ówczesnym dyrygentem Yurim Siminovem wyjechał w tourne po Włoszech. W roku 1990 zdobył I Nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Carla Flescha w Londynie i rozpoczął współpracę z New York Philharmonic Orchestra oraz z Filharmonią z Tel Awiwu. Jego znakomite nagranie koncertów skrzypcowych Prokofiewa i Szostakowicza (1995) zostało uznane „Najlepszym nagraniem roku” oraz „Najlepszym nagraniem koncertu” (wg Gramophone).
Jego zainteresowania nie ograniczają się jedynie do skrzypiec. W roku 2003 rozpoczął naukę gry na altówce i nagrał płytę z koncertem na ten instrument Waltona. Studiował również skrzypce barokowe oraz improwizację jazzu, taniec i dyrygenturę. Jest również aktywnym pedagogiem. Jego kursy mistrzowskie są bardzo popularne i cenione w świecie muzyki. Jako honorowy członek UNICEF-u przybliża muzykę dzieciom oraz wspiera rozwój ich talentów w takich krajach jak Kosowo, Tajlandia czy Uganda.
Jest również silnie związany z Polską. Występuje z Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia i Filharmonią Bałtycką. W roku 2011 był przewodniczącym jury w Międzynarodowych Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Dymitr Szostakowicz- I Koncert Skrzypcowy część II Scherzo (wraz z Mścisławem Roztropowiczem)


Vittorio Monti- Czardasz (Wraz z Bassiona Amorosa)

© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl