Muzyczne wspomnienie: Paweł Klecki i Grażyna Bacewicz

BSQ,
fot. Joanna Miklaszewska

Fundacja im. Stanisława Liszewskiego i Muzeum Miasta Łodzi zapraszają na koncert, który jest częścią obchodów Roku Pawła Kleckiego w Łodzi i wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Paweł Klecki i muzyka Łodzi”. W sobotę 23 września w Pałacu Rodziny Poznańskich wystąpi Bacewicz String Quartet. Początek koncertu o godz. 16:30 (ul. Ogrodowa 15), bilety: 18 zł (normalny), 12 zł (ulgowy).

Bacewicz String Quartet tworzą: Ludwika Maja Tomaszewska-Klimek (I skrzypce), Hanna Drzewiecka-Borucka (II skrzypce), Róża Wilczak (altówka) i Małgorzata Smyczyńska-Szulc (wiolonczela). Zespół skupia się na twórczości polskich kompozytorów, w tym łódzkich twórców XX wieku, stąd w programie koncertu w Muzeum Miasta Łodzi utwory Pawła Kleckiego (1900–1973) i Grażyny Bacewicz (1909–1969). Z twórczości Kleckiego zabrzmi I Kwartet smyczkowy a-moll oraz jeden z trzech niewydanych utworów na kwartet smyczkowy, z sierpnia 1942 roku. Będzie to polska premiera tej kompozycji. Na finał koncertu zostanie wykonana ostatnia część IV Kwartetu smyczkowego Grażyny Bacewicz.

Więcej informacji o wystawie „Paweł Klecki i muzyka Łodzi”:
muzeum-lodz.pl/wystawy_czasowe/9331/
Informacje o koncercie i zespole:
www.liszewskifoundation.com/pl/koncert-w-ramach-wydarzenia-pawel-klecki-i-muzyka-lodzi/

Paweł Klecki urodził się w 1900 roku w rodzinie włókniarzy w Łodzi. Uczył się gry na skrzypcach pod kierunkiem Róży Schindler-Suess. Został członkiem Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej – zespołu, który dał początek dzisiejszej Filharmonii Łódzkiej. Z Orkiestrą był związany do roku 1919 (w tym samym czasie w orkiestrze grał przyjaciel Kleckiego – Aleksander Tansman). Studiował kompozycję i dyrygenturę w Konserwatorium Warszawskim, także filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze podczas studiów w Polsce, rozpoczął studia muzyczne w Berlinie.

W latach 20. i 30. XX w. zyskał znaczącą pozycję zarówno jako dyrygent, jak i kompozytor. Z czasem, dzieła Kleckiego wykonywane były przez czołowych dyrygentów w wielu ośrodkach muzycznych na terenie Niemiec. Żydowskie pochodzenie Pawła Kleckiego przyczyniło się do jego wyjazdu z Niemiec po dojściu nazistów do władzy. Najpierw wyjechał do Włoch, gdzie prowadził wykłady w mediolańskiej szkole muzycznej. Następnie znalazł się w Związku Radzieckim, gdzie dyrygował na koncertach w Leningradzie, Baku i Charkowie. Ostatecznie osiadł w Szwajcarii. Doświadczenia drugiej wojny światowej, śmierć jego rodziców i siostry, spowodowały, że zaprzestał komponowania, dlatego jego twórczość z czasem uległa częściowemu zapomnieniu. Do najważniejszych utworów Pawła Kleckiego zalicza się: Sinfoniettę na smyczki, cztery symfonie, koncerty fortepianowy i skrzypcowy oraz pieśni.

Po II wojnie światowej Klecki zajął się wyłącznie działalnością dyrygencką. Dyrygował renomowanymi orkiestrami. Wśród nich znalazła się między innymi orkiestra Filharmoników Berlińskich i Wiedeńskich oraz Londyńska Orkiestra Symfoniczna. Wśród polskich orkiestr, oprócz Filharmonii Narodowej w Warszawie i Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, dyrygował również zespołem Filharmonii Łódzkiej. Występował w gronie znakomitych muzyków, a wśród solistów z którymi występował znaleźli się: Artur Rubinstein, Pablo Casals, Yehudi Menuchin i wielu innych. Był także dyrektorem Królewskiej Orkiestry Filharmonii w Liverpoolu, Orkiestry Symfonicznej w Dallas, a także orkiestr w Bernie i Genewie. Paweł Klecki zmarł 5 marca 1973 r. w Liverpoolu w czasie próby orkiestry.

Źródło: muzeum-lodz.pl/2023-rok-pawla-kleckiego/

Powiązane Video Wszystkie video

JIMEK - Crux
Mateusz Walach - "Wspomnienie"
„Cicha noc” – Joanna Kulig i Zbigniew Wodecki
Miko?aj Go?recki - Jasno?ci promieniste

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Altberg Emma - Czytanki muzyczne na fortepian, z. 1
PWM Altberg Emma - Czytanki muzyczne na fortepian, z. 2
PWM Garcia Janina - Obrazki muzyczne dla najmodszych na fortepian, op. 21
PWM Garcia Janina - Muzyczne ABC przy fortepianie

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl