Filharmonia Łódzka | walentynkowo-urodzinowo

Koncertem w piątek 16 lutego uczcimy kolejne urodziny Filharmonii. Łódzka Orkiestra Symfoniczna w muzyczny sposób zainaugurowała swoją działalność 17 lutego 1915 roku. Gra więc już 103 lata! Zatem tego typu jubileusze to już tradycja w FŁ. Podczas tego uroczystego wieczoru zabrzmi III (nie II, jak zapowiadaliśmy wcześniej, za zmianę przepraszamy) Koncert fortepianowy d-moll Siergieja Rachmaninowa oraz „Symfonia przemijającego czasu” Krzysztofa Meyera. Miło nam poinformować, że jej kompozytor zaszczyci nas swoją obecnością. Występ muzyków poprzedzi zaś premierowa projekcja filmu o Filharmonii Łódzkiej, przygotowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Walentynkowy wieczór będzie natomiast można spędzić słuchając jazzowych aranżacji znanych standardów w wykonaniu duetu Myrczek & Tomaszewski. Już teraz anonsujemy również następny koncert jazzowy, „Marek Napiórkowski Waw-Nyc”, który odbędzie się 20 lutego. Dla najmłodszych przygotowaliśmy na sobotę warsztat Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego „Rozkołysane Hawaje”. Niestety z przyczyn od nas niezależnych warsztat „Zagraj swoje emocje” nie odbędzie się.
Szczegóły repertuaru – w drukowanym roczniku na bieżący sezon i na filharmonia.lodz.pl
Informacje o repertuarze FŁ i ciekawostki – na FB: www.facebook.com/FilharmoniaLodzka/



KONCERT WALENTYNKOWY
MYRCZEK & TOMASZEWSKI
14 LUTEGO 2018 /ŚRODA /19.00

Wykonawcy: Wojciech Myrczek – wokal, Paweł Tomaszewski – fortepian

W ten wyjątkowy wieczór poddajmy się nastrojowi standardów jazzowym w zupełnie nowych, autorskich aranżacjach. Projekt tworzą dwaj wybitni muzycy jazzowi: Wojciech Myrczek – wokalista jazzowy roku 2015 i 2016 (wg czytelników „Jazz Forum”), laureat Grand Prix i nagrody publiczności Shure Montreux Jazz Voice Competition w Szwajcarii, oraz Paweł Tomaszewski – zwycięzca wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce, pianista, kompozytor i producent współpracujący z najważniejszymi artystami polskiej i światowej sceny muzycznej. Siła tego duetu tkwi w przenikaniu się dwóch indywidualności, które emanują charyzmą, mają wiele zaskakujących muzycznych pomysłów i dbają o każdy dźwiękowy szczegół swoich występów. Prowadząc muzyczny dialog nie stronią ani od szalonej improwizacji, ani chwil zadumy. Ich występy pełne są także poczucia humoru. W swoim scenicznym dialogu artyści odwołują się do standardów muzyki jazzowej i popu, które w ich wykonaniu zyskują zaskakującą formę. W czasie koncertu zabrzmią m. in. takie przeboje jak: “Dream a Little Dream Of Me”, “The Way You Look Tonight” czy “I Just Called To Say I Love You”.



KONCERT SYMFONICZNY – 103. URODZINY FILHARMONII
16 LUTEGO 2018 /PIĄTEK /19.00

Wykonawcy: Dmitry Shishkin – fortepian, Łukasz Borowicz – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej
Program: S. Rachmaninow – III Koncert fortepianowy d-moll op. 30, K. Meyer – VII Symfonia („Symfonia przemijającego czasu”) op. 97

III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 Siergiej Rachmaninow skomponował w 1909 r. w rodzinnej Iwanowce i lubił go najbardziej spośród czterech koncertów swojego autorstwa. Pianiści czują respekt, czasem nawet strach przed tym dziełem. Józef Hofmann, któremu kompozytor zadedykował ten utwór, nigdy publicznie go nie wykonał. Koncert nr 3 jest znany ze względu na wyzwania w zakresie techniki i ekspresji, jakie stawia przed wykonawcą i uchodzi za jeden z najtrudniejszych koncertów fortepianowych. Długo nie był popularny, do jego rozsławienia przyczynił się Vladimir Horowitz. W FŁ jako solista wystąpi rosyjski pianista Dmitry Shishkin, laureat 6. nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015).
W drugiej części wieczoru usłyszymy VII Symfonię Krzysztofa Meyera, zwaną „Symfonią przemijającego czasu”. „Chciałbym, aby moje utwory były dla słuchacza ważną, obchodzącą go historią wypowiedzianą za pomocą dźwięków, nie zaś strumieniem bodźców akustycznych przepływających mimo woli, obok jego uszu...” – pisał kompozytor w latach 70. Z upływem czasu te muzyczne „opowiadania” skomplikowały się, często przybierając postać rozbudowanych epizodów o powoli narastającym napięciu – i taka jest właśnie „impresjonistyczna” forma VII Symfonii (2003).



DZIECIĘCY UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY (DUA) – FŁ
17 LUTEGO 2018 /SOBOTA
/10.00
Warsztat „Rozkołysane Hawaje – o czym opowiada taniec z dalekich wysp”
Prowadzenie: Agnieszka Izydorczyk
Hula to tradycyjny taniec hawajski, zapoczątkowany przez Polinezyjczyków. To co odróżnia go od innych stylów tanecznych to fakt, że nie może istnieć w oderwaniu od słów. Wykonywany jest zatem zawsze z towarzyszeniem pieśni, zwanej po hawajsku „mele” i polega na obrazowaniu dłońmi i ciałem historii w niej zawartej. Osoba, ucząca się tańca hula, najpierw poznaje więc historię opowiedzianą w pieśni, następnie uczy się gestów i kroków. Treść pieśni najczęściej poza dosłownym znaczeniem ma również głębszy, metaforyczny sens, który może mieć indywidualne znaczenie dla konkretnego tancerza.



KONCERT KAMERALNY
MAREK NAPIÓRKOWSKI WAW-NYC
20 LUTEGO 2018 /WTOREK /19.00

Wykonawcy: Marek Napiórkowski – gitary, Clarence Penn – perkusja, Manuel Valera – fortepian, Robert Kubiszyn – gitara basowa / kontrabas

WAW-NYC to premierowy projekt Marka Napiórkowskiego, który łączy muzyczną energię dynamicznie rozwijającej się Warszawy z atmosferą tętniącej życiem stolicy jazzu i sztuki współczesnej – Nowego Jorku. Inicjatywa ta przyciągnęła bowiem różne osobowości należące do środowisk jazzowych obu metropolii. Marek Napiórkowski to polski gitarzysta jazzowy i kompozytor, który ośmiokrotnie został nominowany do nagrody „Fryderyk”. Od lat współpracuje z najlepszymi rodzimymi i zagranicznymi artystami. Manuel Valera jest związanym z Nowym Jorkiem pianistą i kompozytorem kubańskiego pochodzenia. Jego najnowszy album nominowano do nagrody Grammy. Kontrabasista Sławomir Kurkiewicz w 1991 r. wraz z pianistą Marcinem Wasilewskim założył zespół – obecnie funkcjonujący pod szyldem Marcin Wasilewski Trio – który m.in. wyróżniono trzema statuetkami Fryderyka w kategorii „jazzowy album roku”. Muzycy często towarzyszą na scenie takim wirtuozom jazzu jak Tomasz Stańko. Z kolei Clarence L. Penn jest jednym z najbardziej zajętych perkusistów świata, liderem wielu zespołów i kompozytorem, który nagrał kilkaset albumów studyjnych, w tym dwa nagrodzone Grammy. Kompozycje stworzone w ramach projektu WAW-NYC pozwalają tym doświadczonym improwizatorom na pełne interakcji muzykowanie, na łączenie europejskiego konceptu harmonicznego z kulturą rytmu wywodzącą się z kolebki jazzu, a także kubańską żarliwością.

Powiązane Video Wszystkie video

Uwertura z opery Wilhelm Tell - Jelonek
„poG?OSka” – odcinek 4
Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Historia Muzyki Polskiej - audycja nr 95

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Nux Tape Core Deluxe efekt gitarowy
Meinl Sonic Energy B-M dzwonek Medium 9CM
Meinl Sonic Energy B-XL dzwonek X-Large 11CM
Korg Kaossilator KO-1 Yellow

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl