1. Start
  2. Artykuły
  3. Kompozytorzy
  4. Giovanni Battista Pergolesi
ARTYKUŁ: Kompozytorzy - Giovanni Battista Pergolesi

Giovanni Battista Pergolesi

szukaj w artykułach:
Urodzony w 1710 roku ten artysta tworzący w epoce baroku żył jedynie 26 lat, niemniej jednak miał ogromny wpływ na późniejszych kompozytor przede wszystkim na Mozarta. Pochodził z Jesi obok Ancony, a swoją przygodę z muzyką rozpoczął od nauki gry na skrzypcach u Mondino i kontrapunktu u Santiego. Następnie w wieku 15 lat został wysłany do Neapolu, w celu podjęcia studiów w tamtejszym konserwatorium. Skończywszy studia napisał swoje pierwsze dzieło „San Guglielmo d'Aquitania”. Swoją pierwszą operę o tytule „Salustia” zaprezentował w Teatrze San Bartolomeo w 1731 roku. Chociaż kompozytor ten komponował zarówno opery poważne jak i komediowe to zasłynął głównie z tego ostatniego rodzaju tworząc „La serva padrona”, uważana dzieś za jego wybitne dzieło i za wzór opery komicznej. Utwór ten zaprezentowany w Paryżu już po śmierci artysty rozpoczął wojnę między zwolennikami i przeciwnikami italianizacji opery.
W roku 1734 skomponował „Adriano in Siria”, rok później „L'Olimpiade”, a w 1736 na kilka dni przed śmiercią ukończył „Stabat Mater”, uważany za jego najlepszy utwór na chór i orkiestrę. Pergolesi pisał również koncerty na skrzypce, muzykę kameralną oraz religijną. Zmarł w 1736 roku pozostawiając ślady swojej muzyki w późniejszych kompozytorach. Przykładem może być balet „Pulcinella” Igora Strawińskiego, bazujący na utworach tego artysty.

Polecamy "Stabat Mater" w wykonaniu Iana Howella (kontratenor) i Chatham Baroque.


Zachęcamy również do wysłuchania kawałków "La serva padrona" pochodzących z wystepu w Teatrze Niezależnym w Mendozie (Argentyna).

 


kategoria: Kompozytorzy
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl