Rusza kolejna odsłona najstarszego w Europie festiwalu!

Już 30 czerwca, w Oliwie rozpocznie się 58. edycja najstarszego w Europie Międzynarodowego Festiwalu Organowego. W każdy wtorek i piątek lipca oraz sierpnia, w katedrze oliwskiej będzie można wysłuchać najpiękniejszych dzieł skomponowanych na ten instrument w wykonaniu największych wirtuozów organów, którzy przybędą tu z całego świata.

Jeden z najstarszych festiwali organowych na kontynencie nieprzypadkowo jest również jednym z najbardziej znanych. Wyjątkowe wnętrze Katedry Oliwskiej, a przede wszystkim znajdujące się tam unikatowe, składające się z 7876 piszczałek i 110 rejestrów, słynne na cały świat organy, to idealna mieszanka, przyciągająca rokrocznie największych wirtuozów i improwizatorów organów z kraju i zagranicy.

Zaproszenia na Oliwski festiwal przyjmują najwięksi wirtuozi i improwizatorzy organów, tytularni organiści najwspanialszych katedr Europy i świata. Muzyka organowa prezentowana podczas koncertów festiwalowych obejmuje wszystkie epoki aż po współczesność. Piękną tradycją jest prezentowanie przez koncertującego organistę „własnych barw narodowych” poprzez muzykę. Paleta brzmień instrumentu w połączeniu z wirtuozowskimi umiejętnościami organistów daje w efekcie najwyższą wartość muzyczną, co jest od dziesięcioleci największym atutem festiwalu.

Przewiduje się, że publiczność tegorocznego festiwalu sięgnie ponad 4,5 tys. osób.

Pełne uczestnictwo publiczności w koncercie ułatwi zainstalowany w katedrze ekran multimedialny, dzięki któremu melomani, siedzący tyłem do organów, będą mogli nie tylko usłyszeć, ale również zobaczyć grającego artystę.

Bilety:

12zł (ulgowy), 20zł (normalny), 45zł (rodzinny)

Do nabycia w Katedrze na godzinę przed każdym koncertem.

Sprzedaż/informacja/rezerwacja: kasy Filharmonii Bałtyckiej - [email protected], tel. 320 62 62 lub 323 83 62 (od 12.00 do 16.00)


PROGRAM:

30/6 INAUGRACJA FESTIWALU

Mirosław Jacek Błaszczyk, dyrygent

Ludmiła Gołub (Rosja), organy

Alexey Shmitov (Rosja), organy

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej



3/7 Jürgen Wölf (Niemcy), organy

7/7 Karstein Askeland (Norwegia), organy

10/7 Andrzej Chorosiński, organy

14/7 Józef Serafin, organy

17/7 Stanislav Šurin (Słowacja), organy

21/7 Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria), organy

24/7 Hervé Désarbre (Francja), organy

28/7 Ignace Michiels (Belgia), organy

31/7 Wacław Golonka, organy

4/8 Giulio Mercati (Włochy), organy

7/8 Giampaolo Di Rosa (Włochy), organy

11/8 Gordon Mansell (Kanada), organy

14/8 Hanna Dys, organy

18/8 Federica Iannella (Włochy), organy
Silvio Celeghin (Włochy), organy

21/8 Arno Hartmann (Niemcy), organy

25/8 Roman Perucki, organy
Łukasz Długosz, flet
Zhang Chunqing (Chiny) , mezzosopran
Liu Keqing (Chiny), baryton


BACKGROUND:

IDEA

Ideą przewodnią Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej jest pielęgnowanie bogatej muzycznej tradycji.

Gdańsk jest miastem wspaniałej, wielowiekowej tradycji muzyki organowej, w którym przez wieki przeplatały się wzajemnie kultury, wyznania i europejskie trendy w muzyce.

KATEDRA W OLIWIE

Wraz z historycznym instrumentem i bogatą tradycją muzyki organowej jest jedną z najpiękniejszych zabytkowych świątyń Europy. Muzyka nieprzerwanie rozbrzmiewa w ponad 800.letniej świątyni błądząc po fascynujących elementach architektury romańskiej, gotyckiej i barokowej.

ORGANY OLIWSKIE

Słyną w całym świecie z unikalnego rokokowego prospektu z postaciami aniołów i owalnego witrażu, nad którymi unosi się Duch Święty w postaci gołębicy. Fronton instrumentu budzi zachwyt rozmachem i wizjonerstwem projektu. Organy, modernizowane i rozbudowywane od roku 1776 po dzień dzisiejszy, składają się z trzech instrumentów – organów wielkich, organów chórowych i pozytywu. Posiadają w sumie 7876 piszczałek i 110 rejestrów. Najdłuższe piszczałki sięgają do 10 metrów (szersze informacje dotyczące historii zabytku i organów na www.archikatedraoliwa.pl).

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ W KATEDRZE OLIWSKIEJ

To jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych festiwali organowych w Europie. W roku 2015 organizowana jest już 58. edycja. Zabytkowa katedra z 1186 roku otoczona pocysterskim parkiem zieleni to miejsce, gdzie turyści niezwykle licznie przybywają z wszystkich kontynentów świata. Pierwsze kroki kierują do Oliwy, aby podziwiać zabytkowe wnętrze katedry i niepowtarzalne brzmienie organów. Ponad półwieczna historia festiwalu oliwskiego i bogata muzyczna przeszłość i teraźniejszość Gdańska czyni z miasta ważne Centrum muzyki organowej na mapie Europy.

Organizatorzy:

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”



Powiązane Video Wszystkie video

„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada
Imany – Wonderful Life (Stream Jockey Rework)
All Improvviso 2011
Tim Brady - Amplify, Multiply, Remix and Redefine

Instrumenty i sprzęt muzyczny

DrumCraft 4-20 Fusion DSB zestaw perkusyjny (Deep Sea Burst) + Roadcase Fusion Set
Liszko Embroidery 07 pasek gitarowy skórzany, brązowy wzór
American Audio TT Record USB gramofon DJ z nagrywaniem
Meinl DDG1-BR didgeridoo 120 cm instrument ludowy

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl