III Festiwal Kultury Polskiej w Luksemburgu

Poland-Luxembourg : culture meets culture
11–27 kwietnia 2013


Już trzeci raz stowarzyszenie polska.lu asbl organizuje w Wielkim Księstwie Luksemburga Festiwal Kultury Polskiej. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest « Polska-Luxembourg : Kultura natrafia na kulturę » Realizowane będzie ono na rożnych płaszczyznach współpracy kulturalnej – od wspólnych występów artystów polskich i luksemburskich, poprzez wykonywanie przez muzyków luksemburskich utworów polskch (i odwrotnie) oraz działania luksemburskie poświęcone kulturze polskiej (a także odwrotnie – polskie, poświęcone kulturze luksmeburskiej). Intencją organizatorów jest nie tylko zaangażowanie artystów polskich do współdziałania z artystami luksemburskimi, ale także zacieśnienie kontaktów pomiędzy tymi dwoma krajami, tak na płaszczyźnie interinstytucjonalnej jak i międzyludzkiej oraz integracja we wspólnym celu – promocji kultury obu, współpracujących ze sobą od lat, krajów.


Uroczystość inauguracji Festiwalu mieć będzie miejsce 11 kwietnia 2013 r. w Abbaye de Neumunster w obecności zaproszonych przedstawicieli świata kultury, dyplomacji i polityki z Polski i Luksemburga. Uroczystość uświetni koncert muzyki jazzowej w wykonaniu zespołu polsko-luksemburskiego – Marc Demuth (kontrabas), Michal Tokaj (fortepian) i Sebastian Frankiewicz (perkusja) ze specjalnym udziałem wokalistki jazzowej i gitarzystki z Hiszpanii – Susany Raya. Drugiego dnia Festiwalu, tj. piątek, 12 kwietnia, w Ancien Cinema w Vianden odbędzie się wspólny show polskich i luksemburskich DJów – ze strony polskiej wystąpi DJ Squad (Soulservice), Luksemburg reprezentować będzie DJ Brave.

Idea Festiwalu jako wspólnego przedsięwzięcia polsko-luksemburskiego wykracza daleko poza współpracę między artystami. Nawiązaliśmy także kontakty z luksemburskimi instytucjami kultury. I tak, w sobotę i niedzielę (13-14 kwietnia) odbędą się, organizowane przez INECC (Institut Européen de Chant Choral Luxembourg) warsztaty polskiego śpiewu tradycyjnego prowadzone przez solistki z Kapeli ze Wsi Warszawa. W ramach tych warsztatów, a jednocześnie w ramach Festiwalu Kultury Polskiej odbędą się dwa koncerty – sobotni koncert Kapeli ze Wsi Warszawa oraz niedzielny wspólny koncert członków zespołu i uczestników kursów. Także we współpracy z INECC zorganizujemy w niedzielę, 14 kwietnia w Luksemburgu oraz w poniedziałek, 15 kwietnia w pobliskim Metz (Francja) koncert polskiej i luksemburskiej muzyki chóralnej. Wystąpi Chór Archikatedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”; część luksemburską programu zapewni miejscowy „Chorus salicti”.

Po krotkiej przerwie, Festiwal wraca do Luksemburga ze swoim najważniejszym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem – we środę, 17 kwietnia, w Sali Kameralnej Filharmonii Luksemburskiej mieć będzie miejsce koncert założonego w Luksemburgu przez polską pianistkę, Beatę Szałwińską „Aconcagua Project”. W programie koncertu usłyszymy utwory na fortepian solo oraz na zespół kameralny takich kompozytorów jak Szymanowski, Lenners, Piazzolla. Warto dodać, iż ostatnia płyta Beaty Szałwińskiej pt. Aconcagua Project – Astor Piazzolla zyskała osobistą rekomendację p. Minister Kultury, Octavie Modert, jako „wizytówka” kultualna Luksemburga!

18 kwietnia wracamy do Ancien Cinema do Vianden, by zaprezentowac widzom maraton polskich i luksemburskich filmow krótkometrażowych. Z kolei 20 kwietnia (sobota), w polsko-luksemburskiej restauracji Nova Osada proponujemy wieczór specjalności kuchni polskiej i luksemburskiej. Wieczór poprzedzony będzie prezentacją albumu zdjęć „Itinerary – Resonance: Luxembourg–Paris–New York–Warsaw” kolekcji obrazów Elisabeth Calmes – malarki luksemburskiej, której rodzinne losy związane były w przeszłości z Polską.

Oficjalnemu zamknięciu Festiwalu towarzyszyć będzie jedno z najważniejszych wydarzeń promujących kulturę polską w Luksemburgu w roku 2013 – organizowany we współpracy z luksemburskim festiwalem Printems des Poetes (Wiosna Poetów) koncert polskiej poezji śpiewanej w wykonaniu Stanisława Soyki wraz z zespołem. Koncert odbędzie się 21 kwietnia (niedziela) w Abbaye de Neumunster. Stanisław Soyka zaśpiewa repertuar specjalnie wybrany na tę okazję składający się z jego pieśni napisanych do słów największych polskich poetów – Miłosza, Staffa, Szymborskiej, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Koncert poprzedzi krotki występ luksemburskiego kwartetu wokalnego „Hoquetus Ensemble”, który zaśpiewa kilka pieśni do słów współczesnych poetów luksemburskich.

Dla fanów muzyki młodzieżowej
przewidzieliśmy także wydarzenie specjalne – festiwalowym „Post Scriptum” będzie koncert muzyki rockowej w dniu 27 kwietnia w klubie Melusina. Zagrają dwa zespoły – Chemia (polski) oraz Porn Queen (luksemburski). W trakcie trwania Festiwalu w Ancien Cinema w Vianden zobaczyć będzie można wystawę fotograficzną jednego z najbardziej znanych luksemburskich artystow fotografików – Raymonda Clementa – pt. Polish Jazzmen. Odnajdziemy tam, utrwalone na papierze fotograficznym, najważniejsze wydarzenia i twarze polskiego jazzu ostatnich trzech dekad.

Poprzednie edycje Festiwalu Kultury Polskiej

Festiwal Kultury Polskiej w Luksemburgu odbył się po raz pierwszy we wrześniu 2008 r. pod hasłem „Plus dla Kultury” (« Plus pour la culture »). Do najważniejszych wydarzeń tego tej edycji należały: koncert Tubis Trio (płyta CD nagrana podczas tego koncertu znalazła się w pierwszej dziesiątce Top100 światowych debiutów jazzowych magazynu JazzWise), koncert muzyki współczesnej z udziałem zespołu „Muzyka Centrum” z Krakowa, koncert polskiej muzyki dawnej na Zamku w Vianden w wykonaniu zespołu „Favola in Musica” oraz dwie wystawy – fotograficzna pt. „Luksemburg – mój drugi dom”, dokumentująca losy trzech pokoleń polskich emigrantów w Luksemburgu oraz wystawy polskiej sztuki użytkowej „Codzienne przyjemności”.

W roku 2010, z okazji 200 rocznicy urodzin F. Chopina, II Festiwal Kultury Polskiej odbył się pod hasłem „Wokół Chopina” (« Autour de Chopin »), a trzon jego programu stanowiły koncerty muzyki inspirowanej dziełem naszego wielkiego kompozytora. Wystąpili m.in: Andrzej Jagodzinski Trio, Ana Serafinska, Lora Szafran oraz Trio Janusza Prusinowskiego. Ostatnim wydarzeniem Festiwalu w roku 2010 była projekcja filmu J. Antczaka „Chopin. Pragnienie miłości” w obecności odtworczyni roli George Sand – Danuty Stenki, która przyjęła nasze zaproszenie na ten wieczór filmowy.

Festiwal Kultury Polskiej w Luksemburgu jest jednym z najważniejszych i zapewne największym wydarzeniem kulturalnym promującym kulturę polską w Wielkim Księstwie Luksemburga. Jest jednocześnie doskonale funkcjonującą platformą współpracy kulturalnej pomiędzy artystami oraz instytucjami obu krajów. Dlatego też zdecydowaliśmy się jego III edycję oficjalnie zatytułować „Poland–Luxembourg: Culture meets Culture”, zaś jego program przygotować tak, by każde wydarzenie nawiązywało na swój sposób do idei współpracy.

Stowarzyszenie polska.lu
Istniejące w Luksemburgu od 2006 r., jest organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych promujących kulturę polską w Wielkim Księstwie. Oprócz dwóch największych imprez cyklicznych – Festiwalu Kultury Polskiej oraz Festiwalu Filmu Europy Środkowej i Wschodniej „CinEast”, polska.lu zorganizowała szereg koncertów, projekcji filmowych, przedstawień teatralnych oraz współpracowała z innymi organizacjami polonijnymi w Luksemburgu oraz instytucjami kultury przy organizacji różnego rodzaju inicjatyw kulturalnych i społecznych. Polska.lu to także portal informacyjny oraz forum Polaków w Luksemburgu; za pośrednictwem tych mediów stowarzyszenie promuje wszystkie polskie wydarzenia kulturalne, sportowe, akcje społeczne i in. organizowane w Luksemburgu. Na portalu pojawiają się także informacje o działaniach podejmowanych przez Ambasadę RP w Luksemburgu oraz komunikaty konsularne. Portal w chwili obecnej notuje co najmniej 12 000 wejść miesięcznie, forum to prawie 5000 zarejestrowanych użytkowników.

Festiwal odbywa się pod patronatem Ambasady RP w Luksemburgu, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz luksemburskiego Ministerstwa Kultury.

PROGRAM
www.festival-polonais.lu
www.facebook.com/connection.agencja.kreatywna

Powiązane Video Wszystkie video

Rhapsody on Moldavian Themes – Mieczys?aw Weinberg
F.Schubert - Litania - Dorota Sok
Moniuszko & Chopin – Interpretacje cz. 1
Night of the Proms | Amy Macdonald This is the life - Poland 2014

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Dunlop PL PT POLAND zestaw kostek gitarowych
Sibelius 7 EDU program do edycji nut, wersja edukacyjna dla nauczycieli i instytucji (szkoy, domy kultury)
Sibelius 7 Photo EDU program do edycji nut + program PhotoScore Ultimate 7, wersja edukacyjna dla nauczycieli i instytucji (szkoy, domy kultury)
Sibelius 7 Audio EDU program do edycji nut + program AudioScore Ultimate 7, wersja edukacyjna dla nauczycieli i instytucji (szkoy, domy kultury)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl