VARIOUS FORMS OF FRICTION: monograficzna płyta Krzysztofa Wołka od ANAKLASIS w sprzedaży od 22 września

Koncert instrumentalny jest jednym z najdawniejszych gatunków, przez wieki przechodził liczne przeobrażenia. Do dziś kompozytorzy często sięgają po zabieg przeciwstawiania gry orkiestry soliście. Najnowszy krążek VARIOUS FORMS OF FRICTION od ANAKLASIS prezentuje monograficzny dorobek Krzysztofa Wołka w tym zakresie: w trzech zamieszczonych na nim utworach z artystami Orkiestry Muzyki Nowej dialogują kolejno fortepian, wiolonczela i klarnet basowy. Płyta trafi do sprzedaży 22 września.

Kompozycje zawarte na płycie VARIOUS FORMS OF FRICTION potraktowane są jako części większej całości, a jednocześnie mogą istnieć samodzielnie. Utwór tytułowy, skomponowany dla wykonującego go tu wiolonczelisty Jakoba Kullberga, wziął się z konstatacji kompozytora, że dzieło sztuki wymaga tarcia, zarówno na poziomie konceptualnym, jak i osobistym. Zresztą całe dotychczasowe twórcze życie Krzysztofa Wołka to ścieranie się różnych wpływów i środków wyrazu. „Mam tendencję do inspirowania się coraz szerszym spektrum muzyki i sztuki w ogóle, niekoniecznie związanej z tzw. zachodnią tradycją muzyki klasycznej czy sztuki. Bardzo często inspirujące są dla mnie również osiągnięcia ludzkiego umysłu i odkrycia naukowe” – przyznaje. Komponuje utwory na składy akustyczne, ale i muzykę elektroakustyczną, tworzy instalacje multimedialne, inicjuje dzieła interdyscyplinarne, obejmujące video art czy taniec.

Album VARIOUS FORMS OF FRICTION, wydany w serii PORTRAITS, oprócz kompozycji tytułowej zawiera również utwory Motions, Stases na fortepian i duży zespół (solistką jest Małgorzata Walentynowicz) i Open/Close na klarnet basowy i duży zespół (solista: Michele Marelli). Gra Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca.

Płyta dołączy do niebieskiej serii PORTRAITS, która prezentuje monograficzny dorobek współczesnych kompozytorów polskich XX i XXI wieku. Od 22 września krążek będzie dostępny na CD oraz w serwisach streamingowych.

Tego samego dnia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się koncert specjalny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zrealizowany w ramach 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. W programie, obok utworów Jagody Szmytki, Pawła Hendricha i Marcina Stańczyka, znalazło się Open/Close na klarnet basowy i duży zespół Krzysztofa Wołka. Partię solisty wykona Michele Marelli, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Muzyki Nowej prowadzona przez Szymona Bywalca.

Patroni medialni: TVP Kultura, Program 2 Polskiego Radia, Culture.pl
Partner: Ruch Muzyczny

ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION


www.anaklasis.pl
www.facebook.com/anaklasisrecords
www.instagram.com/anaklasis

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 1945 roku specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów. Jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy, w 2019 roku PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca „Ruchu Muzycznego” Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. Natomiast gromadzone od początku działalności w archiwach Instytucji zasoby udostępniane są w Polskiej Bibliotece Muzycznej – cyfrowej bazie zbierającej niejednokrotnie unikatowe materiały nutowe i ikonograficzne. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej. W ramach projektu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej” Oficyna zabezpiecza dziedzictwo muzyczne czasu zaborów i prowadzi działania przybliżające twórczość i działalność artystyczną tamtych czasów m.in. w ramach Kursu Edytorstwa Muzycznego oraz najnowszej serii podcastów „DNA Muzyki Polskiej”. Więcej na www.pwm.com.pl.

Powiązane Video Wszystkie video

Justyna Philipp i kwartet z?o?ony z profesorów Akademii Muzycznej w Gda?sku
Krzysztof Maciejowski – podró? w nieznane z muzyk?
Runway - Kwintet ?l?skich Kameralistów
Zbigniew Preisner - Van den Budenmayer - koncert e-moll

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Esh Various 4 gitara basowa Solid Black
Fender Low Friction Pot (250k) potencjometr
Fender Low Friction Pot (500k) potencjometr
Fender High Friction Pot (250K) potencjometr

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl