Płyta zespołu Polish Violin Duo

Płyta „Spisak, Bacewicz, Weinberg, Paciorkiewicz” powstała dzięki dofinansowaniu z programu Muzyczny Ślad, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Jest to kontynuacja naszej współpracy z firmą fonograficzną DUX, z którą wydaliśmy poprzednią – debiutancką płytę, na której dokonaliśmy światowej premiery fonograficznej duetów skrzypcowych zapomnianego polskiego kompozytora Joachima Kaczkowskiego.

Nowy album składa się w całości utworów autorstwa polskich kompozytorów XX wieku, które jedocześnie jako dzieła są nam wyjątkowo bliskie. Część z nich (m.in. Suitę na dwoje skrzypiec Grażyny Bacewicz oraz Sonatinę na dwoje skrzypiec Tadeusza Paciorkiewicza) wykonywaliśmy podczas I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, od którego to zaczęła się nasza przygoda jako Polish Violin Duo. Z kolei Suita na dwoje skrzypiec Michała Spisaka była pierwszym utworem w ogóle, który wykonywaliśmy wspólnie.

Cała płyta poświęcona jest obszarowi muzyki mniej znanej, niedocenianej, zarówno w kwestii składu instrumentalnego (duet skrzypcowy), jak i w kwestii dzieł, które w całym dorobku tych wybitnych artystów-kompozytorów bywały często przez muzykologów oraz instrumentalistów pomijane. Naszą ideą jest więc w szczególności propagowanie utworów przeznaczonych na duet skrzypcowy, z dużym uwzględnieniem muzyki polskiej – nazwa zespołu Polish Violin Duo nie jest tutaj przypadkowa.

Kompozycje zarejestrowane na płycie są bardzo zróżnicowane. Kozpoczynając od dzieł Grażyny Bacewicz, które mimo tragicznych okoliczności powstania – czas II Wojny Światowej, utrzymane zostały w pogodnym, lekkim i radosnym charakterze, poprzez ekspresyjną Suitę na dwoje skrzypiec Michała Spisaka oraz dramatyczną i mroczną Sonatinę na dwoje skrzypiec Tadeusza Paciorkiewicza, aż do głębokiej, przejmującej i poważnej Sonaty na dwoje skrzypiec op. 69 Mieczysława Weinberga, u którego, w przeciwieństwie do dzieł Bacewicz, trudy i nieszczęścia z życia znajdują swoje odzwierciedlenie w brzmieniu utworu. Cechą wspólną wszystkich arcydzieł jest ukazanie ogromnego wachlarza emocji i barw oraz kunsztu kompozytorskiego twórców.

Poprzez tę płytę chcielibyśmy również przedstawić słuchaczom nasze osobowości muzyczne, osobiste interpretacje i styl gry, w którym dążymy do ukazania jak najdoskonalszej jednolitości barwy i wzajemnego inspirowania się we frazowaniu.

Powiązane Video Wszystkie video

„Calling of Memories” na sekstet waltorniowy
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Wiosna
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Zima
New Violin in the Krakow Opera - works for violin and string quartet

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Verona Violin FT-V11 4/4 skrzypce Student (komplet - smyczek, futerał)
Verona Violin FT-V11E 4/4 skrzypce Student Elite (komplet - smyczek, futerał)
Canto Violin Case ABS 1/2 futerał do skrzypiec 1/2
Canto Violin Case ABS 3/4 futerał do skrzypiec 3/4

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl