Koncert Cameraty Silesia w NOSPR

Grudniowy Koncert „Cameraty Silesia” w NOSPR
16 grudnia 2017 r., godz. 19.30, Sala kameralna NOSPR, pl. W. Kilara 1


Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” zaprasza na grudniowy koncert w ramach swojego cyklu koncertowego w NOSPR. 16 grudnia, w Sali kameralnej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach katowiccy śpiewacy pod dyrekcją Anny Szostak wykonają program bezpośrednio nawiązujący do bożonarodzeniowego okresu. Zabrzmią utwory wybitnych współczesnych kompozytorów: Arvo Pärta, Jamesa Whitbourna oraz Pawła Łukaszewskiego. Współwykonawcami koncertu będą zaproszeni goście - znakomici instrumentaliści saksofonista Paweł Gusnar oraz organista Tomasz Orlow, którzy wystąpią w utworze „Son of God Mass” Whitbourna. W kompozycji „Magnificat” Pawła Łukaszewskiego Cameracie Silesia towarzyszyć będzie natomiast zespół instrumentalny muzyków NOSPR. Koncert rozpocznie się od niezwykłej twórczości pochodzącego z Estonii Arvo Pärta, uznawanego za jednego z najważniejszych kompozytorów naszych czasów – w wykonaniu Cameraty Silesia zabrzmi jego „Magnificat”. W roli solistki wystąpi członkini zespołu Aleksandra Poniszowska.
Jest to ostatni w 2017 roku koncert Cameraty Silesia w NOSPR. Kolejny koncert 26 stycznia w Sali koncertowej – Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” wykona wtedy wraz z zespołem Extempore tradycyjny już koncert kolędowy.
Bilety na koncerty dostępne w kasach NOSPR.

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, utworzona w 1990 r. przez kierującą do dziś zespołem charyzmatyczną i cieszącą się szczególnym uznaniem dyrygentkę Annę Szostak. Zespół przed wszystkim ceniony jest za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.
W ciągu 25 lat swojej działalności Camerata Silesia zdobyła międzynarodową renomę, promując Polskę i Miasto Katowice podczas występów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy, m.in. : Gewandhaus w Lipsku, Parco della Musica w Rzymie, Palais de Beaux Arts oraz Le Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Concertgebouw w Amsterdamie, Gran Teatro La Fenice w Wenecji, a także w Azji Mei Lanfang Theatre w Pekinie.
Zespół regularnie bierze udział w międzynarodowych festiwalach, będąc stałym gościem m.in. Warszawskiej Jesieni, Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Chopin i jego Europa czy Wratislavia Cantans, występując zarówno w obsadach kameralnych a capella, jak i w rozszerzonym składzie w dziełach oratoryjno-kantatowych.
Poziom pracy zespołu na niwie międzynarodowej docenił Krzysztof Penderecki, którego Pasję Łukaszową, Polskie Requiem i Siedem Bram Jerozolimy Camerata Silesia współwykonywała pod ręką kompozytora wielokrotnie, m.in. w Münster, Krakowie i Hamburgu, natomiast podczas Warszawskiej Jesieni uczestniczyła w wykonaniu jego Canticum Canticorum. W 2012 zespół w poszerzonym składzie został zaproszony do udziału w przedstawieniach i nagraniach na DVD scenicznej wersji Pasji Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny.
Pozostając w bliskich relacjach z wieloma najważniejszymi przedstawicielami muzyki współczesnej, Camerata Silesia dokonuje wielu prawykonań utworów najnowszych, niejednokrotnie komponowanych specjalnie dla Zespołu.
Uznaniem międzynarodowej krytyki muzycznej cieszy się nie tylko działalność koncertowa Cameraty Silesia, ale także nagrania płytowe, których zespół ma w swym dorobku już kilkadziesiąt. W 2017 zespół kolejny raz uzyskał nominacje do nagrody Fryderyk – za płytę „Camerata Silesia sings Szymański” z utworami Pawła Szymańskiego wykonanymi pod dyrekcją Anny Szostak oraz płytę „Józef Zeidler: Missa ex D - Musica Sacromontana” z muzyką ze zbiorów sanktuarium na Świętej Górze w Gostyniu, nagraną wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyr. J. Maksymiuka.
Wśród najważniejszych przedsięwzięć Cameraty w ostatnim czasie należy wymienić wspólne koncerty z London Baroque Orchestra, prawykonanie Missa Ex tempore Marcela Peresa, czy wykonie Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w Londynie wraz z London Philharmonic Orchestra pod dyr. Władimira Jurowskiego.
Od 2014 r. Camerata Silesia realizuje autorskich cykl 10 koncertów w nowej siedzibie Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia, przedstawiając zróżnicowany repertuar, obejmujący zarówno muzykę poważną jak i tę z pogranicza muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Anna Szostak – dyrygent i pedagog. Absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, jest adiunktem tej uczelni i doktorem habilitowanym sztuki w zakresie dyrygentury. Stworzyła i prowadziła kilka zespołów chóralnych, z którymi zdobywała nagrody na festiwalach polskich i zagranicznych. W 1990 założyła Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Artystyczny profil grupy, styl wykonawczy, wektor repertuarowy i „osobowość” jest jej autorskim dziełem. Zespół znany jest dziś w Polsce i świecie z perfekcyjnych i stylowych interpretacji zarówno muzyki dawnej, jak partytur najnowszych, nader często pisanych z myślą o Annie Szostak i jej ansamblu.
Obok wykonywania arcydzieł a cappella, Anna Szostak bierze udział w polskich i zagranicznych projektach wokalno-instrumentalnych, podejmuje też zadania wykonawcze z orkiestrami i współpracuje z artystami najwyższej rangi. Jest zdeklarowanym promotorem muzyki polskiej. Dokonała już ponad stu prawykonań dzieł kompozytorów zarówno polskich, jak i obcych.
Na dorobek nagraniowy Anny Szostak i Cameraty Silesia składa się pokaźna liczba kilkudziesięciu płyt (wśród nich takie, które uzyskały cenne nagrody fonograficzne), rejestracji radiowych i telewizyjnych, a także koncerty live dla Europejskiej Unii Radiowej i występy transmitowane przez media. Opinie krytyki krajowej i europejskiej są zgodne w najwyższych ocenach każdego z wątków jej rozległej działalności.
Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za szczególne dokonania artystyczne, w 2004 wyróżniona została przez Kapitułę Nagrody im. Jerzego Kurczewskiego „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki”.

źródło: mat. prasowe

Powiązane Video Wszystkie video

„Calling of Memories” na sekstet waltorniowy
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Wiosna
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Zima
Rhapsody on Moldavian Themes – Mieczys?aw Weinberg

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Larsen (635402) VIOLA ORIGINAL struna do altwki z kulk A Strong
Flash LED ruchoma gowa WASH Strong 108x3W RGBW ed.II
Larsen struna skrzypcowa E 4/4 (strong)
Flash Pro Smoke Fluid 5l - wysokiej klasy polski pyn do wytwornic dymu (strong)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl