BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA WYDAJE PŁYTĘ

Płyta Baltic Neopolis Orchestra z kompozycjami Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego to ogromny prestiż, ale również wyzwanie dla nagrywającego zespołu. Do tego przedsięwzięcia Orkiestra zaprosiła znakomitego skrzypka Tomasza Tomaszewskiego z Deutsche Oper w Berlinie. Na płycie zarejestrowane zostały kompozycje Mikołaja Góreckiego: Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową, Divertimento na orkiestrę smyczkową oraz kompozycje Pawła Łukaszewskiego: Sinfonietta, Adagietto i Lenten Music (z dedykacją dla Baltic Neopolis Orchestra). Płytę wydano nakładem wytwórni DUX. Premiera 30 października br. w TRAFO Trafostacji Sztuki.


Muzyka niewątpliwie płynie w żyłach urodzonego w 1971 roku Mikołaja Góreckiego. Można by przypuszczać, że syn Henryka Góreckiego niesie na swych barkach wielki ciężar. Ale tak nie jest. Mikołaj pisze muzykę na własny sposób, obejmując różnorodne współczesne wpływy, a przy tym pozostając w głębokim szacunku dla przeszłości. Żyje z dala od muzycznych trendów współczesnej Polski, zarazem świadomy jest swoich korzeni i dziedzictwa.

Kompozycje trzy lata starszego Pawła Łukaszewskiego wyróżniają się spośród utworów kompozytorów młodego pokolenia nie tylko stylistyczną oryginalnością, lecz także doskonałym wyczuciem chóralnej materii i doskonałym opanowaniem faktury.

Twórczość obydwu kompozytorów ceniona jest na całym świecie. Ich utwory są wykonywane na wielu prestiżowych festiwalach, zdobyły wiele nagród i wyróżnień.

Górecki już jako 17-latek uzyskał I nagrodę na I Konkursie dla Młodych Kompozytorów w Bielsku-Białej. Obecnie jego utwory są grywane na światowych estradach koncertowych – De Ijsbreker Centre w Amsterdamie, Lincoln Center w Nowym Jorku, Montrealu, Quebec City, Victorii, Edmonton, Waszyngtonie. Wykonawcami jego utworów są m.in.: Kaja Danczowska, Jadwiga Kotnowska, Agnieszka Duczmal, Gabriel Chmura, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Kameralna Amadeus, Brooklyn Philharmonic Orchestra w Nowym Jorku.

Łukaszewski jest tegorocznym laureatem Nagrody Akademii Muzycznej Fryderyk (Artysta Roku w muzyce poważnej), a uhonorowany został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, Nagrodą Prymasa Polski. Jego utwory są wykonywane i prawykonywane przez renomowane zespoły z Londynu i Cambridge (The Kings Singers, The Holst Singers, BBC Singers, Trinity College Choir, Tenebrae, Britten Sinfonia, Polyphony).


Baltic Neopolis Orchestra jest szczecińską orkiestrą kameralną wykonującą szeroki zakres kompozycji, choć ukierunkowaną na polską muzykę XX i XXI wieku. Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy szczecińskich młodych artystów, którzy obecnie tworzą trzon orkiestry. Otwartość Baltic Neopolis Orchestra na niecodzienne przedsięwzięcia artystyczne czyni ją niezwykle oryginalną i atrakcyjną.

Orkiestra współpracuje z wieloma cenionymi kompozytorami i artystami, m.in.: Krzysztofem Pendereckim, Krzysztofem Meyerem, Piotrem Mossem, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim, Janem Staniendą, Piotrem Wojtasikiem, Anna Marią Staśkiewicz, a także z utalentowanymi artystami szczecińskimi: Piotrem Klimkiem, Jolą Szczepaniak, Łoną, czy formacją Chorzy. Od stycznia 2013 roku funkcję dyrektora artystycznego orkiestry pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz, profesor Tomasz Tomaszewski.

W ramach koncertu swoją premierę będzie miał również wideoklip stworzony do czterech części Sinfonietty Pawła Łukaszewskiego, co stanowi w zasadzie pionierskie działanie w przypadku wydawnictw z muzyką klasyczną.

Gośćmi specjalnymi koncertu będą: kompozytor Paweł Łukaszewski, właścicielka wytwórni DUX Małgorzata Polańska oraz profesor Tomasz Tomaszewski.PREMIERA PŁYTY BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA
30 października 2013 (środa), godz. 19
TRAFO Trafostacja Sztuki, ul. Św. Ducha 4, Szczecin

Artyści:
Tomasz Tomaszewski (skrzypce)
Baltic Neopolis Orchestra

Program:
Paweł Łukaszewski – Sinfonietta
Allegro molto
Adagio
Andantino
Comodo
Paweł Łukaszewski – Adagietto
Mikołaj Górecki – Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Lento sempre tenuto e legato
Allegro
Molto Lento

Bilety w cenie 30 zł / 15 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) do nabycia w serwisie bilety.fm oraz w dniu koncertu w TRAFO Trafostacji Sztuki od godz. 17:30. Informacja: [email protected] lub tel. 660-326-755.

Organizator: Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Szczecin, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Koncert dofinansowany przez: Gminę Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie
Sponsorzy: Zakład Budowlany Siemaszko,
Partnerzy: TRAFO Trafostacja Sztuki, Wydawnictwo DUX, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Akademia Sztuki w Szczecinie, Szczeciński Inkubator Kultury, Drukarnia Kadruk, Echo Szczecina, Twoja Muza, bilety.fm, Carmenere, Agencja Muzyczna Onomatopeja

fotografie: Radek Kurzaj

Więcej informacji:
www.balticneopolis.pl
www.facebook.com/BalticNeopolisOrchestra

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Stairway to heaven - kwartet smyczkowy?
Royal Philharmonic Orchestra - Innuendo
Scarborough Fair - Royal Philharmonic Orchestra

Instrumenty i sprzęt muzyczny

One Control Baltic Blue Fuzz efekt do gitary elektrycznej
Meinl MC1HA Mini Cajon Baltic Birch Body Heart Ash instrument perkusyjny
Ibanez GSR 180 BEM Baltic Blue Metallic gitara basowa
Prim (640033) struna do wiolonczeli - A - Orchestra 4/4

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2022 CameralMusic.pl