Harfa dla dziecka? Kiedy, jak zacząć grać na harfie?

Gra na instrumencie muzycznym jest bardzo często wybieraną przez dzieci i rodziców aktywnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ tego typu nauka przynosi wiele korzyści. Oprócz znanych instrumentów, takich jak pianino czy skrzypce, dzieci mogą grać także na bardziej zaawansowanych np. na harfie. Jak i kiedy zacząć naukę?

Nauka gry na instrumencie – czy warto?

Gra na instrumencie muzycznym wywiera bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Pierwszą z zalet takiej aktywności jest wspomaganie pracy pamięci werbalnej, czyli stanowiącej słowny zapis myśli. Dzięki niej maluch lepiej zapamiętuje ze słuchu, co przekłada się na poprawę wyników w nauce oraz zwiększa łatwość przyswajania wiedzy. Co ciekawe po zakończeniu nauki gry na instrumencie pamięć werbalna nie ulega pogorszeniu. Kolejnym z plusów grania na instrumencie są rozwój: skupienia, opanowania, cierpliwości oraz koncentracji. Dodatkowo dziecko uczy się, czym jest dyscyplina i systematyczność. Warto podkreślić, że zajęcia muzyczne tego typu to nie tylko wzrost umysłowy, ale i fizyczny. Dzięki nim rozwój manualny oraz motoryczny dziecka jest usprawniony. Jeżeli zastanawiasz się jaki instrument wybrać dla dziecka, na blogu Czasdladzieci znajdziesz niezwykle wartościowe porady. Jeżeli decyzja padnie na harfę, zyska się pewność, że dziecko będzie należało do garstki unikalnych osób w Polsce, które potrafią grać na tym instrumencie.

Jak zacząć naukę gry na harfie?

Naukę gry na harfie warto rozpocząć od wyboru rodzaju instrumentu – na rynku znaleźć można harfy: gotyckie, celtyckie, neoceltyckie oraz orkiestrowe. Do najpopularniejszych nalezą harfy neoceltyckie, w związku z tym można zaleźć nauczycieli nauki gry na tym instrumencie w prawie wszystkich większych miastach Polski. Warto podkreślić, że lekcje gry na harfie mogą odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Dodatkowo m.in. w sieci znaleźć można bardzo dużo materiałów związanych z nauką na tym instrumencie. Miejscem, gdzie dziecko może profesjonalnie nauczyć się grać na harfie, jest także większość szkół muzycznych. Ważnym krokiem w nauce jest zakup instrumentu. Używaną harfę każdego typu można kupić z łatwością na portalach aukcyjnych (głównie zagranicznych), jak i w antykwariatach. Decydując się na kupno, warto pamiętać, że instrument z tzw. drugiej ręki najprawdopodobniej będzie wymagał naprawy oraz nastrojenia w profesjonalnym zakładzie. Ponadto w Polsce znaleźć można rzemieślników, którzy trudnią się samodzielnym wytwarzaniem harf na zamówienie m.in. pod Rzeszowem oraz w Łodzi.

W jakim wieku dziecko może grać na harfie?

W kwestii nauki gry na instrumencie specjaliści uważają, że im szybciej, tym lepiej. Zazwyczaj na indywidualne lekcje lub do szkoły muzycznej można zapisać dziecko, które ma 6-7 lat. Rodzic musi być pewien, że dziecko będzie w stanie skupić się w pełni przez 45 minut trwania zajęć. Etap ten może być poprzedzony uczęszczaniem na zajęcia umuzykalniające, które organizowane są dla dzieci m.in. w żłobkach i przedszkolach. Zazwyczaj obejmują aktywności takie jak: gra na instrumentach, ruch przy muzyce, słuchanie muzyki, śpiew, tworzenie muzyki. Stanowią bardzo dobre przygotowanie do dalszej edukacji muzycznej dziecka. Zajęcia tego typu mogą odbywać się także poza placówkami edukacyjnymi.

Powiązane Video Wszystkie video

Piotr Lachert - XX Sonata
Jak granie na instrumencie wpływa na rozwój mózgu?
Urszula Jasiecka-Bury - Klawesyn, Organy, Barok - wywiad
Tomasz Dolski - Love to Music

Instrumenty i sprzęt muzyczny

3M Peltor Kid ochronniki suchu dla dzieci, rowe
3M Peltor Kid ochronniki suchu dla dzieci, zielone
PWM Markiewiczwna Wadysawa - Do-re-mi-fa-sol. Pocztki nauki gry na fortepianie
Hayman HM33-Bk zestaw perkusyjny Junior

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl