Andrzej Bauer & Lutosławski Quartet

16.06.2012

Sobota, godz. 18:00

Sala koncertowa Filharmonii

Andrzej Bauer – wiolonczela

Lutosławski Quartet

Program:


W.A. Mozart – Kwartet smyczkowy d-moll KV 421

F. Schubert – Kwintet smyczkowy C-dur D 95


Dwa wielkie nazwiska wiedeńskie, dwie różne osobowości twórcze, dwa krótkie, bo zaledwie trzydziestokilkuletnie, istnienia: Wolfgang Amadeusz Mozart i Franz Schubert. Utwory kameralne obu kompozytorów zabrzmią na koncercie w Filharmonii Wrocławskiej.

Kwartet smyczkowy d-moll KV 421 jest drugim z cyklu sześciu kwartetów dedykowanych Josephowi Haydnowi, ukończonym prawdopodobnie w 1783 roku przez 27-letniego Mozarta. W utworze tym kompozytor pragnął ukazać, jak wiele nauczył się od Haydna i jak wielki szacunek do niego żywi, a w dołączonym liście nazwał go swym najdroższym przyjacielem, dodającym mu odwagi, otaczającym opieką, pocieszającym i zaszczepiającym nadzieję. Zresztą ta sympatia była obustronna pomimo różnicy charakterów kompozytorów. Mozart uchodził za człowieka ulegającego nastrojom, „papa Haydn” – za wyważonego i przyjacielskiego. Łącząca ich przyjaźń znalazła odzwierciedlenie w słowach skierowanych przez Haydna do ojca Mozarta: „Przysięgam na Boga, pański syn jest największym kompozytorem, jakiego znam z nazwiska oraz jako osobę: ma wyczucie smaku, a ponadto największą wiedzę na temat sztuki komponowania”.

Kwintet smyczkowy C-dur D.956 Franza Schuberta uznawany jest za jedno z najlepszych dzieł kameralnych kompozytora. Dostrzec można w nim wyraźne wpływy muzyki Mozarta i Beethovena. Kwintet został ukończony na dwa miesiące przed śmiercią Schuberta w 1828 roku, jednak opublikowano go dopiero w 1883. Jego liryczna druga część podobno tak bardzo zachwyciła Artura Rubinsteina, że zapragnął, by zagrano ją na jego pogrzebie. Dzieło przeznaczone jest na dwoje skrzypiec, altówkę i dwie wiolonczele. Do Lutosławski Quartet dołączy jeden z czołowych polskich wiolonczelistów – Andrzej Bauer.

Powiązane Video Wszystkie video

Felix Mendelssohn - Psalm 42
Joseph-Nicolas-Pancrace Royer - Vertigo
Gummibärchen (Gumisie)- The ThreeX
Piotr Wróbel - Moliendo Cafe cz. I, Anna Wrobel, Camerata Vistula

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Lutosławski Witold - Najpiękniejszy Lutosławski na fortepian
Ketron Pendrive 2012 SOUND UPGRADE Vol.2 - pendrive z dodatkowymi stylami AUDYA
Triangle Quartet kolumny podłogowe serii Genese 120W/8 (matt mahogany)
Groove Tubes GT-EL84-S MED QUARTET lampa elektronowa

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl