„Muzyka z kraju Chopina” – kampania edukacyjna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Japonii

Konferencją prasową w Ambasadzie RP w Tokio Polskie Wydawnictwo Muzyczne zainaugurowało tygodniowe tournée po Japonii, obejmujące cykl seminariów poświęconych polskiej muzyce fortepianowej. „Muzyka z kraju Chopina” to szeroko zakrojona kampania edukacyjna skierowana do nauczycieli gry na fortepianowe, której celem jest popularyzacja najlepszej polskiej muzyki w Kraju Kwitnącej Wiśni.
W ramach cyklu seminariów odbywających się kolejno w Hiroszimie (2 grudnia), Sendai (3 grudnia), Nagoyi (4 grudnia), Osace (5 grudnia) i Tokio (6 grudnia), obejmujących warsztaty oraz recitale, błyskotliwi pianiści młodego pokolenia – Marie Kiyone oraz Ignacy Lisiecki przybliżą najpiękniejsze miniatury polskiej literatury fortepianowej wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach serii „Muzyka z kraju Chopina”. Uczestnicy spotkań będą mieli okazję prześledzić rolę fortepianu w kształtowaniu historii muzyki polskiej dzięki prelekcji dyrektora – redaktora naczelnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dra Daniela Cichego. Wszystko z wykorzystaniem dedykowanych materiałów audiowizualnych.
Muzyka Fryderyka Chopina niezmiennie budzi podziw wśród muzyków i melomanów na całym świecie, a w Japonii twórczość tego wybitnego kompozytora posiada szczególny status. Tym razem jednak chcemy pokazać, że Chopin nie tworzył w próżni i warto zapoznać się z muzyką kompozytorów, którzy pisali na fortepian przed nim, wraz z nim i po nim – komentuje dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.
Podstawą kampanii stały się publikacje wydane nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach serii „Muzyka z kraju Chopina”, które odsłaniają mało znane piękno polskiej muzyki fortepianowej. Starannie wybrane dzieła polskich kompozytorów od XVIII wieku do współczesności, ułożone pod względem poziomu trudności, pozwalają dzieciom, młodzieży i dorosłym nie tylko rozwijać umiejętności pianistyczne, ale także pogłębiać artystyczną wrażliwość i poznawać nowy repertuar. Seria udowadnia ponadto, że Fryderyk Chopin chętnie sięgał do polskiego dziedzictwa muzycznego, jego dzieła dla wielu twórców stały się punktem odniesienia, a dla pianistów do dziś są niezwykłą inspiracją. W ramach serii ukazały się dotychczas dwa zeszyty na fortepian oraz jeden zeszyt na cztery ręce. W pierwszym kwartale 2020 roku zeszyty „Muzyka z kraju Chopina” zostaną wydane przez japońskie wydawnictwo Zen-On Music Company Ltd, które jest partnerem kampanii.
29 listopada w siedzibie Ambasady RP w Tokio odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię, którą otworzył Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Japonii Paweł Milewski. Podczas konferencji dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy przedstawił szczegółowo założenia przedsięwzięcia. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele pozostałych instytucji partnerskich: dyrektor działu wydawniczego Zen-On Music Company Ltd Takayuki Nii oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Maria Żurawska. Konferencję uświetnił recital znakomitej pianistki Marie Kiyone, w którego programie znalazły się utwory zawarte w zeszytach „Muzyka z kraju Chopina”.
Partnerami kampanii są: firma Kawai, wydawnictwo Zen-On Music Company Ltd, stowarzyszenie PTNA, Japońskie Towarzystwo Chopinowskie, Instytut Polski w Tokio oraz Ambasada RP w Tokio.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Inspirująca”.






IGNACY LISIECKI

Studiował fortepian w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Piotra Palecznego, Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze oraz dyrygenturę na Państwowym Uniwersytecie Tokijskim Geidai.
Koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych, takich jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, NOSPR w Katowicach, w berlińskim Konzerthausie, Tokyo Opera City, Tokyo Bunka Kaikan, Tokyo Sumida Triphony Hall. Współpracował z czołowymi orkiestrami światowej klasy, m.in. z Tokyo Philharmonic Orchestra, Kyushu Symphony Orchestra oraz z legendarnym litewskim wiolonczelistą Davidem Geringasem. Został wyróżniony dyplomem polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne dokonania na rzecz szerzenia polskiej kultury na świecie.
Pianista dużo uwagi poświęca muzyce współczesnej, dokonał prawykonań utworów Pawła Hendricha (jemu dedykowanych) czy Romana Palestra (II Sonata fortepianowa). Pierwsza płyta Ignacego Lisieckiego Homage to Brahms zyskała pozytywny odbiór w mediach. Pisały i mówiły o niej m.in. „Newsweek”, „Polskie Radio”, „Wprost”, „Onet”, szwajcarskie publiczne „Radio RTS” oraz amerykańskie „Fanfare Magazine”. W 2019 roku w wydawnictwie Sony Music ukazał się jego najnowszy album CD zatytułowany Swan Songs.

MARIE KIYONE
Absolwentka Tokyo College of Music High School. Jako stypendystka uczyła się u prof. Emiko Harimoto oraz prof. Atsuko Okada. Studiowała w klasie prof. Piotra Palecznego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej w Imoli w klasie prof. Piero Rattalino.
Jest laureatką konkursów japońskich i zagranicznych, w tym Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (IV nagroda; 2010), XI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego (I nagroda) czy VIII Międzynarodowego Konkursu „Citta di Asti”. Brała także udział w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2015 roku zdobyła dwie I nagrody podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Premio Accademia Giovani” oraz „Premio Accademia 2015” w Rzymie, a także III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „MozARTe” w Aachen.
Występowała ze znakomitymi orkiestrami, takimi jak Edogawa Philharmonic Orchestra, Orchestra Emsemble Kanazawa, Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Symphony Orchestra Yamagata czy Oltenia Philharmonic Orchestra. Będąc aktywną pianistką, często koncertuje poza Japonią, zwłaszcza w Polsce i we Włoszech. W październiku 2018 roku ukazała się jej debiutancka płyta Marie Kiyone Debut, która otrzymała nagrodę miesięcznika płytowego „Rekodo Geijyutsu”.
Od 2017 roku uczy na Uniwersytecie Muzycznym Showa w Japonii. Jest członkinią japońskiego Towarzystwa Fryderyka Chopina.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, znane także pod nazwą PWM Edition, to państwowa instytucja kultury specjalizująca się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Komplementarna oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym, obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. Prężnie działający Dział Zbiorów Nutowych zapewnia materiały wykonawcze muzyki polskiej dla orkiestr z całego świata oraz dla polskich zespołów udostępnia repertuar światowy. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów wybitną polską twórczość rodzimych kompozytorów. To także przestrzeń artystycznego dialogu i naukowej refleksji, platforma wymiany myśli dydaktyczno-metodycznej, ośrodek dokumentacji zabytków muzyki dawnej i miejsce, w którym twórczość najnowsza zyskuje swój doskonały edytorski kształt. Więcej: www.pwm.com.pl.

Powiązane Video Wszystkie video

JIMEK - Crux
Justyna Philipp i kwartet z?o?ony z profesorów Akademii Muzycznej w Gda?sku
Fryderyk Chopin In Meadows and Chamber
STARY OLSA - Child in time

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Steinberg Wave Lab 7 EDU program komputerowy (wersja edukacyjna)
Avid Pro Tools 10 (ES) program komputerowy, wersja edukacyjna dla studentw uczelni wyszych
Magix Samplitude PRO X Suite EDU program komputerowy (wersja edukacyjna)
PWM Chopin Fryderyk - Najatwiejszy Chopin na fortepian

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl