1. Start
  2. Artykuły
  3. Muzycy, dyrygenci, orkiestry, zespoły
  4. Mira Graczyk
ARTYKUŁ: Muzycy, dyrygenci, orkiestry, zespoły - Mira Graczyk

Mira Graczyk

szukaj w artykułach:
Urodziła się w 1988 roku w Bochum (Niemcy); w wieku pięciu lat przeprowadziła się do Polski, wracając z rodzicami do ich kraju rodzinnego. W wieku siedmiu lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach, a w wieku lat dziesięciu – na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Pierwsze doświadczenia związane ze śpiewem zdobywała w dziecięcym chórze „Alla Polacca“ przy Teatrze Wielkim w Warszawie i w kościelnym chórze „Laudate Dominum“.
Po uzyskaniu dyplomu w klasie skrzypiec w Szkole Muzycznej w Warszawie, Mira Graczyk rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, by ostatecznie kształcić swój „ukochany instrument“ – głos. Gdy trafiła do klasy śpiewu dr Aleksandry Kucharskiej-Szefler (uczennicy legendarnej Haliny Mickiewiczówny, „Słowika Warszawy“), została „zakwalifikowana” jako sopran koloraturowy, aby w tym kierunku i repertuarze się szkolić.

Swój debiut operowy – w wieku lat dwudziestu – zaśpiewała w Operze Bałtyckiej
w Gdańsku w partii Barbariny w „Le nozze di Figaro“ („Wesele Figara“) Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ponadto brała udział w wielu kursach mistrzowskich, m.in. u Maestro Claudio Desderiego, profesorów: Lilian Sukis, Paul Esswood, Barbro Marklud i Charlotte Lehmann. Po dwóch latach studiów w gdańskiej Akademii Muzycznej, przyjechała do Hannoveru, by w Hochschule für Musik, Theater und Medien dalej rozwijać swoje zdolności głosowe. Od września 2010 kształci się równolegle u prof. Charlotte Lehmann oraz prof. Markusa Schaeffer’a.
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl