1. Start
  2. Artykuły
  3. Polecamy
  4. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Krzyżowa-Music. Muzyka dla Europy”
ARTYKUŁ: Polecamy - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Krzyżowa-Music. Muzyka dla Europy”

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Krzyżowa-Music. Muzyka dla Europy”

szukaj w artykułach:

Już 14 sierpnia rozpocznie się 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music. Do Krzyżowej zjadą muzycy z ponad 20 krajów świata. Po kilkudniowych warsztatach zaprezentują swoje umiejętności podczas koncertów we Wrocławiu, Szczawnie-Zdroju, Świdnicy, Mysłakowicach oraz w samej Krzyżowej.

Muzycy i repertuar
Podczas festiwalu w Krzyżowej spotka się 37 wyselekcjonowanych młodych instrumentalistów („Juniorzy”) oraz 14 renomowanych muzyków („Seniorzy”). Młodzi, stojący przed międzynarodową karierą muzycy otrzymają szansę gry na równym poziomie ze światowej sławy artystami. Do takich wielkich nadziei muzyki klasycznej należą m.in. wiolonczeliści Anastasia Kobekina i Alexey Stadler – laureaci m.in. pierwszej nagrody na prestiżowym konkursie Tonali oraz wielu innych nagród. Skorzystają oni rówież z doświadczeń takich legend, jak urodzonego w Niemczech wiolonczelisty pochodzenia peruwiańsko-urugwajskiego Claudio Bohorqueza, który jest jednym z najbardziej pożądanych muzyków w swojej dziedzinie, altowiolisty i profesora w Wyższej Szkole Muzyki w Hanoverze Volkera Jacobsena czy wybitnego niemieckiego skrzypka Kolja Blachera, który koncertował z najlepszymi orkiestrami na całym świecie. Polską frakcję muzyków reprezentować będą w tym sezonie tacy muzycy, jak: Adam Golka, wybitny amerykański pianista pochodzenia polskiego czy znakomity skrzypek Rafał Zambrzycki-Payne, który od 2014 r. jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Podczas koncertów we Wrocławiu, Szczawnie-Zdroju, Świdnicy, Mysłakowicach oraz w Krzyżowej będzie można usłyszeć m.in. dzieła Mozarta, Beethovena, Brahmsa, i Schuberta. W związku z rocznicą 100-lecia niepodległości artyści sięgną także po utwory takich kompozytorów jak Paderewski, Karłowicz, oraz Penderecki.

Wydarzenia towarzyszące
Oprócz koncertów, w ramach festiwalu odbędą się również sympozja, które w tym roku będą poświęcone rozważaniom na temat roli artystów w zmianach zachodzących na przestrzeni dziejów. Wśród wydarzeń towarzyszących należy wymienić także spotkanie z Margot Friedländer, która jako jedyna z rodziny przeżyła Holocaust. Jej ojciec, matka i brat zostali zabici w Auschwitz. Po roku spędzonym w 15 różnych kryjówkach w Berlinie została schwytana przez nazistów i zabrana do Theresienstadt. Przeżyła tam i po wojnie wyjechała z mężem do Nowego Jorku. W 2010 roku, po ponad 60 latach pobytu na uchodźstwie, wróciła do Berlina. Jest autorką wspomnień, które zostały wydane w języku niemieckim i angielskim. Margot Friedländer w Krzyżowej przeczyta fragmenty swojej autobiograficznej książki.
Kalendarium koncertów oraz wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Krzyżowa-Music 2018:

14.08., godz. 19.30 - Sympozjum pt. "1918: Nowa Europa"; Krzyżowa
16.08., godz. 19.30 - Koncert otwarcia; Krzyżowa
17.08., godz. 19.00 - koncert w kościele w Mysłakowicach
18.08., godz. 19.30 - koncert w Krzyżowej
19.08., godz. 18.00 - koncert w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdrój
21.08., godz. 19.30 - Sympozjum pt. "2018: Europa dzisiaj"; Krzyżowa
23.08., godz. 19.30 - koncert w Kościele Pokoju w Świdnicy
24.08., godz. 19.30 - koncert w Krzyżowej
25.08., godz. 19.30 - koncert w Krzyżowej
26.08., godz. 18.00 - Koncert Zakończeniowy w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu
Więcej informacji o Festiwalu Krzyżowa-Music: www.krzyzowa-music.eukategoria: Polecamy
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl