Sezon na wschodzące gwiazdy. NOSPR zaprasza na koncerty millenialsów

Neojiba Youth Symphony Orchestra,<br> fot. mat. prasowe

Opracowań na temat „generacji Y” nie brakuje, ale praktycznie żadna z nich nie wskazuje na fantastyczny wpływ millenialsów na świat muzyki klasycznej. Tymczasem wśród artystów urodzonych w latach 80. i 90. są tacy, którzy budzą dziś największe emocje na światowych i europejskich scenach. W najbliższych miesiącach w NOSPR każdy będzie mógł sam sprawdzić, co do powiedzenia mają przedstawiciele pokolenia, które szturmem zdobywa rynek muzyczny.

Wschodzących gwiazd poszukamy nie tylko w Europie, ale też w naszym najbliższym, śląskim otoczeniu. Pochodzący z Mikołowa pianista (zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego) i producent muzyczny Tymoteusz Bies w sezonie 2020/2021 będzie artystą rezydentem NOSPR. To pierwszy raz, kiedy katowicka orkiestra zaprosiła artystę do pełnienia takiej roli. Usłyszymy go w repertuarze koncertowym, kameralnym, ale też podczas autorskich warsztatów poświęconych jego drugiej pasji – produkcji muzyki hiphopowej.

Jedną z najciekawszych nowości w sezonie 2020/2021 będą koncerty cyklu ECHO Rising Stars. To wspólna inicjatywa najważniejszych sal koncertowych w Europie, zrzeszonych w prestiżowej European Concert Hall Organization, do której NOSPR należy jako jedyna sala w Polsce. Spośród zgłoszonych przez poszczególne instytucje nazwisk, wybranych zostało sześcioro artystów, których czeka tournée po salach należących do ECHO. Trudno o lepszą trampolinę do światowej kariery! Cykl rozpocznie się recitalem brytyjskiej saksofonistki Jess Gillam (28.11.2020). Program jej koncertu pokazuje tendencję, której należy się spodziewać w kolejnych koncertach cyklu – owszem, pojawią się klasyki, ale główny punkt ciężkości to nowa muzyka, w tym utwory pisane specjalnie na zamówienie serii ECHO Rising Stars.

Od zeszłego roku NOSPR prowadzi także własną „kuźnię talentów” pod nazwą Akademia NOSPR. To unikalny program stypendialno-mentorski, przygotowujący studentów uczelni muzycznych do gry w orkiestrze i funkcjonowania w realiach współczesnego rynku muzycznego. Obejmuje zajęcia pod okiem muzyków NOSPR, a także dodatkowe warsztaty dotyczące produkcji wydarzeń artystycznych oraz marketingu. O kulisach programu Akademia NOSPR powstał cykl reportaży zrealizowanych przez Telewizję TVS. Na kolejne odcinki zapraszamy co poniedziałek o godz. 22:30 przez cały wrzesień. Reportaż niebawem zostanie udostępniony także na stronie www.nospr.org.pl.

W sezonie 2020/2021 powracają również koncerty cyklu Scena Młodych, prezentujące najbardziej obiecujących polskich artystów, laureatów konkursów muzycznych i nowe, interesujące zespoły. Tradycyjnie, w ramach serii wystąpi także orkiestra Sinfonia Iuventus (15.03.2021). W tym roku czeka nas również koncert specjalny w wykonaniu brazylijskiej Neojiba Youth Symphony Orchestra (14.04.2021) . Powstanie tego zespołu zainspirowane było przez słynny program „El sistema”, który wspierał integrację społeczną dzieci z obszarów dotkniętych problemami. W ciągu 45 lat istnienia „El sistema” przyczynił się do rozwoju wielu znakomitych muzyków, wśród których najbardziej znany jest wenezuelski dyrygent Gustavo Dudamel.

Cykl reportaży „Akademia NOSPR” został dofinansowany ze środków instytucji Katowice Miasto Ogrodów w ramach Katowickiego Pakietu dla Kultury / Sponsorem Akademii NOSPR jest STOART – Związek Artystów Wykonawców.

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Wojciech Kilar - temat z filmu "Pianista"
Tim Minchin - Czy nie ma już nic świętego?
GOLEC uORKIESTRA & WŁODEK PAWLIK & NOSPR (NA HOLI - SYMFONICZNIE 2015)

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Rni - Great violin solos
Electro Harmonix Big Muff distortion efekt (USA)
Akmuz T-3 stoek perkusyjny
Meinl MDR-JB mata pod perkusj

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl