Jakub Jakowicz i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Marka Pijarowskiego w Studiu Witolda Lutosławskiego

Program 2 Polskiego Radia i Polska Orkiestra Radiowa zapraszają 22 maja br. o godz. 19.00 do Studia Lutosławskiego na koncert symfoniczny z udziałem Jakuba Jakowicza (skrzypce) oraz Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.
W programie koncertu : Ludomir RÓŻYCKI - Scherzo symfoniczne Stańczyk op. 1, Henryk WIENIAWSKI - Koncert skrzypcowy nr 1 fis-moll op. 14, César FRANCK - Symfonia d-moll.
W październiku będziemy śledzić zmagania młodych skrzypków walczących o zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, a już teraz usłyszymy I Koncert skrzypcowy patrona Konkursu w wykonaniu Jakuba Jakowicza -artysty, który jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów.
W drugiej części koncertu zabrzmi Symfonia d-moll Césara Francka. Dzieło ukończone w 1888 roku, jest swoistym podsumowaniem twórczości kompozytora, którego za życia - jak i zresztą długo po śmierci - lepiej znano jako wirtuoza-organistę oraz autora wybitnych dzieł na organy. Cesar Franck bowiem przez znaczną część życia, od roku 1858 do śmierci w roku 1890, pracował jako organista w paryskim kościele św. Klotyldy.
Jakub Jakowicz - skrzypek i kameralista, urodzony 10 czerwca 1981 w Warszawie. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem swojego ojca Krzysztofa Jakowicza oraz Tadeusza Wrońskiego. Laureat konkursów skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995), Takasaki w Japonii (1999) oraz Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie w 2001 r., organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Nadawców i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. Jest także laureatem Paszportu "Polityki" za rok 2003 oraz nagrody „Orfeusz”, przyznanej podczas Festiwalu "Warszawska Jesień" w 2007 r. Pierwszy raz wystąpił z Polską Orkiestrą Radiową jako piętnastolatek, grając Wariacje na temat własny Henryka Wieniawskiego. Od tego czasu stale współpracuje z Programem 2 Polskiego Radia i z Polską Orkiestrą Radiową.
Marek Pijarowski - Dyrygent-Szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały. W 1974 roku zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach oraz specjalną nagrodę Orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten przyniósł młodemu dyrygentowi liczne zaproszenia, wśród których szczególne znaczenie miały propozycje występów w Filharmonii Narodowej i z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W roku 1980 Marek Pijarowski został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i jednocześnie przejął obowiązki dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu – obie funkcje pełnił do 2001. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej oraz I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Od sezonu 2007/2008 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. W 1997 otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Zajmuje się również pracą dydaktyczną, prowadząc klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu i na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.
Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl raz godzinę przed koncertem w kasie studia.

Powiązane Video Wszystkie video

Grechuta medley - Orkiestra Symfoniczna im. K.Namysłowskiego
J.S.Bach - koncert na obój i skrzypce
Sand Animation do muzyki Henryka Wieniawskiego
Vabank - muzyka z filmu w opracowaniu orkiestrowym

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Visual Sound V3 Single Tap Delay efekt gitarowy
Pyramid 431 NPS struny do gitary elektrycznej 10-46
Epiphone AS struny do gitary basowej 40-100
Epiphone AS struny do gitary akustycznej 12-53

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl