Thomas Quasthoff - Artysta Wszechstronny

 Thomas Quasthoff urodził się 9 listopada 1959 r. w Hildesheim niedaleko Hannoveru. Przyszedł na świat z defektem, nieumyślnie spowodowanym przez swoją matkę, która w czasie ciąży sięgnęła po popularny w tamtym okresie w Niemczech lek o nazwie Contergan Forte (później przemianowany
na Thalidomid). Często reklamowany lek miał m. in. rozwiązywać problem z porannymi mdłościami, jak również umożliwiać spokojny sen. Lek ten przyczynił się, niestety, do kalectwa wielu dzieci urodzonych w tamtym okresie, objawiającym się głównie niedorozwojem kończyn zarówno górnych i dolnych.


Jako dziecko bardzo wcześnie zaczął śpiewać. Śpiewał o każdej porze dnia, aż do przesady. Zaczął nawet irytować tym swoją matkę. Na szczęście ojciec, który za młodu chciał zostać śpiewakiem, miał wobec niego większą cierpliwość.
 Odnalezienie właściwego nauczyciela trwało pewien czas. Poszukiwania zawiodły rodziców m. in. do miejscowości Arnum niedaleko Hannoveru, a osobą do której trafili była Charlotte Lehmann, do której młody Thomas trafił w wieku zaledwie 14 lat. Późniejsze lata stały pod znakiem wytężonej pracy i rozwoju jego talentu. Zdobycie I nagrody przez Thomasa Quasthoffa w 1988 r. w prestiżowym konkursie ARD było wielkim wydarzeniem w międzynarodowym środowisku muzycznym. Artysta dzięki temu na stałe zaistniał wśród gwiazd niemieckiej wokalistyki. Bezpośrednio po konkursie otrzymywał lawinowo propozycje koncertów. Tylko dzięki rozsądkowi swojej profesorki uniknął przedwczesnego „wypalenia się” wokalnego. Bowiem to ona przez pierwsze lata koncertowe bezpośrednio doradzała i decydowała, którą propozycję repertuarową może śpiewać, a na którą jest nazbyt wcześnie.

Każdy  śpiewak, jak każdy artysta, działa przez pewien pryzmat swoich nauczycieli i wzorców.  Nie tylko pedagog śpiewu ma wpływ na ukształtowanie się młodego adepta wokalistyki. Artyści niejednokrotnie czerpią również z innych gatunków muzycznych. Tak również myślał Quasthoff, który podziwiał i brał sobie za wzór takich artystów jak: The Beatles, Stevie Wonder,  Ray Charles, Aretha Franklin, Al Green. Znaczący wpływ na rozwój jego estetyki wokalnej mieli również wokaliści wykonujący repertuar klasyczny, m.in.: Hermann Prey, Fritz Wunderlich,  Dietrich Fischer-Dieskau, Hans Hotter, Peter Schreier. Thomas Quasthoff jest śpiewakiem o nienagannej technice wokalnej. Liczni krytycy muzyczni, partnerzy sceniczni, a wreszcie słuchacze, nie mogą się nadziwić mnogości barw, jakie jest w stanie ukazać swoim głosem. Jego skala, którą ukazuje w utworach przez siebie wykonywanych również jest imponująca. Posiada brzmiące D w dole, a pewne mieszanie rejestru głowowego z piersiowym umożliwia mu śpiewanie wysokich dźwięków z niebywałą lekkością i precyzją. Ostateczny charakter wykonania każdego dzieła znamionują ogólne zainteresowania artysty. Nauczyłem się – pisze Quasthoff w swojej biografii – że Muzyk musi odrobić swoje zadanie. Poczytać specjalistyczną literaturę, porównać wykonania i przestudiować historię i kontekst powstania dzieła, ale gdy wchodzi na scenę, winien zaprezentować własną interpretację. To i wiele innych ciekawych stwierdzeń i doświadczeń artysty można odnaleźć w jego biografii "The Voice".Niezwykle smutną wiadomością dla melomanów było ogłoszenie zakończenia kariery wokalnej przez Thomasa Quasthoffa ze względu na problemy zdrowotne z początkiem 2012 roku. Szerokiemu gremium jest znana tylko ta informacja. Wydaje się jednak, iż próżno doszukiwać się przyczyny podjęcia tego właśnie kroku z powodu niewłaściwego korzystania z głosu przez artystę. Pomimo tego faktu cały dorobek artystyczno-fonograficzny śpiewaka wydaje się być imponujący, a nawet ponadczasowy. 

Wszechstronność wokalna Quasthoffa jest doceniana przez krytyków  i melomanów na całym świecie, a w licznych pochlebnych recenzjach i opiniach nie ma przesady. Interpretacje artysty, zwłaszcza w liryce wokalnej, noszą w sobie piętno cierpienia, jakiego zaznał w dzieciństwie. Być może częściowo w tym należy doszukiwać się tak wielkiej emocjonalności śpiewaka. Jego głos z biegiem czasu ewoluował, dlatego też naturalnym stawało się stopniowe zgłębianie nowych gatunków muzycznych, m. in. z literatury operowej i muzyki jazzowej. Owocem tego są niezapomniane kreacje sceniczne, jak i liczne albumy płytowe. 
Jest coś niezwykłego w muzyce – moment jej tworzenia jest nieuchwytny. Wybitni artyści muzycy, jak Quasthoff i inne znakomite osobowości, dają temu znamienite świadectwo. Dzięki nim ludzie zapominają o troskach życia codziennego i przenoszą się choćby na moment do krainy sztuki.  Z uwagi na szeroką i bogatą działalność Thomasa Quasthoffa, nie sposób ukazać pełni jego dokonań, warto zaznaczyć jednak, iż obecnie pozostaje on aktywny w roli mentora młodych adeptów sztuki wokalnej, jak również kontynuuje wspieranie konkursu pieśniarskiego das Lied, który utworzył kilka lat temu. Działalność artysty, choć o zmienionym nieco profilu, bez cienia wątpliwości wpływa i nadal będzie wypływało bardzo pozytywnie na rozwój dyscypliny artystycznej.


 

Powiązane Video Wszystkie video

Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
Nikola Lipska – O mój Jezusicku
Afga?ska Orkiestra Kobieca "Zohra" - Shad Kon Jan-e-Man
J. S. Bach - Suita orkiestrowa Nr 2 BWV 1067 - Uwertura

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Gibraltar Klamry wielofunkcyjne Stand Mount Bar SC-SPAN
Ortega OSOCA-TZSM pokrowiec na gitar klasyczn Thomas Zwijsen Signature
Ortega TZSM/2 Thomas Zwijsen Signature gitara elektroklasyczna
Meinl MPP-12 Thomas Lang pad treningowy 12″

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl