Pardon, To Tu w czerwcu 2015

John Russell / Steve Beresford / John Edwards / Ståle Liavik Solberg

Pn. 01.06.2015, godz. 20:30, wstęp 30 zł

Jedyny w Polsce koncert czołówki brytyjskiej improwizacji. Pierwszy raz na scenie Pardon, To Tu staną: gitarzysta John Russell, multiinstrumentalista Steve Beresford, wybitny kontrabasista John Edwards i norweski perkusista Ståle Liavik Solberg.

John Russell od lat 70-tych jest jedną z najważniejszych postaci londyńskiej sceny free improv. Od ponad 40 lat występuje w telewizji i w radiu, nagrywa (dotychczas ponad 50 płyt) i koncertuje. Jest współzałożycielem legendarnego, już nieistniejącego klubu Mopomoso.

Steve Beresford jeden z założycieli London Improvisers Orchestra, multiinstrumentalista. Był członkiem legendarnej jak i zarówno absurdalnej formacji Portsmouth Sinfonia, w której występowali znakomici muzycy jak Brian Eno czy Michael Nyman - na instrumentach, na których nie umieli grać... Pracował z setkami muzyków, w tym Derek Bailey, Han Bennink, Evan Parker, Otomo Yoshihide i John Zorn. Pracuje także z artystami wizualnymi.

John Edwards jeden z najbardziej aktywnych muzyków sceny londyńskiej. Od 1995 jest filarem sceny improwizowanej grając niemal z każdym. Czy to Peter Brötzmann, Thurston Moore, Louis Moholo-Moholo czy Evan Parker - każdy potwierdza, że jest on mistrzem swojego fachu.

Ståle Liavik Solberg jest jedną z centralnych postaci sceny muzyki improwizowanej w Oslo. Gra w takich grupach jak VCDC, regularnie współpracuje z brytyjskim gitarzystą i zasłużonym promotorem muzyki free improv – Johnem Russellem, pianistą i keyboardzistą Jimem Bakerem, saksofonistą Martinem Küchenem czy kompozytorem i wiolonczelistą Fred Lonberg-Holm. Solberg to również jeden z organizatorów festiwalu Blow Out! w Oslo. Kuratoruje to wydarzenie wspólnie z perkusistą Paal Nilssen-Love.

http://pardontotu.pl/

www.facebook.com/events/392399994285038/

"Die Dicken Finger" [Olaf Rupp / Jan Roder / Oliver Steidle]

Nd. 07.06.2015, godz. 20:30, wstęp 25 zł

Trio, na które składa się gitara elektryczna, basowa i perkusja elektryczna. Brzmi to tak, jakby puścić naraz w przyśpieszonym tempie płyty Lüttenbachers, Napalm Death i Ruins. Jak strumień lawy dźwięku, który przewozi tysiące malutkich, rozbitych motywów po drodze zespalając je w nowe konfiguracje.

Wszyscy trzej muzycy są od dawna bohaterami berlińskiej sceny Echtzeitmusik. Jan Roder i Oli Steidle z Der Rote Bereich, Soko Steidle i Die Enttäuschung, Olaf Rupp ze Stol, duo z Michaelem Wertmüller, Weired Weapons i wieloma innymi projektami. Muzyka tego tria przesuwa granice współczesnej muzyki improwizowanej daleko do estetyki hardcore i offroad-core. Są to co prawda bardzo skrajne dźwięki, ale stają się bardziej zrozumiałe, jeśli wziąć pod uwagę, że tych trzech muzyków po prostu robi przedstawienie stylistyk muzycznych, z którymi pracują na co dzień pionierzy free jazz: niszczą lustro i używają odłamków dla własnej wizji.

www.olafrupp.de/ddf/

youtu.be/NZBH0sfF6x0

Nights with the 'Alexander von Schlippenbach Trio" [Alexander von Schlippenbach / Evan Parker / Paul Lovens]

Śr./Czw. 10-11.06.2015, godz. 20:30, Bilety 1-Dniowe: 40 PLN / Karnet 2-Dniowy: 70 zł

Będą to jedne z najważniejszych free-jazzowych koncertów w historii koncertowej Pardon, To Tu. Jedyne koncerty w Polsce jednego z najważniejszych i najdłużej istniejących trio w historii free-jazzu. Dwa wieczory z Alexander von Schlippenbach, Evan Parkeri Paul Lovens - czyli - legendarne "Alexander von Schlippenbach Trio"!

