W Katowicach, w województwie śląskim, zakończył się właśnie jubileuszowy Festiwal Transatlantyk. Przedstawiamy zwycięzców

fot. „Poufne lekcje perskiego” w reż. Vadima Perelmana

Znamy już wyniki wszystkich konkursów 10. Transatlantyk Festival, który jako pierwszy festiwal filmowy tej skali w czasie pandemii odbywał się zarówno online, jak i stacjonarnie. Widzowie katowickich kin Światowid i Rialto oraz ci, którzy w całej Polsce oglądali festiwalowe pokazy online, przyznali Transatlantyk Distribution Award filmowi „Poufne lekcje perskiego” w reż. Vadima Perelmana.

W Katowicach, w województwie śląskim, w czwartek wieczorem zakończył się 10. Festiwal Transatlantyk, którego twórcą i dyrektorem jest wybitny kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”. Była to edycja wyjątkowa pod wieloma względami: po raz pierwszy Transatlantyk odbywał się w województwie śląskim; miał nową formułę – hybrydową – i był jubileuszową, 10. odsłoną festiwalu. Koncert symfoniczny „The Best of Jan A.P. Kaczmarek” w NOSPR, jazzowe koncerty w Muzeum Śląskim, spotkania, debaty i pokazy filmowe – widzowie mieli w czym wybierać. Przedstawiamy filmy, które zyskały największe uznanie festiwalowej publiczności i recenzentów, a także artystów, którzy wyjadą z Katowic z nagrodami. Tegoroczny Transatlantyk

Transatlantyk Distribution Award 2020 — Konkurs Nowe Kino
Nagrodę w konkursie głównym Festiwalu (20 000 zł) tradycyjnie przyznała publiczność. Do ostatniej chwili trwała wyrównana walka między kilkoma tytułami, ostatecznie widzowie uhonorowali produkcję „Poufne lekcje perskiego” („Persian Lessons”), reż. Vadim Perelman, Rosja, Niemcy, Białoruś 2020.
Ta inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o Gillesie, młodym Żydzie, który chcąc uniknąć śmierci w obozie koncentracyjnym udaje Persa i uczy jednego z oficerów wymyślonego przez siebie języka, jest z jednej strony przejmującą opowieścią o człowieku, który staje się strażnikiem pamięci o tych, którzy odeszli, a z drugiej – udaną próbą znalezienia nowego języka, w którym absurd i ironia jako jedyne są w stanie opisać koszmar Holocaustu.
Dzięki nagrodzie Transatlantyk Distribution Award dystrybutor filmu, firma Best Film, będzie mogła wprowadzić tytuł do dystrybucji kinowej, by poruszał serca widzów nie tylko w województwie śląskim, ale i w całym kraju. Wszystko to dzięki festiwalowej widowni!

KONKURS POLSKICH KRÓTKICH METRAŻY
Międzynarodowe jury w składzie Mona Tusz, Bogdan Muresanu i Laurence Boyce przyznało dwie nagrody:

Nagroda Główna w wysokości 7000 zł:
„Ballast”, reż. Daniel Howlid,
Wyróżnienie (3000 zł):
„Jestem tutaj” („I'm Here”), reż. Julia Orlik

W Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Transatlantyk Instant Composition Contest™ jury w składzie Joanna Kos-Krauze, Wojtek Mazolewski i Marcin Bochniak nagrodziło:

I miejsce – Michael Kornas
II miejsce – Piotr Pawlak
III miejsce – Adam Leśnierowski

Podczas Gali Otwarcia Festiwalu prestiżową statuetkę FIPRESCI Platinum Award 95 otrzymał legendarny reżyser, dwukrotnie nagrodzony Złotą Palmą w Cannes – Ken Loach. Mistrz uczestniczył w Gali wirtualnie, brał także udział w masterclassie, który online w czasie rzeczywistym oglądało ponad 1000 osób (!), a także zapowiadał filmy pokazywane w ramach swojej retrospektywy.

Jubileuszowy Transatlantyk Festival odbywał się w czasie pandemii, kiedy widzowie na całym świecie ostrożnie decydują się na uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Przypomnijmy, że Cineworld, potężna sieć multipleksów, rozważa tymczasowe zamknięcie 543 swoich kin w Ameryce i Wielkiej Brytanii do końca tego roku. Tym bardziej cieszy, że na wielu pokazach Festiwalu Transatlantyk sale kinowe były wypełnione dokładnie w 50% (czyli maksymalnie, jak tylko można w czasie epidemii).

Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara® Jan A.P. Kaczmarek

Dyrektor Programowa Festiwalu – Joanna Łapińska.

Transatlantyk 2020
1–8 października 2020

Powiązane Video Wszystkie video

GOLEC uORKIESTRA & WŁODEK PAWLIK & NOSPR (NA HOLI - SYMFONICZNIE 2015)
Stanisław Moniuszko - Bajka. Opowieść zimowa, Conte d'hiver, fantasy overture
Reportaż: Muzyka na Szczytach 2015
Mateusz Walach - "Wspomnienie"

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Alpine PartyPlug zatyczki do uszu (para)
Harman Kardon AVR 265 amplituner kina domowego, 2 lata Gw. PL

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl