1. Start
  2. Artykuły
  3. Wydarzenia muzyczne
  4. Recital organowy w Łagiewnikach
ARTYKUŁ: Wydarzenia muzyczne - Recital organowy w Łagiewnikach

Recital organowy w Łagiewnikach

szukaj w artykułach:

Dyplomant studiów licencjackich Wojciech Buczyński wystąpi na kolejnym koncercie z cyklu Akademia Muzyczna w Starym Klasztorze w Łagiewnikach. Recital w całości wypełni muzyka barokowa na organy solo Jana Sebastiana Bacha i Vincenta Lübecka. Na recital organowy zapraszamy w niedzielę 17 czerwca 2018 roku o godzinie 15.00 do Klasztoru Ojców Franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach, przy ul. Okólnej 185. Wstęp wolny.

Podczas koncertu usłyszymy kompozycję Vincenta Lübecka – niemieckiego kompozytora i organisty z okresu baroku. Lübeck cieszył się nienaganną reputacją jako kompozytor i nauczyciel. Choć niewiele z jego dzieł zachowało się do dzisiaj, są one wartościowe i poszerzają literaturę organową. Usłyszymy fantazję chorałową Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ d-moll LübWV 13. Zabrzmią również dwie części Sonaty triowej C-dur nr 5 BWV 529 Jana Sebastiana Bacha. Sonata wykazuje wyraźne wpływy stylu Corellego czytelne w budowie sonaty i przeniesieniu bogatego, ornamentacyjnego stylu wokalnego na muzykę instrumentalną. Styl ten czyni sonaty triowe Bacha wyjątkowymi, co szczególnie widać w części II Largo. Koncert zakończy Toccata, adagio i fuga C-dur BWV 564 Jana Sebastiana Bacha. Jest to dzieło wczesne, z weimarskiego okresu twórczości Bacha. Utwór jest wirtuozowski i stanowi nie lada wyzwanie dla każdego młodego muzyka.

Wykonawcą koncertu będzie Wojciech Buczyński – student III roku studiów I stopnia z klasy dra hab. Krzysztofa Urbaniaka. Urodził się 19 kwietnia 1996 roku w Jaśle. W 2012 roku ukończył z wyróżnieniem Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie, a w 2015 roku – również z wyróżnieniem – ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną w Krośnie w klasie organów mgra Tadeusza Rymarza. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie organów dra hab. Krzysztofa Urbaniaka. Uczestniczył w warsztatach organowych prowadzonych przez prof. Martina Sandera, prof. Pietera van Dijka, prof. Christopha Bosserta. Brał udział w kursach organowych w Pasłęku, Gottorf, Stralsundzie. Zdobył wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Diecezjalnych Studium Organistowskich w Tarnowie (2011) oraz I miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia klasy organów w Warszawie (2014).

Więcej informacji na stronie: www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/czerwiec-2018/152196-recital-organowy-z-cyklu-akademia-muzyczna-w-starym-klasztorze-w-lagiewnikach/kategoria: Wydarzenia muzyczne
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl