Giacomo Puccini

Urodzony w 1858 roku w Lukce ten pochodził z rodziny z muzycznymi tradycjami. Jego przodkowie byli organistami oraz dyrygentami w kaplicy kościoła Św. Marcina w jego rodzinnym mieście. Młody Puccini już w wieku 14 lat grał na organach w dwóch miejscowych kościołach, jednak większe zainteresowanie skupiała na nim muzyka operowa. W związku z tym w wieku 22 lat wstąpił do Konserwatorium w Mediolanie. Tam poznał prawdziwy świat artystów zapoznając się z grupą Scapigliati, do której należał znakomity librecista Arrigo Boito.
Pierwsza opera Pucciniego powstała w 1884 roku i nosi tytuł „Willidy”. Zaraz po niej, dzięki wsparciu wydawcy muzycznego Ricordiego, z którym zresztą nawiązał przyjaźń na całe życie, artysta skomponował dramat liryczny „Edgar”. Utwór ten nie spotkał się jednak z pozytywną krytyką. Jego trzecią operą był „Manon Lascaut”, która dała kompozytorowi przepustkę do świata liczących się artystów operowych. Kolejną operą była „Cyganeria”, której arie możemy usłyszeć dziś na scenach muzycznych całego świata. „Tosca” i „Madame Butterfly” podczas swoich premier w La Scala w Mediolanie nie zostały dobrze przyjęte, niemniej jednak po ich ponownym sprawdzeniu przez autora odniosły sukces. Ostatnia operą Pucciniego była „Turandot”, niedokończona zresztą przez samego artystę z powodu jego śmierci w 1924 roku. Dzieło to zostało zakończone przez Franco Alfano i wystawione w 1926 roku przynosząc wielki sukces zmarłemu już kompozytorowi.
Twórczość Giacomo Pucciniego to przede wszystkim opery natężone emocjami i teatralnością. Są to dzieła delikatne, o wytwornej orkiestracji i bogatej linii melodycznej. Rytm jest kontrolowany, aby manipulować reakcjami publiczności. Głównym tematem, który przewija się w operach Pucciniego to destruktywne działanie społeczeństwa na młodą i niewinną dziewczynę.

„O Mimi Tu Piu No” z „Cyganerii”- Luciano Pavarotti i Plácido Domingo. Metropolitan Opera Gala 1991. Dyrygent James Lavine.


„Mi Chiamano Mimi” z „Cyganerii”- Maria Callas. Nagranie pochodzące z 1959 roku.


„Nessun Dorma” z „Turandot”- Giuseppe Gipali oraz Orkiestra i Chór Teatru „La Fenice” pod batutą Georges Prêtre.Powiązane Video Wszystkie video

Giacomo Puccini - Madame Butterfly - Maria Callas
Giacomo Puccini - O mio babbino caro
Giacomo Puccini - O mio babbino caro
Freaky Donau Walzer- The ThreeX

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Toontrack EZX Blues biblioteka brzmie [EZdrummer, Superior Drummer]2 klasyczne zestawy perkusyjne [Gretsch z 1970 roku oraz szwedzki Levin z 1940 roku], crash Paiste i Sabian, klasyczne talerze Zildjan A i K, partie perkusji zapisane w formacie MIDI
Zildjian A Custom Box Set Sweet Ride zestaw talerzy perkusyjnych
Roland GW 8 E keyboard / stacja robocza
Pinanson 606 kabel symetryczny, czerwony

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl