Julian Bream

Ten światowej sławy gitarzysta oraz lutnista brytyjski przyczynił się w znacznym stopniu do spopularyzowania gitary oraz wzbudził zainteresowanie lutnią renesansową. Urodził się w 1933 roku w Londynie i od dziecka związany był z muzyką. Jego ojciec, gitarzysta jazzowy zachęcał młodego Juliana do gry na fortepianie i gitarze. Chłopak usłyszawszy grę Django Reinhardta zakochał się w tym instrumencie i w wieku 11 lat otrzymał gitarę klasyczną w prezencie od ojca. Był cudownym dzieckiem. Mając 12 lat wygrał konkurs dziecięcy na fortepianie co dało mu możliwość nauki na fortepianie oraz wiolonczeli w Royal College of Music. Jego debiutem był recital gitarowy w Chentelham dwa lata później.
Po znakomitym występie w Wigmore Hall w roku 1951 i służbie w wojsku Julian podróżował dając koncerty w wielu krajach świata. W roku 1960 założył Julian Bream Consort, zespół instrumentalny, w którym gra na lutni i który wykonuje głównie muzykę z epoki Izabeli I. Chociaż arrtysta znany jest przede wszystkim z interpretacji muzyki dawnej, nie można zapominać, że na gitarze wykonuje również muzykę współczesną. Kompozytorzy Takemitsu, Henze czy Britten napisali utwory specjalnie dla niego. W roku 1984 miał poważny wypadek, po którym, żeby wrócić do formy musiało minąc wiele czasu oraz musiał włożyć w to wiele wysiłku.
Julian Bream współpracował w wielu wspaniałych projektach, takich jak praca nad muzyką wokalną oraz na lutnie z epoki Izabeli I z Peterem Perasem oraz wydał dwie płyty CD z Johnem Williamsem.

Thomas Morley- "The Sacred End Pavan and Galliard" wraz z Julian Bream Consort

https://www.youtube.com/watch?v=90x8lA4UgKE

Jan Sebastian Bach- Fuga a-moll z I Sonaty Skrzypcowej

 

Benjamin Britten- "Passacagalia"


W duecie z Johnem Williamsem wykonują Suitę bergamską Claudea Debussiego

Powiązane Video Wszystkie video

David Garrett - Io Ti Penso Amore ft. Nicole Scherzinger
„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada
Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
„poG?OSka” – odcinek 4

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Korg Kaossilator KO-1 Yellow
Gitarzysta 02/2009 + CD
Lag GLA-T400DCE gitara elektroakustyczna Tramontane
Gretsch G9555 New Yorker Archtop Guitar with Pickup, Semi-gloss, Vintage Sunburst gitara akustyczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl