Czym charakteryzują się Kompozycje Fryderyka Chopina? Przede wszystkim wielką ekspresją, co stanowi oryginalność gatunkową, trudno te utwory pomylić z innymi, innych pianistów z tamtego okresu. Fryderyk miał w sobie wielki talent, naukę gry na fortepianie rozpoczął już w wieku 4 lat. W tedy to, uczył się pod okiem swojej matki. W późniejszych latach twórczości Chopina, lekcji udzielał mu Wojciech Żywny, który wcześniej czuwał nad twórczością Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Talent Chopina potwierdził się już w jego pierwszych kompozycjach, które stworzył mając zaledwie 7 lat. Pierwszy jego utwór został wydany w 1817 roku, był to polonez w tonacji g-moll. Młody artysta rok później wystąpił w Pałacu Radziwiłłów, dając tam swój pierwszy koncert. Przez kolejne lata kompozytor stawał się coraz popularniejszy. W 1829 roku Fryderyk skończył studia i wyjechał tym samym do Wiednia, gdzie koncertował, zdobywając ogromne uznanie. 5 listopada 1830 roku Chopin udał się na stałe do Drezna, od tamtego czasu, już nigdy nie powrócił do ojczyzny. To właśnie w tamtym okresie stworzył pierwsze części „Etiudy Rewolucyjnej”, swojego najwybitniejszego dzieła, który do dziś pozostaje niedoścignionym klasykiem dla pianistów. Podczas pobytu w Paryżu Fryderyk bardzo dużo koncertował, przy okazji uczył gry na pianinie księżniczkę de Noailles. Kontakt utrzymywał też polskimi artystami.
Dosyć poważne problemy zdrowotne Fryderyk miał od roku 1836 aż do dnia swojej śmierci. Jego choroba mocno odcisnęła się na jego twórczości, do tego rozstał się z George Sand. To właśnie w tamtym okresie Chopin skomponował wiele wybitnych dzieł. Napisał on aż 57 mazurków, w tym te najwybitniejsze, przykładem może być, Sonat - b-moll. Zmarł na gruźlicę w pałacu Chaillot o 2 w nocy 1849 roku.
Podsumowując, muzyka poważna obecnie wykorzystywana jest na różnych ceremoniach, balach itd. Przeważnie grana jest na samym wstępie uroczystości a nawet używana jest przez Dj na wesele, który oprócz współczesnych kawałków ma w swoim repertuarze takie klasyki jak: Ballady, sonety czy Mazurki, na specjalne okazje. Widzimy, że muzyka poważna czy też klasyczna nadal jest blisko nas.
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl