1. Start
  2. Artykuły
  3. Muzycy, dyrygenci, orkiestry, zespoły
  4. Leszek Wachnik - fagot
ARTYKUŁ: Muzycy, dyrygenci, orkiestry, zespoły - Leszek Wachnik - fagot

Leszek Wachnik - fagot

szukaj w artykułach:

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fagotu prof. Z. Płużka (dyplom z wyróżnieniem w 1995 r.).

Jest laureatem wielu konkursów fagotowych m.in.: w 1988 r. II miejsce na Konkursie Instrumentów Dętych Olsztynie, w 1990 r., I miejsce w Konkursie Instrumentów Dętych w Olsztynie, w 1993 r., II miejsce w Konkursie Fagotowym we Włoszakowicach, w 1996 r., I miejsce w Konkursie Fagotowym w Sieradzu. W 1991 r otrzymał stypendium YAMAHY oraz w 1997 r. Wiener Philharmoniker.

W latach 1992-1993 był członkiem Polskiej Orkiestry Radiowej, a od 1993 jest pierwszym fagocistą orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Stale współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami, m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia i Zespołem Kameralistów „Camerata Vistula”. Od 2003 roku współpracuje jako solista i instrumentalista z Orkiestrą Warsaw Camerata (d. Nowa Orkiestra Kameralna), a od 2007 r. współtworzy jej grupę dętą.

Jest współzałożycielem kwartetu stroikowego „Arundo” oraz członkiem zespołu „Essentia Musica”.

Leszek Wachnik zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Od 1997 r. prowadzi klasę fagotu w ZPSM im F. Chopina w Warszawie, a od 2008 r. kursy mistrzowskie w ramach Janowieckich Interpretacji Muzyki w Janowcu nad Wisłą. Współpracuje również z Otwartą Filharmonią Agrafki Muzycznej.

Artysta od wielu lat koncertuje jako solista i kameralista zarówno w kraju jak i za granicą. Oprócz repertuaru klasycznego wykonuje również dzieła współczesnych kompozytorów. Dokonał wielu nagrań solowych i kameralnych, w szczególności dla II Programu Polskiego Radia oraz Związku Kompozytorów Polskich.

W 2001 r. z rąk Ministra Kultury odebrał odznaczenie „Zasłużony Działacz Kultury”.© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl