1. Start
  2. Artykuły
  3. Aktualności
  4. II Festiwal "Gorczycki antico e moderno"
ARTYKUŁ: Aktualności - II Festiwal "Gorczycki antico e moderno"

II Festiwal "Gorczycki antico e moderno"

szukaj w artykułach:
Tegoroczna, druga edycja festiwalu „Gorczycki antico e moderno” będzie trwała od 8 do 14 grudnia. Wypełnią ją koncerty, warsztaty, wykłady i debaty poświęcone Grzegorzowi Gerwazemu Gorczyckiemu i jego spuściźnie. Wydarzenia odbywać się będą w miejscach związanych z kompozytorem. Na wszystkie wstęp jest bezpłatny.

W piątek, 12 grudnia o godz. 18.00 w kościele pw. Św. Ducha – w którym Gorczycki bywał podczas swych wizyt duszpasterskich w Bytomiu i Piekarach Śląskich – odbędzie się Msza Święta odprawiana w tradycyjnym rycie rzymskim, w trakcie której usłyszymy w wykonaniu zespołu Schola Cantorum Minorum Chosoviensis skomponowane przez Gorczyckiego części stałe wchodzące w skład Missa Rorate. Po niej artyści wykonają w formie koncertowej szereg utworów sakralnych.

W sobotę, 13 grudnia o godz. 19.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP – czyli w miejscu chrztu Gorczyckiego i jego pierwszych lat edukacji – wystąpi Chór Organum z Krakowa wraz z zespołem Ricercar pod dyrekcją Bogusława Grzybka, pełniącego funkcję pierwszego organisty Kościoła Mariackiego w Krakowie. Założony w 1969 roku Akademicki Chór Organum to najbardziej zasłużony propagator twórczości Gorczyckiego, mający w swoim dorobku m.in bezprecedensowy cykl koncertowy obejmujący wszystkie znane aktualnie dzieła Gorczyckiego, który był prezentowany w katedrze wawelskiej w 250. rocznicę śmierci kompozytora. Podczas koncertu zabrzmi „Msza Polska” Juliusza Łuciuka oraz dzieła rozbarskiego twórcy należące do stile antico oraz stile moderno.

W niedzielę, 14 grudnia o godz. 17.00 w kościele pw. św. Jacka na Rozbarku – w miejscu urodzenia i dorastania Gorczyckiego – Orkiestra Muzyki Nowej i zespól Cantus Floridus pod dyrekcją Szymona Bywalca przedstawią jedną z kantat adwentowych J.S. Bacha i dzieła wokalno-instrumentalne Gorczyckiego.

Ponadto zaplanowano: wycieczkę po bytomskich śladach Gorczyckiego, którą poprowadzi Maciej Droń (zbiórka w sobotę, 13 grudnia o godz. 15.00 na Rynku), koncerty edukacyjne dla dzieci pt. „Muzyka mową dźwięków” będące wprowadzeniem do twórczości baroku, wykład „Kultura jest ważna – sztuka wysoka wobec cywilizacji widowiska” oraz debatę „ Gorczycki – dziedzictwo kultury czy narzędzie promocji”.

Głównym założeniem festiwalu „Gorczycki antico e moderno”, organizowanego przez Śląskie Towarzystwo Muzyczne, jest pogłębianie relacji pomiędzy mieszkańcami miasta i jego dziedzictwem kulturowym, w którym muzyka artystyczna na przestrzeni wieków odgrywała znaczącą rolę. Projekt został dofinansowany ze środków Gminy Bytom i Województwa Śląskiego.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie projektu: gorczycki.org.

Krzysztof Batog

Data: 8–14 grudnia 2014
Miejsce: Bytom
Wstęp wolny


Orkiestra Muzyki Nowej, fot. Marcin Mazurowski (materiały zespołu)


Akademicki Chór Organum (materiały zespołu)


kategoria: Aktualności
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl