Giovanni Battista Pergolesi

Urodzony w 1710 roku ten artysta tworzący w epoce baroku żył jedynie 26 lat, niemniej jednak miał ogromny wpływ na późniejszych kompozytor przede wszystkim na Mozarta. Pochodził z Jesi obok Ancony, a swoją przygodę z muzyką rozpoczął od nauki gry na skrzypcach u Mondino i kontrapunktu u Santiego. Następnie w wieku 15 lat został wysłany do Neapolu, w celu podjęcia studiów w tamtejszym konserwatorium. Skończywszy studia napisał swoje pierwsze dzieło „San Guglielmo d'Aquitania”.
Swoją pierwszą operę o tytule „Salustia” zaprezentował w Teatrze San Bartolomeo w 1731 roku. Chociaż kompozytor ten komponował zarówno opery poważne jak i komediowe to zasłynął głównie z tego ostatniego rodzaju tworząc „La serva padrona”, uważana dzieś za jego wybitne dzieło i za wzór opery komicznej. Utwór ten zaprezentowany w Paryżu już po śmierci artysty rozpoczął wojnę między zwolennikami i przeciwnikami italianizacji opery.
W roku 1734 skomponował „Adriano in Siria”, rok później „L'Olimpiade”, a w 1736 na kilka dni przed śmiercią ukończył „Stabat Mater”, uważany za jego najlepszy utwór na chór i orkiestrę. Pergolesi pisał również koncerty na skrzypce, muzykę kameralną oraz religijną. Zmarł w 1736 roku pozostawiając ślady swojej muzyki w późniejszych kompozytorach. Przykładem może być balet „Pulcinella” Igora Strawińskiego, bazujący na utworach tego artysty.

Polecamy "Stabat Mater" w wykonaniu Iana Howella (kontratenor) i Chatham Baroque.


Zachęcamy również do wysłuchania kawałków "La serva padrona" pochodzących z wystepu w Teatrze Niezależnym w Mendozie (Argentyna).

 

Powiązane Video Wszystkie video

G. B. Pergolessi - Se tu mami
Imany – Wonderful Life (Stream Jockey Rework)
Giovanni Bottesini - koncert h-moll na kontrabas
Giovanni Pierluigi da Palestrina - Nunc Dimittis

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Hoefner H115BG skrzypce 4/4 model Battista Gaudagnini
Latin Percussion Dzwonki alpejskie Giovanni Melody Bells Hi-Melody Black
Latin Percussion Cajon Giovanni Stave Tumba Giovanni
Hoefner H115BG skrzypce 4/4 model Battista Gaudagnini, komplet (smyczek, futera)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl