Jak zostać dobrym lutnikiem?

Mogłoby się wydawać, że lutnictwo jest już nieco zapomnianą profesją i nie łatwo jest znaleźć ludzi, którzy na co dzień zajmują się tym rzemiosłem. Nic bardziej mylnego. Współcześni lutnicy może nie zajmują się już konstruowaniem lutni, ale również ich praca związana jest z muzyką. Zastanawiasz się czym zajmuje się lutnik oraz na czym może polegać jego praca? A może szukasz profesjonalisty i nie wiesz na co powinieneś zwrócić uwagę, kiedy zaczynasz współpracę z lutnikiem? Jeśli choć raz odpowiedziałeś sobie twierdząco, jesteś we właściwym miejscu. Z tego tekstu dowiesz się jak zostać dobrym lutnikiem, na czym polega jego praca oraz czym współcześnie cechuje się dobry lutnik.      


Dobry
lutnik warszawa to hasło, które zaskakująco często wpisywane jest w popularną wyszukiwarkę. To potwierdzenie, że zawód lutnika nie został jeszcze zapomniany, a ludzie potrzebują kogoś, kto profesjonalnie zajmie się ich sprzętem muzycznym. Lutnie są oczywiście dziś bardzo rzadko, a wręcz już wcale nie są spotykane, jednak lutnicy w dużej mierze zajmują się naprawą oraz konserwacją gitar - tych profesjonalnych oraz również tych, na których grają amatorzy.

Kim jest lutnik i jakie są jego obowiązki na co dzień?

Na początku warto przybliżyć sylwetkę lutnika. Kim on jest i czym się zajmuje na co dzień. Niektórzy mówią, że zawód lutnika łączy w sobie starodawne rzemiosło oraz współczesną sztukę. Dzisiejsi lutnicy na co dzień zajmują się naprawą instrumentów strunowych oraz ich konserwacją. Mówiąc instrumenty strunowe mamy na myśli zarówno tradycyjne gitary akustyczne, jak i gitary elektryczne. Niektóre wielkie zespoły wśród swojej ekipy technicznej zatrudniają profesjonalnych lutników, którzy jeżdżą z nimi w trasy koncertowe.

Jakimi instrumentami zajmują się lutnicy?

Lutnicy zajmują się wszelkiego rodzaju instrumentami strunowymi. Oczywiście dzisiaj przeważnie w ich warsztatach znajdują się gitary różnego rodzaju. Ale nie tylko. Dzisiaj lutnicy zajmują się również budową oraz konserwacją instrumentów smyczkowych takich jak skrzypce czy wiolonczela. W każdej dużej filharmonii jest zatrudniony na etacie lutnik, który opiekuje się tą grupą instrumentów podczas swoich codziennych obowiązków.

Cechy dobrego lutnika - jak być dobrym lutnikiem?

  1. Precyzja. Praca lutnika jest dość precyzyjna, więc to liczy się mocno w tym zawodzie. Szczególnie ważne to jest przy budowie niewielkich instrumentów takich jak skrzypce, czy ukulele.
  2. Kreatywność, a raczej duża wyobraźnia. Lutnicy muszą dokładnie wyobrazić sobie instrument, zanim go wybudują. Mimo posiadania projektu, umiejętność ta jest szczególnie ważna i pozwala ułatwić nieco pracę.
  3. Zamiłowanie do muzyki. Lutnik powinien kochać muzykę. Nie bez powodu mówi się, że lutnictwo to coś więcej niż zwykła praca.

Jak zostać dobrym lutnikiem - podsumowanie

Żeby być dobrym lutnikiem trzeba przede wszystkim kochać ten zawód. Warto również nieco znać się na majsterkowaniu, mieć dobry zmysł oraz cechować się dużą precyzyjnością. To ciekawy zawód, który łączy w sobie rzemiosło i sztukę.

Powiązane Video Wszystkie video

Od smyka do muzyka - Lutnictwo budowa skrzypiec
Camille Saint-Saëns - Karnawa? zwierz?t - Akwarium
J. Brahms - ta?ce w?gierskie - Jurij Baszmet
Popey Music ® - The Hobbit Trailer

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Gibraltar Klamry wielofunkcyjne Stand Mount Bar SC-SPAN
FLIGHT TUC30 KITTY ukulele koncertowe
Strunal 4855 gitara klasyczna 1/2
Nino 501 Caxixi instrument perkusyjny

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2022 CameralMusic.pl