Wieczór nordycki / Cztery struny świata

Toruń, CKK Jordanki 20.03.2022 r.
Sala Koncertowa, godz. 17:00

Kolejny wieczór projektu Cztery struny świata przeniesie nas do krajów nordyckich. Wraz z kompozycjami E. Griega i J. Sibeliusa, poznamy dzieła zainspirowane muzyką ludową, norweskim folklorem czy fińskimi legendami. Pianistą, który wykona jeden z najpopularniejszych koncertów fortepianowych, Koncert fortepianowy a-moll op.16 E. Griega, będzie ukraiński pianista Bohdan Koval. Koncert rozpocznie Melodia Myroslava Skoryka. Tym samym wraz z 33 innymi filharmoniami i orkiestrami w Polsce, wspólnie zrealizujemy materiał audiowizualny z wykonania tego utworu. Chcemy w ten sposób muzycznie ukazać naszą solidarność i wsparcie walczącej z agresorem Ukrainy.

Koncert fortepianowy a-moll op. 16 E. Griega jest jedynym koncertem w twórczości tego głównego przedstawiciela norweskiej szkoły narodowej. Kompozytor miał zaledwie dwadzieścia pięć lat kiedy skomponował ten rozpoznawalny na całym świecie temat. Grieg w doskonały sposób połączył w tym utworze inspiracje muzyką swych romantycznych mistrzów z wpływami norweskiej muzyki ludowej. Już pierwsze tremolo kotłów przykuwa uwagę słuchacza, który potem pozostaje już zauroczony zarówno tajemniczymi jak i lirycznymi tematami przeplatającymi się z niezwykle urodziwymi norweskimi melodiami ludowymi. Całość maluje się niezwykle romantycznie.

W grocie Króla Gór kończy pierwszą suitę z muzyki do dramatu H. Ibsena. Nawiązuje do mrocznych sag skandynawskich, pełnych opowieści o gnomach i trollach, które prześladują Peer Gynta za uwiedzenie córki Króla Gór. Niesamowicie efektowny utwór, składa się z szeregu dynamicznych i instrumentacyjnych przeobrażeń krótkiego tematu, które narastając doprowadzają do najwyższego punktu, kiedy to zostają przerwane i zakończone ostrymi, przenikliwymi akordami.

Muzyka fińska stała się sławna w świecie dopiero dzięki J. Sibeliusowi. Upodobanie rodzimych krajobrazów znalazło potem odwzorowanie w twórczości kompozytora. Nie korzystał jednak z fińskiego folkloru, był wierny swojemu stylowi. Pozwoliło mu to na odnalezienie własnej drogi – obdarzony wyjątkową inwencją twórczą i wybitnym zmysłem orkiestracji i kolorystyki, dał się poznać jako jeden z najwybitniejszych symfoników, autor 7 symfonii i ponad 10 poematów symfonicznych.

Suita Lemminkäinen składa się z czterech części, z których każda jest opowieścią osnutą na podstawie epizodów z życia postaci Lemminkäinena z Kalevali. Dzieło od początku stało się popularne i wpisało się do repertuarów zespołów na całym świcie. Podczas koncertu usłyszymy jej czwartą, ostatnią część – Powrót Lemminkäinena.

Spośród reprezentujących dojrzały styl Sibeliusa dzieł, najczęściej jako przykład podawana jest V Symfonia Es-dur op. 82. Trzyczęściowe dzieło ma monumentalny rozmach, ale nie jest rozbudowane ponad miarę. Wielokrotnie modyfikowana przez samego kompozytora, ostateczny kształt uzyskała 1919 r. Podczas jej komponowania Sibelius pisał o symfonii w swoim pamiętniku: „To tak, jakby Bóg Wszechmogący rzucił kawałki mozaiki na podłogę nieba i poprosił mnie, abym dowiedział się, jaki był jej pierwotny wzór”.

20.03.2022, godz. 17:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wieczór nordycki / Cztery struny świata


Wystąpią:
Bohdan Koval (Ukraina) – fortepian
Nagroda specjalna TOS przyznana na XVI Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic”
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis (Litwa) – dyrygent
Gabriela Ułanowska – prowadzenie

W programie:
M. Skoryk – Melodia
E. Grieg – W grocie Króla Gór z suity Peer Gynt op. 46
E. Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16
J. Sibelius – Lemminkäinen's Return op. 22 nr 4
J. Sibelius – V Symfonia Es-dur op. 82

Bilety w cenie 45/35 zł do nabycia w kasie CKK Jordanki oraz na stronie: biletytos.pl/rezerwacja/numerowane.html

Szczegóły: tos.art.pl/wydarzenia/wieczor-nordycki
Facebook: www.facebook.com/events/291034876333119

WYKONAWCY

Bohdan Koval (pianista) – absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Verchnodniprovsku (2007), w klasie fortepianu pod kierunkiem Ilyiny Anzeliki Jurjivny. W latach 2007–2011 studiował w Dniepropietrowskim Gimnazjum Muzycznym im. M. Glinki, pod kierunkiem Walentyny Aleksandrownej, które ukończył z wyróżnieniem. Naukę kontynuował w latach 2011–2015 w Konserwatorium w Dniepropietrowsku pod okiem pianistki Galiny Alexandrovnej. Ukończył także klasę organów u Jurijčuka Nadežda Anatolijevna. W 2019 roku zdobył tytuł magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) w klasie doc. Ewy Varhánikovej i prof. Mariana Lapšanskiego. Obecnie studiuje w Bańskiej Bystrzycy. Pracuje również jako asystent, nauczyciel
i akompaniator we wspomnianej akademii.

Dainius Pavilionis
(dyrygent) urodził się w 1977 roku w Mariampolu na Litwie w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Ukończył szkołę muzyczną w klasie fortepianu zostając laureatem wielu konkursów. W 1992 roku podjął naukę w Konserwatorium im. J. Gruodisa w Kownie w klasie dyrygentury chóralnej. Od 1996 roku kontynuował naukę w Litewskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Povilasa Gylysa, a od 2002 roku na wydziale dyrygentury operowo-symfonicznej w klasie prof. Juozasa Domarkasa, którego postrzega jako swojego mentora i muzycznego ojca. Po uzyskaniu dyplomu w 2006 roku został wykładowcą w macierzystej akademii, a w 2017 roku objął stanowisko kierownika katedry dyrygentury. Od 2006 roku jest dyrygentem Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Litewskiego. Środowisko muzyczne szybko dostrzegło w osobie Dainiusa Pavilionisa wybitnego dyrygenta i dlatego systematycznie współpracuje on m.in. z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz Państwową Orkiestrą Symfoniczną w Wilnie. W latach 2010 – 2015 był dyrektorem artystycznym i dyrygentem w Państwowym Teatrze Muzycznym w Kłajpedzie, gdzie przygotował wiele premier m.in. Wesołe kumoszki z Windsoru O. Nicolaia, Siostrę Angelicę G. Pucciniego, Hrabinę Maricę E. Kalmana, Doctora Aybolita I. Morozowa i Damę Pikową P. Czajkowskiego.
Jest laureatem wielu nagród m.in. na IV Międzynarodowym Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2006) oraz na 8. Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach (2007). Dainius Pavilionis dyryguje orkiestrami symfonicznymi nie tylko na Litwie i w Polsce. Zapraszany jest do prowadzenia koncertów w całej Europie. Od 1 września 2020 roku jest zastępcą dyrektora ds. artystycznych Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Gabriela Ułanowska
(prowadząca) – dziennikarka, animatorka kultury. Przez wiele lat współpracowała z czasopismem „Twoja Muza”, obecnie z „Ruchem Muzycznym”. Autorka kilkudziesięciu wywiadów z wybitnymi artystami, m.in. Agnieszką Duczmal, Wandą Wiłkomirską, Stefanem Stuligroszem, Piotrem Palecznym, Rafałem Blechaczem, Ingolfem Wunderem, Anną Seniuk, Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Radziwiłowiczem, Zbigniewem Zapasiewiczem, Krzysztofem Zanussim. Pomysłodawczyni i realizatorka projektów plastyczno-muzycznych „Cztery pory roku. Cztery pory życia”, „Barwy muzyki. Obrazy malowane Chopinem”, „Muzyczne Barwy Regionu Chopina”. Organizatorka koncertów oraz spektakli teatralnych w Polsce i za granicą. Współpracowniczka i współorganizatorka wielu festiwali muzycznych. Autorka i wydawca albumu malarstwa Ludzie jak ogrody oraz książki z wywiadami Dlaczego muzycy…

PARTNERZY

Powiązane Video Wszystkie video

Adam Walicki - Romans - Sala Samobójców
Chopin - Mazurek Op 17 nr 1 - Sala Samobójców
Tomasz Dolski - Cztery Pory Roku - Lato cz.3 "Burza "
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Wiosna

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Ernie Ball 2022 Paradigm Hybrid Slinky struny do gitary elektrycznej 9-46
JamHub BedRoom przenone studio nagra / sala prb
K&M 17604 statyw na cztery gitary ″ROADINE″
PWM Garcia Janina - Graj ze mn na cztery rce z.2

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl