Muzeum Muzyki Wielu Kultur - koncert węgierski

Muzeum Muzyki Wielu Kultur to projekt mający na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy utalentowanymi artystami z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) poprzez wspólną interpretację wykonawczą współczesnej muzyki i popularyzację dzieł kompozytorów ze wspomnianych krajów. Projekt obejmuje cztery koncerty: polski, węgierski, czeski i słowacki. 27 lipca, o godz. 19 na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie wykonany zostanie koncert węgierski. Po nim projekcja węgierskiego filmu „Ostatnia rapsodia”.


Solistą koncertu węgierskiego będzie Zsolt Szefcsik. Swoją przygodę ze skrzypcami rozpoczął w wieku ośmiu lat, a w 1991 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Katedrze Skrzypiec Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. W 1988 roku zajął drugie miejsce w Konkursie Skrzypcowym Zathureczky, a 1990 - pierwsze miejsce w Konkursie Kameralistyki im. Leó Weinera. W 1994 roku został członkiem Budapest Festival Orchestra. W tym samym roku założył Erdődy Chamber Orchestra, nad którą sprawuje merytoryczną i artystyczną opiekę.

Wydawnictwa muzyczne sygnowane nazwiskiem tego artysty dwukrotnie otrzymały Nagrodę „Choc”, przyznawaną przez francuski magazyn „Le Monde de la musique”. W 2002 roku jego zespół nagrodzony został „Hungarian Classical Music Award”, której laureatów typuje węgierski magazyn „Gramofon”, a w 2005 – „Academy Club Artistic Award”. W 2008 roku obronił doktorat w Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie.

W programie koncertu utwory wybitnych kompozytorów węgierskich: Leó Weinera, György Selmeczi’ego i György Orbána.

Leó Weiner urodził się w 1885 roku w Budapeszcie. W wieku 15 lat wstąpił do budapesztańskiej Akademii Muzycznej i bardzo szybko został okrzyknięty „cudownym dzieckiem” wygrywając praktycznie wszystkie węgierskie i austriackie konkursy muzyczne w latach 1903 – 1905. Przez krytyków określany jako „węgierski Mendelssohn”. W swoich utworach bardzo często wykorzystywał węgierskie tańce ludowe: czardasz i verbunkos.

György Selmeczi (urodzony w 1952 roku) jest kompozytorem, pianistą, dyrygentem, dyrektorem opery i wykładowcą akademickim. Skomponował muzykę do ponad pięćdziesięciu filmów węgierskich jak i licznych spektaklów teatralnych. Od 2002 roku kieruje wydziałem muzycznym Akademii Teatralnej i Filmowej w Budapeszcie.

György Orbán urodził się w 1947 roku w Transylwanii. Studiował, a następnie uczył na Akademii Muzycznej w Cluj-Napoca (Rumunia). W 1979 roku wyemigrował na Węgry, gdzie został profesorem kompozycji na Akademii Muzycznej im. Liszta w Budapeszcie. Jego muzyka łączy tradycje liturgiczne renesansu z kontrapunktem późnego baroku i akcentami jazzowymi.

Po koncercie odbędzie się projekcja węgierskiego filmu „Ostatnia Rapsodia” (Węgry 2010, 75'), poświęconego pamięci wielkiego węgierskiego kompozytora i pianisty Franciszka Liszta, uważanego za jedną z najbarwniejszych postaci wśród twórców muzyki klasycznej. Film relacjonuje ostatnie dni życia artysty, dokonującego bilansu zysków i strat.


Muzeum Muzyki Wielu Kultur. Koncert węgierski.
27 lipca 2013 (sobota)

Godzina 19.00
Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Staromłyńska 27 (wejście od Pl. Żołnierza Polskiego)

Wykonawcy:

Zsolt Szefcsik (skrzypce)
Baltic Neopolis Orchestra

Program:
Leó Weiner - 2. Divertimento op. 24 „Hungarian folk melodies”
György Selmeczi - Concerto for 4 violin and strings
György Orbán - Court Dances (z dedykacją dla Erdődy Chamber Orchestra)

Po koncercie projekcja filmu „Ostatnia Rapsodia”

Bilety:
20 zł (normalny) / 10 zł (uczniowie, studenci, seniorzy)
Do nabycia w dni koncertu na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie (od. godz. 18)
Rezerwacja biletów i informacja: [email protected] lub tel. 660-326-755

Organizator: Baltic Neopolis Orchestra
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Koncert dofinansowany przez: Pomorze Zachodnie,
Sponsorzy: Zakład Budowlany Siemaszko, Wielkopolska Spółka Gazownictwa
Partnerzy: Akademia Sztuki, Centrum Węgierskie w Krakowie, Drukarnia Kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury, Hotel Radisson Blu, Fitness World, Dziedziniec | Kino Letnie Bar, Agencja Muzyczna Onomatopeja, wspieram.to, Echo Szczecina

Projekt "Muzeum Muzyki Wielu Kultur" jest dofinansowany ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego


Zsolt Szefcsik

Powiązane Video Wszystkie video

Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada
George Gershwin - Summertime - kwintet d?ty
Kasia Gacek-Duda i etnoflety - Rozmowy o muzyce

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Ibanez IUKS 4 struny do ukulele black nylon, sopran, koncert
GEWA (PS220115) Gig-Bag gitarowy Seria Turtle 103 Koncert 3/4
Ibanez NBUKS 4 struny do ukulele black nylon, sopran, koncert
AN Gawron Robert ″Ukulele Flamenco″ ksika

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl