Zapomniane Miasto – cykl koncertów | maj-sierpień

ZAPOMNIANE MIASTO

Zapomniane Miasto to odbywający się od maja do sierpnia cykl niedzielnych koncertów – niekonwencjonalnych wydarzeń artystycznych o zabarwieniu happeningowym, które są organizowane w „zapomnianych” wrocławskich przestrzeniach – na klatkach schodowych najpiękniejszych secesyjnych kamienic, w historycznych podwórkach, na zabytkowych dworcach kolejowych. Wszędzie tam, gdzie zachowały się przede wszystkim przedwojenne obiekty architektoniczne.

Podstawą projektu jest połączenie muzyki i architektury, a jednym z jego głównych założeń – poszukiwanie uniwersalnego języka sztuki. Do nadrzędnie potraktowanych muzyki i architektury dołączą także stylizacje i makijaż. Całość stylizacji zostanie dopasowana do konkretnego wnętrza bądź miejsca koncertowego. Dzięki temu usytuowanej w niesamowitych przestrzeniach uczcie muzycznej będą towarzyszyć także wrażenia natury wizualnej.
Projekt ma zabarwienie happeningowe, a ze względu na wybór przestrzeni publicznej jako miejsca działania pożądana jest interakcja między wykonawcami a publicznością. Oprócz ukazywania różnych form sztuki przedsięwzięcie zakłada możliwość szerszej prezentacji pięknych i zapomnianych zakątków Wrocławia.

Każdy z koncertów będzie trwającym około trzydziestu minut występem jednego lub kilku muzyków. W otoczeniu wykonawców muzyki mogą znajdować się artyści odpowiedzialni za inny rodzaj sztuki (stylizacje, makijaż), ale efekt ich pracy będzie tworzyć wyłącznie tło dla muzyki. Muzyka jest tu wartością nadrzędną, ale dzięki umiejscowieniu dźwięku oraz samego artysty w konkretnym otoczeniu i uzupełnieniu jego wyglądu o daną stylizację, uzyskamy pewien konkretny obraz, scenę. Muzyka jest ulotna, ale potrafi pozostać w pamięci słuchaczy na długo, a uzupełniona o konkretne, niezwykłe wrażenie wizualne jeszcze bardziej wpłynie na słuchacza, na jego wrażenia, uczucia, będzie potrafiła go poruszyć. Połączenie współgrającej z architekturą muzyki z innymi dziedzinami sztuki ma pokazać, że kultura jest wszechstronna i potrafi oddziaływać na różne zmysły człowieka i nieść przyjemność.

Podczas dwunastu koncertów wystąpią różni artyści-wirtuozi, przedstawiający poszczególne instrumenty (jeden lub kilka – jak np. kwartet wiolonczel). Zabrzmi twórczość z przełomu XIX i XX wieku oraz późniejsza (także współczesna oraz improwizacje) – adekwatna do wnętrz i przestrzeni, Elementem spajającym muzycznie kolejne występy będzie zaprezentowanie przez wszystkich artystów jednej z dwunastu części Tierkreis – cyklu Karlheinza Stockhausena (należącego do najwybitniejszych awangardowych kompozytorów XX wieku) pierwotnie opracowanego na pozytywki, będącego muzycznymi wizytówkami znaków zodiaku. Dwanaście części cyklu wykonywać można w dowolnym opracowaniu (przez jeden instrument, dwa lub całą grupę). Części cyklu prezentowane przez poszczególnych artystów uzupełnione zostaną o wirtuozowski repertuar właściwy danym instrumentom.

Wszyscy zaproszeni do projektu artyści są w jakiś sposób związani z Wrocławiem, co jest kolejnym ważnym aspektem projektu Zapomniane Miasto – zależy nam na prezentacji artystów rodzimych, jak również tych pochodzących z naszego miasta, ale funkcjonujących obecnie w innych ośrodkach muzycznych, lub tych, którzy, choć nie wywodzą się ze stolicy Dolnego Śląska, od wielu lat tu działają.

Obok dwunastu koncertów, na sam koniec, przewidziana jest także otwarta zabawa-potańcówka oberkowa, która odbędzie się w Mleczarni. Zagra tam znakomity zespół Janusz Prusinowski Kompania – będzie to okazja do prezentacji jeszcze jednego gatunku muzyki, a także podsumowanie całego projektu dla twórców i odbiorców.

Wybrane na koncerty przestrzenie są nierzadko zaniedbane i wręcz rażą swym stanem. Zależy nam na tym, by doprowadzić do zestawienia dwóch sztuk: muzyki i architektury i ukazać kontrast między „sztuką pielęgnowaną” a „zaniedbaną”. Pomysł ten ma szansę zyskać wielu zwolenników nie tylko wśród młodych ludzi, ale także wśród starszych mieszkańców miasta, którzy pamiętają jeszcze czasy świetności niektórych budowli, a ubolewają nad ich obecną kondycją. Dodatkowym celem połączenia współgrającej z architekturą muzyki z inną dziedziną sztuki, którą stanowi stylizacja, jest maksymalna integracja różnych wrocławskich środowisk twórczych i ich publiczności.

Umiejscawiając koncerty w tak nietypowych miejscach, pragniemy także obalić stereotyp, że muzykę można wykonywać tylko w miejscach do tego przeznaczonych (w salach koncertowych, eleganckich wnętrzach) – można jej słuchać wszędzie i wszędzie można ją uprawiać. Formuła przeniesienia prezentacji muzyki klasycznej, sztuki wysokiej, do przestrzeni, w której takie wydarzenie wydać się może dziwne, a nawet absurdalne, powoduje, że dociera się do osób, które nigdy nie poszłyby do filharmonii lub muzeum. „Wdarcie się” ze sztuką wysoką w ogólnie dostępne miejsca kwestionuje stałe przyzwyczajenia ludzi i, obalając wspomniane stereotypy, stwarza sytuację nową, niecodzienną. Jest to pewnego rodzaju „przemycenie” kultury wysokiej do życia codziennego.

Projekt zakłada dotarcie do jak największej liczby odbiorców, co będzie możliwe poprzez przystępną formułę (krótki, opatrzony słowem koncert odbywający się niedaleko miejsca zamieszkania).

Podczas wydarzenia przewidziana jest współpraca z instytucjami i organizacjami, które prowadzą i wspierają procesy rewitalizacji zaniedbanych części Wrocławia.

Organizator: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu
Andrzej Kosendiak – dyrektor naczelny
Marta Niedźwiecka – kierownictwo artystyczne

Projekt Zapomniane Miasto realizowany jest przez Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego w ramach programu muzycznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



ZAPOMNIANE MASTO 
maj – sierpień 2016, Wrocław

PROGRAM

8.05.2016, niedziela, godz. 18:00
Dworzec Nadodrze, pl. Staszica 50
Kajetan Galas – organy Hammonda

15.05.2016, niedziela, godz. 18:00
ul. Traugutta 106
Aleksandra Wasik – wibrafon

29.05.2016, niedziela, godz. 18:00
ul. Szewska 19–21
Rafał Łuc – akordeon

12.06.2016, niedziela, godz. 18:00
ul. Krasińskiego 21–23
Jacek Hałas – lira korbowa

26.06.2016, niedziela, godz. 18:00
Dawna Klinika Psychiatrii i Chorób Nerwowych, ul. Bujwida 44
Igor Gawlikowski – gitara elektryczna

3.07.2016, niedziela, godz. 18:00
Dawny Dworzec Kolejki Wąskotorowej, pl. Staszica 2A
Zbigniew Pilch – skrzypce barokowe

10.07.2016, niedziela, godz. 18:00
ul. 3 maja 13D
Tomasz Hajda – puzon

17.07.2016, niedziela, godz. 18:00
ul. Łukasińskiego 3
Michał Lasota – perkusja

24.07.2016, niedziela, godz. 18:00
ul. Wierzbowa 15
Polish Cello Quartet

14.08.2016, niedziela, godz. 18:00
ul. Świdnicka 36
Malwina Lipiec – harfa

21.08.2016, niedziela, godz. 18:00
ul. Skargi 20
Władysław Kosendiak – saksofon

28.08.2016, niedziela, godz. 18:00
KS Gwardia, ul. Krupnicza 15
Janusz Prusinowski Kompania

After party – potańcówka oberkowa

28.08, , niedziela, godz. 19:30
Mleczarnia, ul. Włodkowica 5
Janusz Prusinowski Kompania

Wstęp wolny

Organizator: Narodowe Forum Muzyki
Andrzej Kosendiak – dyrektor naczelny
Marta Niedźwiecka – kierownictwo artystyczne

Projekt Zapomniane Miasto realizowany jest przez Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego w ramach programu muzycznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powiązane Video Wszystkie video

Astrolog - Przemysław Gintrowski - Kanapka z człowiekiem
Przemysław Gintrowski - "Ja" (symfonicznie)
Przemysław Gintrowski - "Kołysanka dla Kleopatry" (symfonicznie)
Janusz Olejniczak - Etiuda Rewolucyjna

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Toontrack SDX Music City USA biblioteka brzmie [Superior Drummer], Rock, Reggae, Metal, Punk, Gospel, Polka, Country, produkcja Harry Stinson i Chuck Ainlay
PWM Rybicki Feliks - Zaczynam gra na fortepian, op. 20
Flash Blinder 4 doświetlacz
Regal Tip SGN Saul Goodman Maple paki perkusyjne

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl