Morze, góry i Dunaj: lipcowe prawykonania utworów z katalogu PWM

Już pod koniec lipca polska muzyka najnowsza będzie brzmiała od Bałtyku do Tatr. Nie zabraknie też zagranicznych atrakcji. Korzystając z nadmorskich uroków będzie można usłyszeć nową kompozycję Mikołaja Piotra Góreckiego, zaś po spacerze górskimi szlakami – uczestniczyć w premierowym wykonaniu dzieła Aleksandra Lasonia. Natomiast na odwiedzających Wiedeń czeka prawykonanie kompozycji Aleksandra Nowaka, inspirowanej twórczością Stanisława Lema. A to wszystko w przeciągu zaledwie trzech dni.

Baltic Neopolis Festival odbywa się w tym roku po raz siódmy. Mający miejsce w różnych miastach Polski cykl koncertów obejmie swoim zasięgiem także Szczecin. 28 lipca podczas wydarzenia w tamtejszym Kościele pw. św. Jana Ewangelisty prawykonana będzie Druga przestrzeń op. 55 na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego. Partie koncertującej czwórki wykonają Emanuel Salvador i Sławomira Wilga (skrzypce) oraz Emilia Goch Salvador (altówka) i Konstantin Heidrich (wiolonczela). Towarzyszyć im będzie – jakże by inaczej – Baltic Neopolis Orchestra. Koncert będzie powtórzony dzień później w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu, trafiając do szerszej publiczności zebranej wokół XIX Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze” i zarazem wieńcząc tegoroczny Baltic Neopolis Festival.

Na tych, którym 28 lipca bardziej po drodze na południe Polski, czeka 44. odsłona Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Tego dnia w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego zabrzmi po raz pierwszy Ananda na fortepian i kwartet smyczkowy Aleksandra Lasonia – przedstawiciela Pokolenia Stalowowolskiego, kompozytora, który w tym roku obchodzi swoje 70. urodziny. Utwór prawykona Kwartet Śląski, przy fortepianie zasiądzie Tymoteusz Bies – młody pianista mający na swoim koncie szereg wyróżnień i międzynarodowe portfolio koncertowe. „Nasze zaproszenia przyjęli wybitni wykonawcy, którzy niestrudzenie od wielu lat propagują twórczość dzisiejszych 70-latków – młody wiek wielu z nich potwierdza jedynie, iż muzyka Pokolenia '51 wciąż cieszy się zainteresowaniem tak interpretujących ją kolejnych generacji artystów, jak i spotykających się z nią słuchaczy”, podkreślają organizatorzy.

Jeszcze bardziej na południe? Już dziś w Wiedniu rozpoczyna się trwający miesiąc festiwal ImPulsTanz. 30 lipca w teatrze Odeon w ramach wydarzenia zabrzmi monodram Lo firgai. Maska Aleksandra Nowaka, prawykonany przez przez crème de la crème współczesnej sceny muzycznej: Klangforum Wien i Agatę Zubel. Kompozytor dotychczas współpracujący m.in. z Olgą Tokarczuk czy Szczepanem Twardochem, tym razem sam napisał libretto, bazując na opowiadaniu Maska Stanisława Lema. Śpiewane jest ono w lożban – sztucznym języku wynalezionym w drugiej połowie XX wieku z myślą o umożliwieniu porozumienia się ludzi z maszynami. Powstała kompozycja jednoczęściowa, kilkuodcinkowa, nieco ponad półgodzinna.

„Lem skonstruował ponurą rzeczywistość. Dziewczyna-Modliszka jest na wiele sposobów odstręczająca, nie jest to pozytywna bohaterka, trudno się z nią utożsamiać. Ale trudno też jej nie współczuć”, komentuje Aleksander Nowak na swoim blogu. „Poznaje smak miłości, piękna i wolności, ale wie, że te wartości i uczucia są w jej wypadku tylko narzędziami. Jeszcze jeden paradoks: sens jej istnienia jest ściśle określony, poznaje go dość szybko, ale odnajdując go nie zyskuje szczęścia, ewentualnie odrobinę satysfakcji. Ciekawe. Szczęście wymaga niewiadomej”. Kompozytor dodaje także, że „Maskę można rozpatrywać nie tylko w kontekście sztuki i dzieła, ale życia w ogóle, z czym zresztą Lemowi byłoby chyba po drodze”.

Zatem: morze, góry, czy zagraniczna wycieczka do centrum europejskiej kultury? Niezależnie od wyboru, na miejscu będzie czekać najlepsza polska muzyka w znakomitych interpretacjach.

28.07.2021, godz. 17:00, Zakopane, Aleksander Lasoń – Ananda na fortepian i kwartet smyczkowy
28.07.2021, godz. 19:30, Szczecin, Mikołaj Piotr Górecki – Druga przestrzeń op. 55 na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową
29.07.2021, godz. 20:30, Kołobrzeg, Mikołaj Piotr Górecki – Druga przestrzeń op. 55 na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową (powtórzenie)
30.07.2021, godz. 20:00, Wiedeń, Aleksander Nowak – Lo firgai. Maska


Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od ponad 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca Ruchu Muzycznego Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Kursu Edytorstwa Muzycznego czy ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim: „Jesteś twórcą – masz prawo”. Więcej: www.pwm.com.pl.



Powiązane Video Wszystkie video

Imany – Wonderful Life (Stream Jockey Rework)
O muzyce Gerarda Drozda s?ów kilka
„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada
„Cicha noc” – Joanna Kulig i Zbigniew Wodecki

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Thomys Alojzy - Miniatury w różnych stylach. 10 utworów na saksofon altowy (Es) z fortepianem (+ partia saksofonu)
PWM Paderewski Ignacy Jan - Najpiękniejszy Paderewski na fortepian
PWM Rni - Pieni i hymny Piwnicy pod Baranami na gos i fortepian
Liszko Embroidery 07 pasek gitarowy skórzany, brązowy wzór

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl