Po raz drugi spotkaliśmy się z japońskimi pianistami przy polskiej muzyce. Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Wydarzenie to nie tylko działanie edukacyjne, które Polskie Wydawnictwo Muzyczne prowadzi od lat w tej części świata, ale również okazja do upowszechniania twórczości polskich kompozytorów w kręgu krajów azjatyckich.
Sukces zeszłorocznej edycji wydarzenia przyczynił się do poszerzenia jego formuły. W tym roku do udziału zostali zaproszeni także amatorzy, bez ograniczeń wiekowych.
Przesłuchania konkursowe odbyły się 11 i 12 listopada w tokijskiej Hakuju Hall – prestiżowej sali koncertowej znanej ze znakomitej akustyki, ale też nowoczesnego designu. Finałowe występy uczestników oceniało jury w składzie prof. Wojciech Świtała (Przewodniczący Jury) wraz z gronem uhonorowanych pianistów japońskich: Marie Kiyone, Rika Miyatani, Masako Ezaki, Shoko Kusuhara, Takashi Yamamoto.
Talent i pasja
W programach poszczególnych występów zabrzmiały wybrane przez uczestników kompozycje, znajdujące się w publikacjach wyselekcjonowanych z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Jurorzy zgodnie podkreślali, że w porównaniu do pierwszej edycji konkursu poziom uczestników wzrósł. Szczególne uznanie wzbudził udział dorosłych amatorów, którzy z niemniejszą od najmłodszych pasją odkrywają muzykę polską. – przyznaje dr Daniel Cichy, Dyrektor PWM.
Wspólnie przy muzyce polskiej
Podczas uroczystej gali, która odbyła się 13 listopada w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Tokio, laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Instytut Polski w Tokio oraz pamiątkowy dyplom od TO-ON Kikaku, a także specjalne statuetki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Po raz pierwszy przyznano także nagrody dla pięciu najlepszych uczestników w danej kategorii wiekowej, którzy w finale zagrali utwór wybranego polskiego kompozytora, innego niż Fryderyk Chopin. Wśród nagrodzonych wykonań zabrzmiały m.in. utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. W tym roku uczestnicy sięgnęli po utwory z plejady polskich twórców a najczęściej – poza utworami Fryderyka Chopina – rozbrzmiewała muzyka Paderewskiego, Lutosławskiego, Stachowskiego, Serockiego, Szymanowskiego czy Pachulskiego. Z kolei najmłodsi wybierali urocze drobiazgi Krystyny Gowik, Feliksa Rybickiego, Janiny Garści i Mirosława Gąsieńca. Co ważne wszystkie utwory z repertuaru konkursu zostały opublikowane przez wydawnictwo ZEN-ON, partnera wydawniczego PWM-u w Japonii. Z kolei najlepsze interpretacje utworów innych niż Fryderyka Chopina zostały nagrodzone specjalnymi nagrodami naszej Oficyny. – wskazuje Dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, dr Daniel Cichy.
Podczas gali wystąpił przewodniczący jury, prof. Wojciech Świtała, ale przede wszystkim zaprezentowali się najzdolniejsi japońscy artyści – laureaci pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach.
O polonezie w polskiej tradycji muzycznej
Przedsięwzięcie wzbogacą w najbliższych dniach wykłady przybliżające polską tradycję muzyczną oraz lekcje mistrzowskie. Głównym tematem wykładu prof. Wojciecha Świtały będzie charakterystyka polonezów Fryderyka Chopina i zmiany w podejściu do polonezowych elementów na przestrzeni lat oraz utrwalenie wzorców gatunkowych i twórcze ich przełamywanie. Będzie również mowa o źródłach inspiracji polskiego kompozytora oraz jego odwołaniach do konkretnych utworów z przeszłości. Z kolei dr Daniel Cichy w wykładzie zatytułowanym Polonez: od tańca na dworach, w pałacach i salonach do sal koncertowych na świecie wskaże kilka przykładów polonezów symfonicznych z ostatniego stulecia, udowadniając, że polonez wciąż stanowi cechę tożsamościową polskich twórców i może być punktem wyjścia do artystycznych poszukiwań. Wykłady odbędą się 15 listopada o godz. 19:00 w sali Takagi Clavia Matsue Salon w Tokio. Kilka dni później, 19 listopada laureaci konkursu będą mogli pod okiem prof. Świtały pracować nad wybranymi utworami w ramach lekcji mistrzowskich.
Jak przyznaje Dyrektor PWM, dr Daniel Cichy: Już czekamy na kolejne edycje konkursu, które odbędą się być może nie tylko w Japonii?
***
Współorganizatorem Konkursu pianistycznego dla dzieci i młodzieży w Japonii „ChopinLand” jest To-on Kikaku Co. Ltd. – importer materiałów nutowych i organizator wydarzeń kulturalnych w Japonii.
Przedsięwzięcie wspierają: Instytut Polski w Tokio, Kawai Musical Instruments Mfg. Co., Ltd., Stowarzyszenie Japońskich Nauczycieli Gry na Fortepianie (PTNA) – japońska organizacja non-profit zrzeszająca profesjonalnych nauczycieli gry na fortepianie, zarejestrowana przez Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii Japonii, a także Towarzystwo Chopinowskie w Japonii i Towarzystwo Szymanowskiego w Japonii.
Konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży w Japonii „ChopinLand” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.
Laureaci II Konkursu pianistycznego „ChopinLand” w Japonii
Wyróżnieni w kategorii do 6 lat
I Rin Asami
II Riku Wathana
III Keisei Yahata
III Rion Ou
Wyróżnieni w kategorii do 8 lat
I Mahiro Miyake
II Ayuka Yoshida
III Ria Takahashi
Wyróżnieni w kategorii do 10 lat
I Ichinosuke Kobayashi
II Chifumi Yoshida
III Wakaba Tezuka
Wyróżnieni w kategorii do 12 lat
I Hiroshige Harada
II Hajime Murayama
III Koyuri Tanimura
Wyróżnieni w kategorii do 15 lat
I Mio Iwamoto
II Yu Asai
III Yasuko Fukuda
Wyróżnieni w kategorii Amatorzy (A)
I Miho Shinohara
II Masashi Yanai
III Fumiko Takamasa
Wyróżnieni w kategorii Amatorzy (B)
I Akari Anmi
II Yuna Konomi
III Mei Ikeda
Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 1945 roku specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca Ruchu Muzycznego Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej czy Kursu Edytorstwa Muzycznego. Więcej: www.pwm.com.pl.
Copyright © 2011-2023 CameralMusic.pl