Alexander von Schlippenbach pianista, kompozytor, aranżer. Jedna z najważniejszych postaci europejskiej sceny muzyki improwizowanej, free jazzowej. Urodzony w Berlinie w 1938 r. Absolwent kolońskiej 'Staatliche Hochschule für Musik'. Od połowy lat 60. do najważniejszych realizacji artysty należą: działalność założonej przez siebie Globe Unity Orchestra (w latach 70. i 80. czołowy free jazzowy big-band, z udziałem m.in. Manfreda Schoofa, Kenny`ego Wheelera, Petera Brötzmanna, Alberta Mangelsdorffa, Petera Kowalda, Steve`a Lacy’ego, Anthony’ego Braxtona, Tomasza Stańko), Schlippenbach Trio z Evanem Parkerem i Paulem Lovensem.

Evan Parker stał się kluczową figurą w kwestii rozwoju europejskiego free-jazzu i wolnej improwizacji, utorował drogę i w zasadzie rozprzestrzenił wachlarz poszerzonych technik muzycznych. Parker nagrał niezliczoną ilość albumów zarówno solo, jak i lider grup; występował i nagrywał z Peterem Brötzmannem ('Machine Gun' w 1968), Derek Bailey, Joe McPhee, Anthony Braxton, Cecil Taylor i wieloma innymi.

Paul Lovens urodzony w Aachen (Niemcy) w 1949 r. Grał na bębnach już od dzieciństwa, wcześnie zaczął pracować z amatorskimi i dixielandowymi zespołami. Od lat 70. w Trio z Alexandrem von Schlippenbachem i Evanem Parkerem. Członek "Globe Unity Orchestra". Współpracował z czołówką światowej muzyki improwizowanej i free jazzowej, m.in. z Cecilem Taylorem, Aki Takase, Eugene Chadbournem, Günterem Christmannem, Matsem Gustavssonem i Joelle Leandre.

pardontotu.pl/

www.facebook.com/events/467677766720495/

Jozef van Wissem

Czw. 18.06.2015, godz. 20:30, wstęp 25 zł

„Gdyby hrabia Dracula był hipsterem, wyglądałby właśnie tak.” - Dawid Karpiuk - Newsweek
Koncert znanego Pardonowej publiczności awangardowego kompozytora Jozefa van Wissema, muzycznego współpracownika Jima Jarmuscha, z którym amerykański filmowiec nagrał 4 albumy, a ostatnio współpracował przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Tylko kochankowie przeżyją”. Holenderski lutnista otrzymał za nią w 2013 roku Can¬nes Soundtrack Award.
Muzyka van Wissema, hipnotyzująca, czysta, minimalistyczna, intensywnie działająca na emocje słuchaczy, tworzy niezwykłą, transcendentną atmosferę. Van Wissem nieustannie koncertuje, dając show w różnych miejscach na całym świecie, choćby na festiwalach takich jak All Tomorrow’s Parties. Studiował w Nowym Jorku, gdzie obecnie mieszka. Na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College wykłada przedmiot o nazwie >wyzwolenie lutni< (The Liberation of the Lute). National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie „ścieżki dźwiękowej” do obrazu Ambasadorowie Hansa Holbeina. Kompozytor występuje też w duecie gitarowo-lutniowym z Jimem Jarmuschem. Wspólnie z Tildą Swinton pracowali nad rewelacyjnym albumem The Mystery of Heaven, który wydali w Sacred Bones Records. Muzyk jest też odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do gry komputerowej Sims Medieval, a ostatnio coraz częściej zajmuje się komponowaniem muzyki filmowej. Specjalnie na jego zamówienie stworzono rodzaj „czarnej lutni”, która zadebiutuje na jego solowym albumie Nihil Obstat.

www.jozefvanwissem.com

kultura.newsweek.pl/tylko-kochankowie-przezyja-jim-jarmusch-jozef-von-wissem-kino-film-wampiry-newsweek-pl,artykuly,341653,1.html

"Pardon To Tu"
Pl. Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa
www.pardontotu.pl
www.facebook.com/pardontotu

Powiązane Video Wszystkie video

Erik Satie - Gnossienne no.1 - Steve & John Hackett
Steve Vai - "For The Love Of God"
„Cicha noc” – Joanna Kulig i Zbigniew Wodecki
John Hackett i Marco Lo Muscio - Hands of the Priestess

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Edwards LP 130CD BK gitara elektryczna
Edwards FV 120D BK gitara elektryczna
Edwards TE 98ASM BLD gitara elektryczna, Blonde
Edwards SA 180LTC BK gitara elektryczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl