Eksport Kultury do Chin. Polska sztuka zatacza coraz szersze kręgi Chińczycy poznają kolejne skarby z kraju Chopina

mat. prasowe

4. Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach to kolejny rok prezentacji tego, co najlepsze w naszej sztuce.

Najnowsza edycja festiwalu rozpocznie się 6 czerwca trasą koncertową Grzegorza Niemczuka. Światowej sławy pianista najpierw wystąpi w sali koncertowej pekińskiego uniwersytetu Tsinghua, następnie w prestiżowych salach Zibo, Shijiazhuangu, Wuhanu i Chongqingu. Trasa koncertowa zakończy się 15 czerwca w Chongqing Guotai Arts Centre. Koncerty Grzegorza Niemczuka to początek 4. edycji cenionej w Chinach imprezy Festiwal Polskie Kręgi Sztuki, której inne aktywności artystyczne będą się odbywały sukcesywnie do grudnia 2019 r.

Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach jest organizowany przez Fundację Kręgi Sztuki od 2016 roku. Już po pierwszej edycji impreza została okrzyknięta przez chińskie media „najważniejszym polskim wydarzeniem kulturalnym roku 2016 w Państwie Środka”. Kolejne trzy lata przyniosły coraz szerszy zasięg promocyjny, przekraczający miliard odbiorców. Do tej pory polscy twórcy sztuk wizualnych, muzyki, filmu i gier video pokazali swoje dokonania na Festiwalu w 16 znaczących miastach ChRL; wielokrotnie gościły ich prestiżowe sale koncertowe, projekcyjne i wystawowe Pekinu. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. aktor Maciej Zakościelny, plastycy Sebastian Kubica, Ksawery Kaliski, Konrad Czernik oraz muzycy zespołów Royal String Quartet i Dagadana a także Maria Ludwika Gabryś i Mateusz Borowiak. Podczas trzeciej edycji rozpoczęły się koncerty Circles Of Art Orchestra – unikatowego projektu jazzowego pod dyrekcją Wojciecha Konikiewicza, którego pomysłodawcą jest prezes Fundacji Kręgów Sztuki, Wojciech Majewski.

Wszystkie wydarzenia związane z Festiwalem były szeroko relacjonowane i komentowane przez chińskie media, w tym przez narodową telewizję CCTV, chinską państwową agencję informacją Xinhua i prasę.

Było to duże wyzwanie organizacyjne, ale cieszymy się widząc ciepłe przyjęcie naszych artystów i szczere zainteresowanie ze strony chińskiej publiczności oraz krytyków. Z roku na rok utwierdzamy się w przekonaniu o istotnej roli całego przedsięwzięcia. Przed nami wciąż długa droga w budowaniu polsko-chińskich relacji, ale motywuje nas sukces każdej kolejnej edycji Festiwalu – mówi dyrektor Wojciech Majewski.

Pianista Grzegorz Niemczuk z Festiwalem Polskie Kręgi Sztuki w Chinach związany jest od drugiej edycji, a jego koncerty zawsze stanowiły wyjątkowy punkt w programie. Występ Niemczuka ze znakomitym chińskim skrzypkiem Chenem Xi w Beijing Concert Hall w Pekinie zamknął drugą edycję Festiwalu. Rok później polski artysta został ciepło przyjęty w Changshy, Xiamenie i Changde, by potem znów zagrać w Pekinie. Natomiast podczas koncertu zamykającego trzecią edycję Festiwalu – w styczniu 2019 r. – zaprezentował swoją wirtuozerię polskiej publiczności w Sali Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. O umiejętnościach Grzegorza Niemczuka rozpisywały się narodowe chińskie media, a zorganizowane przez Fundację Kręgi Sztuki tournée jest kolejnym krokiem w karierze tego pianisty w Państwie Środka.

Pierwszy występ w ramach Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach będę pamiętał do końca życia. Było to podczas ceremonii zamknięcia drugiej edycji imprezy, w wypełnionej po brzegi, cudownej Beijing Concert Hall. O występie w takiej sali marzy każdy pianista. Odbiór koncertu przez chińską publiczność przeszedł moje oczekiwania – spontaniczne reakcje, okrzyki, niekończące się owacje, bisy – to wszystko dla muzyka klasycznego jest niezwykle wzruszające i uskrzydlające. Podczas Festiwalu miałem okazję zagrać więcej występów w kilku chińskich miastach. Każdy z koncertów był wielkim sukcesem organizacyjnym i frekwencyjnym. Z wielką radością i ekscytacją oczekuję tegorocznej edycji – mówi Grzegorz Niemczuk.


Na program, który artysta zaproponuje w tym roku na Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach, złożą się utwory Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina oraz Wang Jianzhonga.

Harmonogram koncertów Grzegorza Niemczuka podczas 4. Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach:
6 czerwca – Pekin: Mon Man Wall Hall, Tsinghua University
7 czerwca – Pekin: Vintage
8 czerwca – Zibo: Zibo Theatre
9 czerwca – Shijiazhuang: Hebei Province Arts Centre
14 czerwca – Wuhan: Wuhan Qintai Concert Hall
15 czerwca – Chongqing: Chongqing Guotai Arts Centre


Dodatkowe informacje o Grzegorzu Niemczuku:

Grzegorz Niemczuk należy do najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokolenia. Jego międzynarodowa kariera solowa zawiodła go do wielu prestiżowych sal koncertowych na całym świecie. Pianista wystąpił dotychczas z ponad 400 recitalami i koncertami, odwiedzając 31 krajów na wszystkich sześciu kontynentach. Podziwiany jest za wrażliwość, poetykę i wirtuozerię; spotyka się z gorącym przyjęciem publiczności oraz krytyki. Jego interpretacje Chopina porównywane są z interpretacjami Marthy Argerich, Maurizio Polliniego i Adama Harasiewicza.

Grzegorz Niemczuk jest zwycięzcą wielu konkursów pianistycznych. W 2013 roku wygrał – jako pierwszy Polak w historii – „International Carnegie Hall Concerto Debut Competition” w Nowym Jorku. Jest również zwycięzcą 40. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2010 roku.

Powiązane Video Wszystkie video

„poG?OSka” – odcinek 4
Sand Animation do muzyki Henryka Wieniawskiego
Justyna Janik i Polska Orkiestra Muzyki Filmowej - Dernière Danse
House of the rising sun - London Symphony Orchestra

Instrumenty i sprzęt muzyczny

ILME CHIN-24 czarna obudowa tabl. z klapami, do wkadw 108, 64, 24 pin
Sibelius 7 EDU program do edycji nut, wersja edukacyjna dla nauczycieli i instytucji (szkoy, domy kultury)
Sibelius 7 Photo EDU program do edycji nut + program PhotoScore Ultimate 7, wersja edukacyjna dla nauczycieli i instytucji (szkoy, domy kultury)
Sibelius 7 Audio EDU program do edycji nut + program AudioScore Ultimate 7, wersja edukacyjna dla nauczycieli i instytucji (szkoy, domy kultury)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2023 CameralMusic.pl