1. Start
  2. Artykuły
  3. Gwiazdy muzyki klasycznej
  4. Julian Bream
ARTYKUŁ: Gwiazdy muzyki klasycznej - Julian Bream

Julian Bream

szukaj w artykułach:
Ten światowej sławy gitarzysta oraz lutnista brytyjski przyczynił się w znacznym stopniu do spopularyzowania gitary oraz wzbudził zainteresowanie lutnią renesansową. Urodził się w 1933 roku w Londynie i od dziecka związany był z muzyką. Jego ojciec, gitarzysta jazzowy zachęcał młodego Juliana do gry na fortepianie i gitarze. Chłopak usłyszawszy grę Django Reinhardta zakochał się w tym instrumencie i w wieku 11 lat otrzymał gitarę klasyczną w prezencie od ojca. Był cudownym dzieckiem. Mając 12 lat wygrał konkurs dziecięcy na fortepianie co dało mu możliwość nauki na fortepianie oraz wiolonczeli w Royal College of Music. Jego debiutem był recital gitarowy w Chentelham dwa lata później. Po znakomitym występie w Wigmore Hall w roku 1951 i służbie w wojsku Julian podróżował dając koncerty w wielu krajach świata. W roku 1960 założył Julian Bream Consort, zespół instrumentalny, w którym gra na lutni i który wykonuje głównie muzykę z epoki Izabeli I. Chociaż arrtysta znany jest przede wszystkim z interpretacji muzyki dawnej, nie można zapominać, że na gitarze wykonuje również muzykę współczesną. Kompozytorzy Takemitsu, Henze czy Britten napisali utwory specjalnie dla niego. W roku 1984 miał poważny wypadek, po którym, żeby wrócić do formy musiało minąc wiele czasu oraz musiał włożyć w to wiele wysiłku.
Julian Bream współpracował w wielu wspaniałych projektach, takich jak praca nad muzyką wokalną oraz na lutnie z epoki Izabeli I z Peterem Perasem oraz wydał dwie płyty CD z Johnem Williamsem.

Thomas Morley- "The Sacred End Pavan and Galliard" wraz z Julian Bream Consort


Jan Sebastian Bach- Fuga a-moll z I Sonaty Skrzypcowej

 

Benjamin Britten- "Passacagalia"


W duecie z Johnem Williamsem wykonują Suitę bergamską Claudea Debussiego© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl