VI Międzynarodowa Konferencja Studentów Muzykoterapii

W dniach 5-6 kwietnia 2018 roku w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbywa się VI Międzynarodowa Konferencja Studentów Muzykoterapii pod hasłem Usłysz swój głos. W ramach konferencji przewidziano wykłady, warsztaty, prezentacje, dyskusje oraz koncert.

VI MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA STUDENTÓW MUZYKOTERAPII
Wrocław, 5-6 kwietnia 2018 r.

5 kwietnia 2018 r. (czwartek)
SALA KAMERALNA
Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

9:30-9:40 Powitanie gości i uczestników przez Przewodniczą Studenckiego Koła Naukowego Muzykoterapii – Adriannę Bielenię oraz Opiekuna Studenckiego Koła Naukowego Muzykoterapii – dr Klaudię Kukiełczyńską-Krawczyk.

Wystąpienie Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – prof. dr hab. Heleny Tomaszek-Plewy.

Wystąpienie Kierownika Zakładu Muzykoterapii Ogólnej i Stosowanej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – dra Pawła Cylulko.

9:40-9:55 – Jagoda Rusowicz
Studentka II roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, specjalność: muzykoterapia.
Muzykoterapia osób z doświadczeniem choroby psychicznej w Środowiskowym Domu Samopomocy. Doświadczenia własne. (prezentacja) Na początku pracy terapeutycznej napotykamy na różne trudności. Jak stworzyć grupę "od zera"? Od czego zacząć? Jaki obrać kierunek pracy, by zrealizować cele muzykoterapii?
I jakie miejsce ma lub może mieć muzykoterapeuta wśród teamu terapeutycznego? Autorka spróbuje odpowiedzieć na powyższe pytania, bazując na swoich doświadczeniach z pracy w jednym z Środowiskowych Domów Samopomocy we Wrocławiu.

9:55-11:25 – Sarah B. Johnson, MM, MT-BC, Neurologic Music Therapist, Colorado State University (USA)
Developing your Clinical Skills Through the Concepts of Neurologic Music TherapyTM.

11:25-11:40 Przerwa kawowa

11:40-13:10 – Sarah B. Johnson, MM, MT-BC,
Neurologic Music Therapist, Colorado State University (USA)
Developing your Clinical Skills Through the Concepts of Neurologic Music TherapyTM.

13:10-13:25 – Kateryna Herasymovska
Stypendystka Programu Stypendialnego RP dla Młodych Naukowców Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego
Odkrywanie leczniczego potencjału muzyki (wykorzystanie muzykoterapii w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu na Ukrainie) (prezentacja)
Ten artykuł jest próbą wyjaśnienia skuteczności wykorzystania muzykoterapii w pracy z dziećmi z zaburzeniami autystycznymi na Ukrainie.

13:25-13:40 – Julia Kozłowska
Studentka I roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, specjalność: muzykoterapia.
Świadoma zgoda w muzykoterapii (prezentacja)
Świadoma zgoda to bardzo rzadko poruszany temat w literaturze z zakresu muzykoterapii. W prezentacji postaram się wyjaśnić jej istotę na podstawie wzorców wypracowanych przez wiele lat w naukach medycznych. Okazuje się, że procedura uzyskiwania zgody, jest złożonym i nie raz skomplikowanym procesem. Na koniec przedstawię opracowane przeze mnie formularze zgody. Uwzględniają one wszystkie wspomniane wcześniej wytyczne uzyskiwania świadomej zgody.

13:40-13:55 – Kinga Urzędowska, Wiktoria Walerczyk, Laura Tyrała
Studentki II roku studiów licencjackich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, specjalność: muzykoterapia
Integracja środowisk poprzez muzykoterapię aktywną (prezentacja)
Prezentacja przedstawia proces oraz efekty integracji środowiskowej za pomocą muzykoterapii aktywnej w różnych grupach wiekowych, a także opis doświadczeń z perspektywy terapeuty. W wystąpieniu znajdują się przykłady technik, które można wykorzystać w takich działaniach. Zdane zostanie sprawozdanie z jednego z koncertów muzykoterapeutycznych, które sumowało efekty pracy klientów.

13:55-15:15 Przerwa obiadowa

15:15-15:30 – Maria Durajska Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, specjalność: muzykoterapia, Pracownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pabianicach
Działania artystyczne w muzykoterapii jako forma rehabilitacji psychospołecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną (wykład)
Przedstawienie form i metod w pracy z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej w Pabianicach w zakresie aktywizacji artystycznej.

15:30-15:45 Danuta Pietraszewska
Studentka I roku studiów doktoranckich na Akademii Ignatium w Krakowie
Terapeutyczne właściwości śpiewu w procesie żałoby – studium przypadku (prezentacja)
W swoim wystąpieniu pragnę przedstawić propozycję możliwości zastosowania śpiewu w terapii osób w żałobie i zaprezentować swoje doświadczenia w oparciu o studium przypadku.

15:45-16:00 Karolina Kantyka-Dziwisz
Studentka V roku Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Pedagogiki i Psychologii
Muzykoterapia w pedagogice specjalnej - możliwości, ograniczenia, perspektywy (prezentacja)
Muzykoterapia stanowi element wspierający różnorodne formy i działania terapeutyczne, a także edukacyjne. Niniejsza prezentacja przedstawi możliwości i ograniczenia wynikające z zastosowania muzykoterapii w pedagogice specjalnej.

16:00-16:15 – Krystyna Mazurek
Studentka I roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, specjalność: rytmika
Improwizacja w zakresie podstawowych elementów dzieła muzycznego u dzieci przedszkolnych w zakresie metody rytmiki Émile Jaques-Dalcroze’a (prezentacja)
Autorka prezentacji przedstawi praktyczne zastosowania różnych form improwizacji w zakresie dynamiki, melodyki, artykulacji, etc. u dzieci przedszkolnych, zgodnie z założeniami rytmiki dalcrozowskiej

16:15-17:00 – Gabriela Cybuch, Anna Chajutin
Gabriela Cybuch – Studentka II roku studiów licencjackich Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, specjalność: muzykoterapia.
Anna Chajutin – tancerka i performerka, związana z teatrem tańca.
Dżem Artystyczny – poznaj siebie i swoje emocje (warsztat)
Podczas warsztatu pokażemy w jaki sposób można rozwijać swoją kreatywność poprzez wykorzystywanie w niekonwencjonalny sposób swojego ciała i instrumentów. Będziemy również wykonywać ćwiczenia, które pomogą otworzyć się na drugiego człowieka, nawiązać więź i wytworzyć poczucie wspólnoty.
Podsumowanie i zakończenie I dnia V Międzynarodowej Konferencji Studentów Muzykoterapii przez Przewodniczącą Studenckiego Koła Naukowego Muzykoterapii – Adriannę Bielenię.

6 kwietnia 2018 r. (piątek)
SALA KAMERALNA
Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

9:25-9:30 Otwarcie drugiego dnia Konferencji oraz podsumowanie dnia pierwszego przez dr Klaudię Kukiełczyńką-Krawczyk – opiekuna Studenckiego Koła Naukowego Muzykoterapii w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

9:30-11:00 – Sarah B. Johnson, MM, MT-BC,
Neurologic Music Therapist, Colorado State University (USA)
Developing your Clinical Skills Through the Concepts of Neurologic Music TherapyTM.

11:00-11:15 - Przerwa kawowa

11:15-12:45 – Sarah B. Johnson, MM, MT-BC,
Neurologic Music Therapist, Colorado State University (USA)
Developing your Clinical Skills Through the Concepts of Neurologic Music TherapyTM.
VI MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA STUDENTÓW MUZYKOTERAPII
Wrocław, 5-6 kwietnia 2018 r.

12:45-13:00 – Michał Krasnosielski, Szymon Chrobak
Michał Krasnosielski – absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku historia sztuki, koordynator wolontariatu w Hospicjum Bonifratrów we Wrocławiu
Szymon Chrobak – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii, specjalność: Muzykoterapia
Wpływ muzykoterapii receptywnej na jakość życia pacjentów w opiece hospicyjnej oraz akordeon, klawisz i perkusja – historia trzech instrumentów z Hospicjum Bonifratrów (wykład)

13:00-13:15 – Maciej Somerla
Student VI roku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Usłysz siebie na nowo – wielopłaszczyznowość zaburzeń depresyjnych w kontekście stosowanych metod leczenia (wykład)
Podczas wystąpienia zostaną ukazane dane epidemiologiczne, klasyfikacja oraz znane patomechanizmy zaburzeń depresyjnych. Dużo dokładniejsze poznanie tych mechanizmów, dzięki najnowszym doniesieniom z dziedzin neurobiologii, psychofarmakologii oraz diagnostyki obrazowej przyczyniło się do silnego rozwoju wielu metod leczenia depresji, zwłaszcza w obrębie muzykoterapii i jej subdyscypliny, jaką jest neuromuzykoterapia. Szczególne miejsce przeznaczone będzie dla omówienia problematyki depresji wśród dzieci i młodzieży, która mimo wielu podjętych działań, nadal wymaga wnikliwych badań i głębszego zrozumienia problematyki zjawiska. Punktem centralnym wypowiedzi będzie przedstawienie wielokierunkowych metod leczenia zaburzeń depresyjnych oraz zasad ich stosowania. Zaczynając od krótkiego omówienia procesu farmakoterapii, po najnowsze publikacje i doniesienia z zakresu muzykoterapii.

13:15-13:30 – Joanna Krawczyk
Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – CMR we Wrocławiu Klinika Psychiatrii Młodzieżowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Wpływ słuchanej muzyki na rozwój zachowań samobójczych u młodzieży (prezentacja)
Wystąpienie poruszać będzie zagadnienie związku muzyki, jaką słucha młodzież z rozwojem tendencji samobójczych. Omówione zostaną podstawowe problemy psychologiczne wieku dorastania oraz ich powiązanie z rodzajem słuchanej muzyki, mogącej oddziaływać autodestrukcyjnie na młodego człowieka. Prezentacja jest próbą przedstawienia własnych obserwacji z analizy zagranicznej literatury specjalistycznej.

13:30-14:45 przerwa obiadowa

14:45-15:45 – Koncert wieńczący VI Międzynarodową Konferencję Studentów Muzykoterapii pt: Muzykoterapia i Przyjaciele.

Powiązane Video Wszystkie video

1. Festiwal Muzyki Crossover (Bielsko-Bia?a 2016)
Piano Day w Krakowie 2018
Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
„poG?OSka” – odcinek 4

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Hipshot BT8 - Bass Xtender, for post 2018 American Standard Fender, Lefthand ″ chromowany klucz gitarowy
Hipshot BT8 - Bass Xtender, for post 2018 American Standard Fender ″ chromowany klucz gitarowy
PRS 2018 SE Standard 24 Multi Foil - gitara elektryczna - WYPRZEDA
Meinl HE-2018 Soprano Doumbek instrument perkusyjny

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl