„Kolory Polski” w Warcie i Bełdowie – Filharmonia Łódzka

fot. z archiwum zespołu Tekla Klebetnica

8 lipca 2023, 19.00
WARTA
scena plenerowa przed klasztorem oo. bernardynów, ul. Klasztorna 9

Wykonawcy:

Tekla Klebetnica w składzie:

Anna Czupryn – skrzypce, śpiew

Zygmunt Czupryn – akordeon

Stanisław Dudek – bas

Julius Csik – cymbały węgierskie, instrumenty perkusyjne

Adam Jakubiec – klarnet i instrumenty pasterskie

W programie koncertu utwory stanowiące połączenie tradycyjnego folkloru z elementami muzyki cygańskiej, klasycznej i jazzu

„Tekla klebetnica” w gwarze Śląska Cieszyńskiego znaczy „wiejska plotkara”. Taką nazwę wybrali dla swego zespołu muzycy folkowi z południa Polski, którzy wykonują muzykę pasma Karpat, w tym bałkańską. Wzbogacają ją o elementy folkloru cygańskiego, klasyki i jazzu. Powstała w ten sposób niezwykle energetyzująca mieszanka to folk-crossover. Taki też tytuł ma debiutancka płyta zespołu, wydana w 2016 roku. Trzy lata wcześniej muzycy zajęli drugie miejsce w szóstej edycji programu „Mam talent”. Unikalne brzmienie zespołu powstaje z połączenia dźwięku skrzypiec, akordeonu, kontrabasu i niepowtarzalnego instrumentu, jakim są cymbały węgierskie.

Plotki klebetnicy będą się rozlegać w Warcie, w pobliżu tamtejszego klasztoru i kościoła oo. bernardynów. Są to najcenniejsze zabytki miasta, leżącego nad rzeką o tej samej nazwie, niegdyś bardzo znaczącego (Warta była miastem królewskim, tutaj wydano słynne statuty warckie). Historia warckiego konwentu bernardynów, jednego z najstarszych w Polsce, zaczęła się w 1457 roku, kiedy to mieszczanie warccy ofiarowali ziemię pod budowę świątyni i zakonu. W XV wieku powstał gotycki kościół i klasztor, z których do dziś zachowało się wiele elementów wyposażenia. Do najcenniejszych zabytków należą freski gotyckie Franciszka z Sieradza z wieku XVI i barokowe Walentego Żebrowskiego z wieku XVIII oraz obrazy słynnego malarza barokowego Tommasa Dolabelli. Architektura świątyni łączy elementy różnych epok: gotyku, renesansu i baroku. Na uwagę zasługuje późnorenesansowa kaplica św. Anny z iluzjonistycznymi polichromiami na sklepieniach, dobudowana do bryły kościoła od strony północnej na początku XVII stulecia.

WSTĘP WOLNY

9 lipca 2023, 19.00
BEŁDÓW
kościół pw. Wszystkich Świętych, Bełdów 39


Wykonawcy:

Aleksander Dębicz – fortepian

Michał Żak – flety, cymbały

Program:

Chopin. Szymanowski. Źródła – muzyka Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego w autorskich opracowaniach Aleksandra Dębicza i Michała Żaka

Na swojej stronie internetowej pianista i kompozytor Aleksander Dębicz pozuje do zdjęcia leżąc na pudle fortepianu. Ta fotografa trafnie odzwierciedla jego stosunek do muzyki klasycznej: szanuje ją, ale podchodzi doń ze swobodą. Zasłynął z improwizacji oraz muzyki autorskiej, którą łączy ze sztuką uznanych mistrzów. W jego twórczości duże znaczenie odgrywa też zamiłowanie do filmu; jego debiutancka płyta „Cinematic Piano” (2015) zawiera cykl własnych kompozycji inspirowanych kinem. Michał Żak, multiinstrumentalista, od ponad 20 lat zajmuje się kultywowaniem muzyki tradycyjnej w różnych formach – od in crudo (w bezpośrednim przekazie od wiejskich muzykantów – z zespołami Janisz Prusinowski Kompania czy Tęgie Chłopy) po kreacje hybrydowe, zahaczające o muzykę improwizowaną (Lautari, TRANSatlantyk). Swoje studia nad muzyką polską kontynuuje w duecie z Aleksandrem Dębiczem, pochylając się m.in. nad współczesnymi kompozycjami mazurków. Na koncercie w Bełdowie artyści dokonają reinterpretacji wybranych utworów Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.

Bełdów to jedna z najstarszych i najważniejszych wsi na terenie gminy Aleksandrów Łódzki, założona zapewne jeszcze przed 1138 rokiem. Znajdujący się tu kościół, konsekrowany w 1901 r., jest trzecią świątynią na tym samym miejscu (pierwsza powstała w XV wieku). Utrzymany w stylu neorenesansowym, zawiera znacznie starsze wyposażenie, pochodzące z wcześniejszych budynków, m.in. barokowe ołtarze – główny i boczne – z początków wieku XVIII, kamienne chrzcielnicę i kropielnicę z przełomu wieków XV i XVI, barokowe obrazy, krzyże i lichtarze. Nieopodal kościoła, na cmentarzu parafialnym, znajduje się Kaplica Przemienienia Pańskiego, zwana kaplicą Wężyków – mauzoleum rodzinne wybudowane w 1854 roku przez właściciela Bełdowa Jana Wężyka w kształcie świątyni greckiej z czterokolumnowym portykiem. W tej miejscowości warto też zwiedzić dwór szlachecki z początku XIX stulecia, wzniesiony przez Jana Wężyka, oraz otaczający go park w stylu angielskim.

WSTĘP WOLNY

Powiązane Video Wszystkie video

F.Schubert - Litania - Dorota Sok
Rhapsody on Moldavian Themes – Mieczys?aw Weinberg
Moniuszko & Chopin – Interpretacje cz. 1
Ian Anderson - Divinities - In Maternal Grace

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Jeremi UBG 00 2023 911 pokrowiec na ukulele koncertowe
Ernie Ball 2023 Paradigm Super Slinky struny do gitary elektrycznej 9-42
Flash Pro Smoke Fluid 5l - wysokiej klasy polski pyn do wytwornic dymu (strong)
Larsen (635402) VIOLA ORIGINAL struna do altwki z kulk A Strong

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl