Filharmonia Łódzka – książka "Wspólnym głosem. 50 lat Chóru Filharmonii Łódzkiej". Czytajcie z nami o śpiewaniu

Z okazji jubileuszu 50-lecia Chóru Filharmonii Łódzkiej instytucja ta wydała książkę-album pt. „Wspólnym głosem”, na którą składa się kilkanaście tekstów poświęconych historii i współczesności tego zespołu oraz zagadnieniom chóralistyki. Książkę wraz z załączoną do niej płytą będzie można nabyć w kasach biletowych FŁ od 19 lutego.


KSIĄŻKA „50 LAT CHÓRU FILHARMONII ŁÓDZKIEJ”

Oddajemy w Państwa ręce książkę wydaną z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia Chóru Filharmonii Łódzkiej. „Zapraszam do lektury tej publikacji, do »podróży w czasie«, która zapewne pochłonie Państwa wyobraźnię i uzmysłowi wartość, jaką jest wysiłek podejmowany przez ludzi utalentowanych i pełnych pasji – a tacy tworzą Chór Filharmonii Łódzkiej – na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat” – zaprasza do lektury dyrektor FŁ Tomasz Bęben.

Wieloautorska publikacja przedstawia historię i teraźniejszość chóru łódzkiej filharmonii oraz zagadnienie śpiewu zespołowego z różnych punktów widzenia. Teksty napisali dziennikarze, archiwiści, naukowcy specjalizujący się w chóralistyce oraz muzycy, w tym filharmoniczni chórzyści: swoimi doświadczeniami dzielą się Henryka Rajch i Anna Wójcikowska. Magdalena Sasin przedstawia sylwetki trzech chórmistrzów: Tomasza Szymańskiego, Marka Jaszczaka i pracującego obecnie z zespołem Dawida Bera. Michał Lenarciński rozmawia z Dawidem Berem o jego doświadczeniach chórmistrzowskich i rozwoju zespołu. W dalszą przeszłość muzycznej i śpiewającej Łodzi można zajrzeć dzięki artykułom Marka Janiaka i Bożeny Pellowskiej-Chudobińskiej. Dzień inauguracyjnego koncertu Chóru FŁ kreśli Monika Wasilewska. O pracy z chórem z punktu widzenia dyrygenta opowiada Łukasz Borowicz. Głos ludzki można też poznać od strony anatomicznej (dzięki artykułowi Joanny Zimmer-Nowickiej), z punktu widzenia pracy zespołowej (Anna Paszkowska-Rogacz) i walorów pojedynczego śpiewaka-artysty (Agnieszka Franków-Żelazny), a także przez pryzmat historii muzyki (Dorota Kozińska). To jeszcze nie wszystkie artykuły.

Publikacja powstała pod redakcją Marzeny Bomanowskiej, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi i doświadczonej dziennikarki specjalizującej się w tematyce kulturalnej. Wysmakowane edytorsko wydawnictwo, opracowane graficznie przez Studio Design Krzysztof Jurczyk, nawiązuje od strony wizualnej do książki „Filharmonia Łódzka. Spacer w przestrzeni, podróż w czasie”, wydanej z okazji stulecia FŁ, i może stanowić z nią piękny komplet. Na kartach książki pokazano wiele archiwalnych zdjęć oraz plakatów. W aneksie znajduje się lista artystów chóru ostatniego półwiecza i spis wszystkich koncertów Chóru FŁ na przestrzeni 50 lat wraz ze szczegółowym repertuarem. Do książki dołączona jest płyta z mszami G. Fauré, K. Grzeszczaka i J. Whitbourne’a w wykonaniu zespołu.

Książkę można kupić w cenie 39 PLN od 19 lutego (piątek) w kasie biletowej FŁ (czynna w dni powszednie w godz. 10.00–18.00). Cena ulgowa dla uczniów i studentów szkół artystycznych wynosi 20 PLN.



KONCERT ORATORYJNY
19 lutego 2021 / piątek / 18.55


Gioacchino Rossini to mistrz opery, twórca między innymi „Cyrulika sewilskiego”, „Włoszki w Algierze”, „Kopciuszka” i „Wilhelma Tella”. Nic dziwnego, że jego” Mała msza uroczysta”, napisana pod koniec życia, budzi skojarzenia z muzyką operową. Nie brak w niej radości czy nawet muzycznego żartu. Po zakończeniu pracy 71-letni mistrz powiedział: „Dobry Boże, oto ukończyłem tę biedną małą Mszę. (…) Dobrze wiesz, że urodziłem się dla opery buffa! Trochę umiejętności, trochę serca, to wszystko. Bądź więc błogosławiony i przyjmij mnie do raju”.

Utwór powstał na prośbę przyjaciół Rossiniego – paryskiego bankiera i jego żony – którzy chcieli uświetnić poświęcenie niewielkiej, prywatnej kaplicy w swej paryskiej posiadłości. By dostosować obsadę do tego celu, kompozytor przewidział kameralną obsadę wokalną chóru i solistów, bez orkiestry, którą zastępują dwa fortepiany i fisharmonia.

Taką wersję utworu usłyszą Państwo w Filharmonii Łódzkiej (zamiast fisharmonii zabrzmią organy). Wystąpi Chór Filharmonii Łódzkiej, przygotowany przez Dawida Bera, oraz soliści: Edyta Piasecka – sopran, Aleksandra Opała – mezzosopran, Krystian Adam Krzeszowiak – tenor i Jarosław Bręk – bas. Koncert poprowadzi Andriy Yurkevych, stały dyrygent Opery Narodowej im. Kruszelnickiej we Lwowie.

W związku z poluzowaniem obostrzeń sanitarnych zapraszamy Państwa na koncert do siedziby Filharmonii Łódzkiej. Bilety w cenie 20 PLN są dostępne w kasach FŁ. Ze względu na zagrożenie epidemiczne i ograniczenie liczby dostępnych miejsc do 50% oferujemy także bezpłatną transmisję online.

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Walc Barbary z filmu Noce i Dnie
Sergiusz Prokofiew - III Koncert Fortepianowy C-dur - ALEKSANDRA KRZANOWSKA
Czardasz z operetka Per?a z Tokaju

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Bluemark Grifftabelle fur Keyboard książka
Bluemark Keyboard Scales książka
Bluemark Grifftabelle fur Gitarre książka
M Keys LP6210C keyboard instrument klawiszowy POEKSPOZYCYJNY, książka GRATIS

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl