Ostatni, 12. tom „Encyklopedii Muzycznej PWM” trafił do sprzedaży 12 lutego br. Tym samym zamknięta zostaje 33-letnia historia jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Dla tych wszystkich melomanów, dla których historia muzyki rozpoczyna się od Jana Sebastiana Bacha, mamy dwie wiadomości: jedną – bardzo dobrą, drugą – też dobrą, choć może nienajlepszą.
Jest rok 2012. Mimo że już siedem lat upłynęło od premiery Juliusza Cezara na festiwalu w Glyndebourne, eksperci od reklamy i marketingu nie poprzestają. Egzotyczna realizacja Händla Davida McVicara wróciła...
Copyright © 2011-2025 CameralMusic.pl
W audycji nr 95 "Historia Muzyki Polskiej" z dnia 5 lutego 2014 r., przedstawiona została trzecia część serii, poświęcona muzyce barokowej w Polsce. W tym odcinku, prowadząca Alina Mądry, skupiła się na muzyce religijnej i jej charakterystycznym stylu działania w epoce baroku. Ważnym elementem tej audycji było wprowadzenie do pojęcia barokowego modus operandi, które odnosi się do specyficznych technik i zasad kompozycji charakterystycznych dla muzyki baroku. W trakcie programu, przedstawiono różne przykłady muzyki religijnej z tego okresu, w tym utwory kompozytorów polskich. Jednym z głównych kompozytorów poruszanych w tej audycji był Jan Dismas Zelenka, uznawany za jednego z najważniejszych twórców muzyki barokowej w Polsce. Jego dzieła często były wykonywane w katedrach i kościołach i cechowały się bogatą harmonią, wielogłosowością i barwną instrumentacją. W programie poruszono również temat epoki baroku jako okresu silnie związanego z religią. Kościoły były ważnymi ośrodkami kulturalnymi, a muzyka religijna pełniła istotną rolę w liturgii. Barokowe kompozycje często wykorzystywały bogate harmonie, kontrasty dynamiczne i efekty wirtuozowskie, aby wyrazić głębokie emocje i oddać majestat i piękno liturgii. Audycja nr 95 "Historia Muzyki Polskiej" dostarczyła słuchaczom wartościowych informacji o muzyce barokowej w Polsce, jej związkach z religią i charakterystycznych cechach kompozytorskich. Przedstawione utwory i opisy epoki, pozwoliły na lepsze zrozumienie i docenienie bogactwa polskiej muzyki barokowej.
To video jest naprawdę interesujące! Audycja o historii polskiej muzyki jest świetnym sposobem na poszerzenie swojej wiedzy na ten temat. Dzisiaj dowiedziałem się o baroku i jego wpływie na muzykę religijną. Alina Mądry przedstawiła wiele ciekawych faktów i szczegółów dotyczących tego okresu. Bardzo podoba mi się, jak możemy poznać różne style i epoki muzyki przez takie audycje. Mam nadzieję, że zostanie kontynuowana i będę mógł dowiedzieć się jeszcze więcej!