Wrocławska Orkiestra Barokowa

12.02.2012 roku
Niedziela, godz. 18.00
Oratorium Marianum
Alfredo Bernardini – obój, dyrygent
Wrocławska Orkiestra Barokowa
Program:
G.F. Händel – Muzyka na wodzie – I Suita F-dur HWV 348
T. Albinoni – Introduzione seconda g-moll z Balletti a cinque na smyczki i b.c.
A. Vivaldi – Concerto for Dresden D-dur  RV 562
G.F. Händel – 2 Arie na dwa oboje, 2 rogi i fagot HWV 410 i HWV 411
 G.P. Telemann – Koncert c-moll na obój i orkiestrę TWV 51:c2
J.S. Bach – Sinfonia F-dur  BWV 1071

Na muzycznej mapie barokowej Europy wyraźnie zarysowały się państwa, które wiodły prym w rozwoju kulturalnym całego ówczesnego i późniejszego świata. Najwspanialszymi, a przez to najbardziej pożądanymi muzykami mogły poszczycić się dwory niemieckie, włoskie, francuskie czy angielskie. Muzyka kameralna była ówczesną rozrywką wyższych warstw społecznych i stanowiła tło bankietów oraz innych spotkań towarzyskich. Kompozytorzy zatem, nie zważając na twórcze natchnienie lub jego brak, pisali utwory w określonym celu i dla określonych odbiorców, gdyż od tego zależna była ich jakość życia czy pozycja społeczna. Dlatego większość dzieł można określić jako okolicznościowe, pisane na daną okazję. Od łaski i niełaski swoich patronów uzależnieni byli również giganci baroku. Georg Friedrich Händel, Tomaso Albinoni, Georg Philipp Telemann, Antonio Vivaldi czy nawet sam Johann Sebastian Bach pisali na zamówienie królów, książąt, hrabiów, margrabiów, kardynałów i markizów.
Przez długi czas na temat suity Muzyka na wodzie Händla krążyła pewna anegdota, której autentyczność jest dziś poważnie kwestionowana. Kompozytor pełniący funkcję kapelmistrza na dworze Elektora Hanowerskiego poprosił swego patrona o urlop i wyjechał do Anglii. Tam jego muzyka cieszyła się tak wielkim uznaniem, że Händel postanowił nie wracać już do Hanoweru. Pech jednak chciał, że królowa tronu angielskiego zmarła, a jej miejsce wkrótce zajął Elektor Hanowerski, mianowany królem Jerzym I. Kompozytor pragnąc wkupić się w łaski nowego władcy, napisał kilka utworów przeznaczonych do wykonywania na wolnym powietrzu. Kiedy pewnego dnia król wypłynął na przejażdżkę po Tamizie, Händel podpłynął na swej łodzi i zaprezentował dzieło. Jerzy I był tak oczarowany, że przywrócił artystę do łask.
Utwory kameralne największych barokowych kompozytorów będące dedykacją lub powstałe na zamówienie mecenasów muzyki usłyszymy w wykonaniu włoskiego oboisty specjalizującego się w grze na instrumencie barokowym – Alfredo Bernardiniego oraz Wrocławskiej Orkiestry Barokowej.

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Jerzy Fryderyk Haendel - Oratorium THEODORA Capella Cracoviensis
J.S. Bach - Adagio, Oster-Oratorium BWV 249
Chanelle Bednarczyk - Szalone Dni Muzyki

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Marian UCON CX interface, poekspozycyjny
Marian Marc A profesjonalna karta foniczna
PWM Midlar Marian - Szkoa na wiolonczel, cz. 1 (+ akompaniament fortepianowy)
Samson Expedition Express kolumna aktywna 6″ LF + 1″ HF, wbudowany interfejs Bluetooth i akumulator (do 8 godz. pracy)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl