Beata Szałwińska

Międzynarodowej sławy pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie. Jako stypendystka rządu francuskiego studiowała w Ecole Normale de Musique Alfred Cortot w Paryżu. Na ostatnim roku studiów wygrała konkurs na najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego, nagrodą był debiut w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie wykonała IV Symfonię Karola Szymanowskiego.
Po jej wykonaniu krytyk muzyczny Krzysztof Baculewski napisał w magazynie „Ruch Muzyczny”:
„Już pierwsze wejście solistki zafrapowało romantyczną frazą o chopinowskim niemal dźwięku, urzekała pomysłami interpretacyjnymi kolorystycznymi. Koncepcja wykonawcza zmierzała, jak się zdaje, w stronę klasycznej formy, ale ożywionej nieoczekiwanymi pomysłami artykulacyjnymi, atrakcyjnym frazowaniem i w ogóle innym świeżym podejściem. Niewątpliwie Beata Szałwińska jest nadzwyczaj uzdolnioną pianistką, co potwierdziła również owacja po wykonaniu Symfonii…”


Laureatka i finalistka wielu prestiżowych konkursów muzyki klasycznej w tym pierwszej nagrody 11 Tournoi International de Musique w Belgii. Artystka koncertuje w całej Europie biorąc udział miedzy innymi w festiwalach i premierowych koncertach. Dokonała też wielu nagrań płytowych dla radia i telewizji. Ma na swoim koncie udział w kilkudziesięciu międzynarodowych imprezach pianistycznych oraz dużych koncertach, takich jak De Klenge Maarnicher Festival (z orkiestrą Tubingen Kammerorchestra pod dyrekcją Gudni Emilsona), czy koncert z okazji 150-lecia orkiestry w Ettelbruck w Luksemburgu, gdzie w obecności księcia i księżnej Luksemburga wykonała „Błękitną Rapsodię” Georga Gerschwina.
Beata Szałwińska kontynuuje działalność koncertową jako solistka, kameralistka oraz pedagog (wiele lat współpracowała z prof. Ryszardem Karczykowskim oraz konserwatorium w Luksemburgu). Jest założycielką „Aconcagua Quintet”, który działa przy Filharmonii w Luksemburgu. Pierwsza płyta zespołu została uznana płytą miesiąca w Classicmania w Luksemburgu. Kwintet zaprezentował się również polskiej publiczności na koncertach w Teatrze Wielkim w Warszawie i w sali koncertowej Pałacu w Radziejowicach.
Artystka w 2010 r. wystąpiła na wspólnym koncercie z kwintetem „Soledad”. Reprezentowała Luksemburg na festiwalu Grand Region (Luksemburg, Francja, Niemcy, Finlandia ) w spektaklu „Life” na zamówienie teatru w Luksemburgu. Choreografię do spektaklu wykonała światowej sławy tancerka i choreograf Anu Sistonen (Finlandia). Następnie Beata Szałwińska i Anu Sistonen przygotowały spektakl zatytułowany "Two alone", w którym pianistka wykonuje 9 Preludiów op. 1. Karola Szymanowskiego. Premiera spektaklu odbyła się 1. czerwca br. w Luksemburgu. W przyszłym roku, na zamówienie Theatre Nationale de Luxembourg, zrealizowany zostanie spektakl "Flood”, kolejny owoc współpracy tych dwóch artystek. Inspiracją do nowego spektaklu stała się 3. Sonata Fryderyka Chopina, którą wykona Beata Szałwińska.
Rok 2012 rozpoczął się od wydania drugiej płyty ze światową premierą nowej wersji “Aconcagua Concerto” Astora Piazzolli. Projekt powstał przy współpracy Aconcagua Project z nową salą koncertową Kinneksbond w Mamer (Luksemburg).


Obecnie Beata Szałwińska przygotowuje się do serii koncertów w Polsce i za granicą

Powiązane Video Wszystkie video

David Garrett - Io Ti Penso Amore ft. Nicole Scherzinger
„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada
Bezsenna Noc Symfonicznie - Alleluja
Sergiusz Prokofiew - III Koncert Fortepianowy C-dur - ALEKSANDRA KRZANOWSKA

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN Kossowska Beata, Templin Grzegorz ″Ksiniczka, pirat i harmonijka ustna″ ksika
AN Kossowska Beata ″Harmonijka ustna w praktyce″ ksika + CD
AN Stadnik Ryszard ″Szkoa na flet prosty″
AN Zaleski Piotr, Klich Jarema, Zieliski Marek ″Metodyka nauczania gry na gitarze″ ksika

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl