Paweł Mykietyn zdobywcą nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej”!

fot. materiały NInA
Kompozytor Paweł Mykietyn został laureatem nagrody w kategorii „Osobowość Roku”. Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) w serwisie Ninateka (www.ninateka.pl) udostępnia materiały audio i wideo poświęcone twórczości nagrodzonego kompozytora oraz nominowanym projektom. 

11 listopada, podczas uroczystej gali w Studio Koncertowym Polskiego Radia przyznano nagrody środowiska muzycznego „Koryfeusz Muzyki Polskiej”. Laureatem w kategorii „Osobowość Roku” został Paweł Mykietyn, jeden z najbardziej cenionych obecnie polskich kompozytorów.
 

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), który od lat współpracuje z twórcą, udostępnia online materiały audio i wideo poświęcone jego artystycznemu dorobkowi. Już teraz w kulturalnym serwisie Ninateka dostępnym na stronie www.ninateka.pl można zapoznać się z dziełami kompozytora.

W kolekcji materiałów specjalnie opracowanych w związku z przyznaną artyście nagrodą nie zabrakło „Burzy” Krzysztofa Warlikowskiego na podstawie Szekspira z muzyką kompozytora, stale komponującego dla teatru. Warto przypomnieć prawykonanie „Koncertu na flet i orkiestrę” Mykietyna, które odbyło się 29 listopada 2013 roku. „Akcja w utworze kilkakrotnie ulega pewnemu rozrzedzeniu, Mykietyn stara się przekonać słuchacza, że czas jest elastyczny i można go trochę porozciągać" – pisała o utworze Agnieszka Grzybowska. Szczególne miejsce w audiowizualnej pamięci Instytutu zajmuje także rejestracja wykonania „III Symfonii” wieńczącego Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji w Radzie UE w 2011 roku. Utwór  zagrała orkiestra kameralna Aukso pod dyrekcją Marka Mosia, natomiast partię solową wykonała Jadwiga Rappé do tekstu aktora Mateusza Kościukiewicza.


NInA przypomina również wydawnictwa z muzyką artysty: „Pasję wg. św. Marka” na sopran, głos recytujący, chór i orkiestrę kameralną, stanowiącą już może nie tyle historię męki Chrystusa co uniwersalną opowieść o cierpieniu, a także utwór „3 for 13” pochodzący z DVD „Made in Polska” prezentującego dzieła siedmiu znanych polskich twórców muzyki współczesnej w wykonaniu najlepszych światowych zespołów muzycznych.  „3 for 13” jest dedykowany wybitnemu krytykowi muzycznemu Andrzejowi Chłopeckiemu. Nazwa odzwierciedla strukturę kompozycji – składa się ona z 3 części przeznaczonych dla 13 wykonawców. Dzieło jest zabawą z konwencjami, swoistą łamigłówką, szczególnie dla tych, którzy z muzyką są obyci i potrafią ją rozszyfrować.

O swoich muzycznych poszukiwaniach, o inspiracji hip-hopem i potrzebie nazywania dzieł muzycznych symfoniami opowiadał kompozytor w dostępnym w Ninatece wywiadzie. Z kolei w rozmowie z muzykologiem Marcinem Gmysem Krzysztof Penderecki nazywa Pawła Mykietyna największym kompozytorem nowego pokolenia.

Po pierwszej monograficznej płycie „Speechless Song” w 2012 roku kompozytor wrócił do inspiracji wątkami szekspirowskimi i napisał utwór wokalno-instrumentalny do libretta Piotra Gruszczyńskiego, dramaturga warszawskiego Teatru Nowego. Tekst osnuty jest wokół dramatu z 1964 roku „Rey Lear” hiszpańsko-argentyńskiego dramatopisarza Rodriga Garcii, w które wplecione zostały wątki z dramatu Szekspira. Utwór zabrzmiał podczas festiwalu Sacrum Profanum. Rok później, w 2013 roku Mykietyn pracował nad kompozycją „Wax Music”, w której godzi ze sobą analogowe nośniki z cyfrowym komunikatem. Każdorazowe wykonanie tego 23-minutowego utworu jest niepowtarzalne, fonografy odgrywają bowiem dźwięk z woskowych wałków (skąd nazwa utworu), które podlegają stopniowej degradacji za każdym razem, gdy dotyka ich igła maszyny Edisona. O pracy przy tym szczególnym projektem w reportażu Cezarego Ciszewskiego opowiadali artyści i kuratorki.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii „Wydarzenie Roku” walczyły m.in. koncert i album „Requiem ludowe” w wykonaniu Adama Struga i zespołu Kwadrofonik, wydany nakładem Polskiego Radia i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W Ninatece można posłuchać utworu z tej właśnie płyty – „Niebo” („Na smętarzu mieszkać będę”), tradycyjnej pieśni pogrzebowej w nowatorskim ujęciu.
 
Wśród nominowanych do nagrody znalazł się także spektakl „Agrippina” G.F. Haendla w reż. Natalii Kozłowskiej w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, zrealizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej „Dramma per musica”. NInA partnerował temu wydarzeniu, a rejestrację przedstawienia można oglądać w Ninatece.
 
Więcej na stronie www.ninateka.pl oraz www.nina.gov.pl

 

---
Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to państwowa instytucja kultury powołana w celu digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej. Instytut inicjuje i wspiera festiwale, koncerty, konferencje i wystawy, podejmując współpracę zarówno z uznanymi jak i alternatywnymi twórcami rodzimymi i zagranicznymi. Rejestruje cenne zjawiska polskiej kultury, jest wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. NInA realizuje projekty wykorzystujące możliwości Internetu i skierowane do szerokiego grona odbiorców m.in. wydając internetowe pismo kulturalne dwutygodnik.com i prowadząc multimedialną bibliotekę on-line NINATEKA (www.ninateka.pl). Instytut prowadzi działania z zakresu edukacji medialnej oraz badań dotyczących edukacji audiowizualnej i kultury 2.0, współpracując z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego i archiwizacji. W 2011 roku Narodowy Instytut Audiowizualny odpowiadał za koncepcję i realizację Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, stymulując pejzaż kulturalny Polski i zachęcając mieszkańców do aktywnego udziału w interdyscyplinarnym programie poszczególnych projektów, m.in. Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu.

Powiązane Video Wszystkie video

W?adca pier?cieni - Shire
Reporta?: Muzyka na Szczytach 2015
W?adca pier?cieni - The Fellowship
Królestwo Beskidu The BESKID TANGO - TANGO BESKIDU

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Rode NT1-A studyjny mikrofon pojemnościowy
Rode NT1-A Pair 2 fabrycznie parowane mikrofony NT1 A
PWM Wesoowski Franciszek - Zasady muzyki
AN Kukieka Krzysztof ″Komponowanie rockowe″ ksika

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl