1. Start
  2. Artykuły
  3. Wydarzenia muzyczne
  4. Soundedit ’17 – I ty zostaniesz Numanoidem
ARTYKUŁ: Wydarzenia muzyczne - Soundedit ’17 – I ty zostaniesz Numanoidem

Soundedit ’17 – I ty zostaniesz Numanoidem

szukaj w artykułach:
Soundeditpress

Festiwal Soundedit od początku istnienia przedstawia i przybliża wszelkie aspekty związane z muzyką i jej produkcją. Do ogłoszonych już występów - Skalpel i Michael Nyman - dołączają zatem nowi goście. Daniel Miller, producent płyt Depeche Mode, powraca do Łodzi by zagrać swój set DJ-ski. Brian Griffin, wybitny fotograf muzyków, otworzy wystawę, na której światową premierę będzie miała jego książka „Pop”. W Wytwórni wystąpi legenda muzyki elektronicznej - Gary Numan.

Na wyjątkowym koncercie, który odbędzie się w Klubie Wytwórnia 27 października 2017 r. w ramach Festiwalu Soundedit wystąpi niekwestionowana gwiazda muzyki elektronicznej i industrialnej – Gary Numan. Unikatowy styl wokalu Numana wywołuje poczucie bezustannie pracującej maszynerii i lodowatego wyobcowania. Jednocześnie pobudza silne emocje „opakowane” elektronicznym hałasem. Ta energia sprawia, że lojalna baza fanów artysty, tzw. Numanoidów, wciąż zyskuje nowych członków. Koncert na Soundedit będzie częścią światowej trasy promującej nowy album Numana zatytułowany „Savage”.

Dzień później, również w Wytwórni, podczas uroczystej Gali artysta odbierze nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej”.

Fani Depeche Mode zapewne ogłoszą swoje święto. Do Łodzi ponownie przyjedzie Daniel Miller. Jest założycielem i prezesem Mute, jednej z najbardziej innowacyjnych wytwórni muzycznych na Świecie. Label posiada w swym dorobku obszerny katalog „numerów 1” na listach przebojów w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Brytyjczyka cechuje nowatorskie podejście do produkcji płyt, pracy artystycznej, jak i kierowania wytwórnią. Niekończące się pasmo sukcesów Depeche Mode to przede wszystkim zasługa właśnie Daniela Millera.

W 2011 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit Daniel Miller odebrał nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” za „pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji dźwięku”.

Podczas Soundedit ’17 Brytyjczyk wystąpi z unikatowym setem DJ-skim. Afterparty z udziałem Millera odbędzie się w piątek, 27 października, w Klubie Wytwórnia. Wizyta producent w Łodzi jest bezpośrednio związana z promocją książki „Pop” Briana Griffina, z którym przyjaźni się od początku lat 80.

Festiwal Soundedit oraz Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne (ul. Piotrkowska 102) zapraszają na wystawę oraz premierę książki nadwornego fotografa wielu artystów – Briana Griffina. Griffin przez lata fotografował zespoły i muzyków z takich nurtów jak: Post Punk, New Wave czy New Romantic. „Pop” dokumentuje głównie koniec lat 70. i 80. XX wieku. Materiał na książkę został zebrany z ponad 160 sesji zrealizowanych z więcej niż setką muzyków.

W wydawnictwie znajdziemy wiele zdjęć nigdy wcześniej nieopublikowanych, w tym takich gwiazd jak: Ian Dury, The Clash, Depeche Mode, Echo And The Bunnymen, Iggy Pop, Kate Bush, The Specials, Elvis Costello i wiele, wiele więcej.

Premiera tej wyjątkowej pozycji będzie miała miejsce właśnie w Łodzi. Oczywiście będzie okazja na zakup książki, zdobycie autografu oraz wymianę opinii z autorem.

Bilety na piątkowy koncert Gary’ego Numana oraz afterparty kosztują 115 zł. Bilety w sprzedaży: bilety24.pl, ticketpro.pl, oraz w kasie Klubu Wytwórnia (ul. Łąkowa 29, tel.: +42 639 55 55, bilety@wytwornia.pl). Absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego, którzy pojawią się na w Klubie Wytwórnia z Kartą Absolwenta otrzymają 10 % zniżki.

Przypominamy również o biletach na koncert Michaela Nymana. Wydarzenie odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej w niedzielę, 29 października o godz. 19:00. W programie znajdą się wszystkie najbardziej znane kompozycje artysty, w tym utwory skomponowane do filmów Greenawaya czy „Fortepianu”. Bilety w cenie: 199, 149 i 119 zł są dostępne wyłącznie na portalu Bilety24.pl. Współorganizatorem koncertu jest Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina.

Michael Nyman zaprezentuje również instalację multimedialną „NYman With A Movie Camera” w Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3). Ekspozycja będzie dostępna od 29 października do 18 listopada. Na tę atrakcję, podobnie jak i wystawę Briana Griffina wstęp będzie wolny.

Hasło Soundedit ‘17 pozostaje bez zmian: „I Am The Sound”. Tak będzie mógł powiedzieć o sobie każdy, kto zechce razem z nami w Łodzi w ostatni weekend października poznawać tajniki pracy producentów muzycznych, wysłuchać prelekcji, uczestniczyć w warsztatach i dyskusjach panelowych. Niebawem ogłosimy kolejne, zaskakujące punkty programu tegorocznej edycji Festiwalu, która odbędzie się w dniach 26-29 października 2017.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na Soundedit, zapraszamy do Łodzi.
 Daniel Miller
Jest założycielem i prezesem Mute, jednej z najbardziej innowacyjnych wytwórni muzycznych na Świecie. Label posiada w swym dorobku obszerny katalog „numerów 1” na listach przebojów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Brytyjczyka cechuje nowatorskie podejście do produkcji płyt, pracy artystycznej, jak i kierowania wytwórnią. Wizyta Daniela Millera w Łodzi jest bezpośrednio związana z promocją albumu fotograficznego „Pop”.
Od czasów założenia Mute, czyli 1978 r., wytwórnia przeszłą drogę od jednoosobowej działalności Millera, aż po międzynarodową firmę, która współpracowała z takimi gwiazdami jak: Depeche Mode, Grinderman, Nick Cave & The Bad Seeds, Goldfrapp, Maps, Richard Hawley, Erasure, Josh T. Pearson, S.C.U.M czy Big Deal. Założyciel firmy zawsze kierował się artystyczną wolnością i poszukiwaniem twórczej przygody, dlatego też wytwórnia angażowała się również w pracę z tak różnorodnymi artystami jak: Liars, Diamanda Galás, Polly Scattergood czy Simon Fisher Turner.
Spójna równowaga pełnego jakości popu, przemyślanej elektroniki i eksperymentów dźwiękowych nie tylko odzwierciedla szerokie gusta muzyczne Daniela Millera, ale także zapewniała Mute sukces handlowy i uznanie krytyków w trakcie kryzysu w branży muzycznej.
Daniel Miller urodził się w 1951 r. w Londynie. Brytyjczyka zawsze bardziej interesowała elektronika i syntezatory niż gitary. Studiował w szkole filmowej – Guildford School of Art (1969-72). Zanim jako DJ zaczął koncertować po całej Europie, pracował jako asystent redaktora w telewizji i reklamie. W 1976 r. artystę zaintrygowały nowe ruchy muzyczne, które narodziły się w Londynie i Nowym Jorku.
Brytyjczyk za pomocą klawiatury KORG 700S, czterościeżkowego rejestratora TEAC i małego miksera stworzył w 1978 r. pod pseudonimem The Normal swój pierwszy singiel „TVOD”. Początkowo artysta planował wydanie jedynie 500 kopii utworu, jednak pod naciskiem wytwórni Rough Trade ukazało się ich aż dwa tysiące na całym Świecie.
Przez lata istnienia wytwórni Mute, Daniel Miller promował muzykę z kręgu elektronicznego popu. Artysta początkowo sam nagrał jako Silicon Teens album w stylu synth-pop. Jednak dopiero z Depeche Mode, z którym bardzo blisko współpracował niemal od początku istnienia grupy, spełnił swoje artystyczne marzenie o spopularyzowaniu elektronicznego popu.
Dzisiaj Daniel Miller koncentruje się na twórczości Mute. Prowadzi też audycję w Radiu Eins w Berlinie i jako DJ klubowy gra minimalistyczne techno sety. Ponad trzy dekady po założeniu wytwórni, nadal pozostanie wierny oryginalnej wizji muzycznej przygody, eksperymentowaniu i swobodzie artystycznej.
29 października 2011 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit Daniel Miller odebrał nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” za „pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji dźwięku”. Odbyło się również spotkanie z artystą, który podczas afterparty zagrał autorski DJ set.
Podczas Soundedit ’17 Brytyjczyk wystąpi z unikatowym setem DJ-skim. Afterparty z udziałem Daniela Millera odbędzie się w piątek, 27 października, w Klubie Wytwórnia.


Gary Numan
Trent Reznor z Nine Inch Nails mawia o artyście tak: „Zawsze byłem pod wrażeniem sposobu, w jaki Gary Numan znalazł swój własny głos. Było to niezwykłe, zrobił to odważnie i bez wahania. Widzę, jak robię to, czego nauczyłem się od niego”. Prince dodawał: „Nadal są ludzie, którzy próbują zrozumieć na czym polega geniusz Gary’ego Numana”.
Wpływ pioniera muzyki elektronicznej i industrialnej Gary’ego Numana jest uznawany przez różnorodną grupę największych artystów – od Prince’a przez Lady Gagę, Jacka White’a, Kayne’ego Westa, Becka Hansena, Queens Of The Stone Age, Foo Fighters aż po Nine Inch Nails. Wielu z nich współpracowało z Numanem i coverowało lub samplowało utwory z jego olbrzymiego katalogu.
Mimo iż Brytyjczyk wciąż tworzy w unikatowym i pionierskim stylu, nigdy nie przestaje wprowadzać do niego innowacji, na co dowodem jest najnowszy album muzyka – „Splinter (Songs From A Broken Mind)”. Dzięki tej płycie Numan po raz pierwszy od trzydziestu lat powrócił do czołówki brytyjskiej listy Billboard 200. Konsekwencją tego była trasa koncertowa „Splinter World Tour”, podczas której Brytyjczyk zagrał najwięcej koncertów od 1981 r. Zwieńczeniem tournée był największy od ponad trzydziestu lat występ Numana w legendarnym Hammersmith Apollo w Londynie.
Pierwszy po siedmiu latach pełny album studyjny wokalisty – „Splinter (Songs From A Broken Mind)” powstał we współpracy m.in. z gitarzystą Nine Inch Nails – Robinem Finckem oraz producentem Ade Fentonem. Dzięki nim udało się uzyskać najcięższy brzmieniowo i najbardziej udany krążek w dotychczasowej karierze Numana.
Podczas pisania i nagrywania najnowszej płyty, Brytyjczyk bardzo dużo koncertował, włączając w to trasę zorganizowaną okazji trzydziestej rocznicy wydania klasycznego i niezwykle wpływowego albumu „The Pleasure Principle”. Artysta został również zaproszony przez Trenta Reznora (wielkiego fana Numana) do przyłączenia się do występu Nine Inch Nails, by wykonać kilka piosenek, w tym „Cars” i „Metal”, które zespół coverował podczas trasy „Wave Goodbye” w 2009 r. Gary Numan współtworzył również singiel „My Machines” Battlesa, a jego muzyka pozostawała w centrum uwagi dzięki takim zespołom jak The Dead Weather Jacka White’a coverujacym klasyk „Are ‘Friends’ Electric?”.
Przeprowadzka Numana do Stanów Zjednoczonych pod koniec 2012 r. zintensyfikowała jego kreatywność i przyniosła pozytywny efekt w postaci wspominanego już albumu „Splinter (Songs From A Broken Mind)” nagranego w studiu w Los Angeles na początku 2013 r.
Unikatowy styl wokalu Numana wywołuje poczucie bezustannie pracującej maszynerii i lodowatego wyobcowania. Jednocześnie pobudza silne emocje „opakowane” elektronicznym hałasem. To właśnie odnajdziemy na tak klasycznych albumach Numana jak: „Pleasure Principle” czy „Telekon”. Ta energia sprawia, że lojalna baza fanów artysty, tzw. Numanoidów, wciąż zyskuje nowych członków.
Gary Numan wystąpi podczas 9. edycji Festiwalu Soundedit promując swój nowy album „Savage”. Koncert odbędzie się w piątek, 27 października, w Klubie Wytwórnia. Dzień później, również w Wytwórni, podczas uroczystej Gali artysta odbierze nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” za „pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji dźwięku”.


„Pop” – książka o fotografii muzycznej Briana Griffina
Książka jest kompletnym, retrospektywym, atrakcyjnym wydaniem w twardej oprawie. Wydawnictwo zawiera ponad 350 stron. Griffin przez lata fotografował zespoły i muzyków z takich nurtów jak: Post Punk, New Wave czy New Romantic. „Pop” dokumentuje głównie koniec lat 70. i 80. XX wieku. Materiał na książkę został zebrany z ponad 160 sesji zrealizowanych z ponad setką muzyków.
W wydawnictwie znajdziemy wiele zdjęć nigdy wcześniej nieopublikowanych, w tym takich gwiazd jak: Ian Dury, The Clash, Depeche Mode, Echo And The Bunnymen, Iggy Pop, Kate Bush, The Specials, Elvis Costello i wiele, wiele więcej.
„Pop” strona po stronie zawiera wnikliwą, pouczającą, czasem zabawną rozmowę między Brianem Griffinem a autorem Terrym Rawlingsem. Publikacja jest oknem na minione czasy i obowiązkową pozycją dla każdego fana muzyki i fotografii. Dokładnie wyjaśniono, jak z wykorzystaniem niskiego budżetu, bez Photoshopa i fotografii cyfrowej zostały zrobione wszystkie zdjęcia zawarte w książce. Zaprezentowane są techniki, które nieraz na potrzeby tamtych czasów zostały przez autorów wynalezione.
W innej części książki znajdują się portrety ważnych postaci z branży muzycznej takich jak: George Martin, Brian Eno, Daniel Miller. Dodatkowo „Pop” zawiera zdjęcia ludzi, którzy pracowali obok Briana Griffina, np. stylistki i konstruktorzy jego lekkich, przenośnych świateł.
W książce można przeczytać także esej Paula Gormana. Traktuje on o życiu i pracy słynnego angielskiego grafika i autora teledysków - Barney'a Bubblesa. