Muzyka poważna w filmach – rola i znaczenia

 Co łączy Simpsonów, Czas apokalipsy Francisa Forda Coppoli, filmy z uniwersum Marvela oraz kino socrealistyczne? We wszystkich można usłyszeć wiele przykładów zaczerpniętych z kanonu muzyki poważnej. Nie jest to działanie przypadkowe – muzyka klasyczna potrafi spójnie spleść się z warstwą wizualną,

Jak muzyka wpływa na obraz?

Od wielu lat badacze obserwują wzajemne przenikanie kultury wysokiej i masowej. Zjawisko to budzi skrajne emocje; nie da się jednak zaprzeczyć, że w jego wyniku dochodzi do powstania niespotykanych do tej pory połączeń. Powiązania pomiędzy filmem – wytworem kultury masowej – a „wysoką” muzyką poważną jest tutaj najlepszym przykładem. Wykorzystanie klasycznych utworów w kinie może bowiem wzbogacić jego wyraz, utworzyć nowe znaczenia, a także wprowadzić szereg analogii pozamuzycznych. Ten aspekt muzyki w filmie często jest omawiany w literaturze muzykologicznej, co wskazuje Dobrochna Dabert:

„Dźwięki głośne konotują moc, siłę; krótkie – zmianę, ruch; barwa organów – sakralność; barwa trąbki – wojsko itd.”. „Crescendo nieodparcie kojarzy się z jakąś gradacją, fala dźwiękowa – z oscylowaniem, nieregularny rytm – z niepokojem, a np. połączenie takiej nieregularności z przeskokami z rejestru w rejestr – już jakby z zagubieniem, dezorientacją, z trudnością znalezienia sobie miejsca. Legato działa kojąco, zdolne jest nawet rozczulać, staccato zaś zdaje się takie trochę niepoważne. Kontrapunkt przypomina o dziwnej <>, wskazuje na komplementarność, a przetworzenie dwóch kontrastowych tematów zawsze nasuwa na myśl jakieś starcie, walkę, rywalizację”.

Zadaniem muzyki w filmie jest zatem nakierowanie widza na odpowiednie znaczenie, wywołanie właściwych emocji, stworzenie kontekstu. Muzyka poważna szczególnie się do tego celu nadaje – wiążą się z nią liczne skojarzenia, w większości obecne nawet w przypadku przeciętnego widza, nieobeznanego z wytworami kultury wysokiej.

Konotacje i konteksty

Dobrochna Dabert wśród przykładów form obecności muzyki klasycznej w filmie wymienia m.in. utwory będące znakiem pamięci o własnej kulturze (kto w polskim kinie lepiej utworzy kontekst narodowy niż Fryderyk Chopin?), reprezentacją stanu psychicznego bohaterów (a więc aspektu, który nie zawsze można przedstawić na ekranie wizualnie), nośnikiem funkcji perswazyjnej czy środkiem krytyki politycznej i społecznej. Galop Walkirii jako uzupełnienie jednej z najbardziej znanych scen Czasu apokalipsy największe wrażenie robi bowiem na widzach świadomych roli muzyki Richarda Wagnera w ideologii nazistowskiej.

Muzyka poważna w filmie – kompozycje i tytuły

Ludwiga van Beethovena jako „współtwórcę” soundtracku przypisano w bazie IMDb do 1500 filmów, Fryderyka Chopina – do nieco ponad tysiąca. W obszernych „filmografiach” kompozytorów pojawiają się liczne tytuły zarówno filmów niezależnych, jak i najpopularniejszych blockbusterów. Przykłady można mnożyć, jednak wśród najlepiej znanych znajdują się:

Jak w prawdziwym kinie

Pełnię głębi muzyki poważnej najłatwiej uchwycić, korzystając z profesjonalnego sprzętu audio. Elektronikę odpowiednią do tego celu znajdziesz podczas promocji organizowanych przez sieć NeoNet.

Źródła:

Dobrochna Dabert, Sposoby istnienia muzyki klasycznej w filmie fabularnym. „Przestrzenie Teorii” 5, Poznań 2005.


Powiązane Video Wszystkie video

Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Richard Wagner - Walkiria (Valkyrie)
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Gewa 531780 01 Simpson pasek gitarowy
PWM Kilar Wojciech - Muzyka filmowa na fortepian, z.2
PWM Kilar Wojciech - Muzyka filmowa na fortepian, z.1
PWM Stachak T., Tomera-Chmiel I., Florek L. - Nasza muzyka 4. Podrcznik do ksztacenia suchu i rytmiki dla czwartej klasy szkoy muzycznej I stopnia

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl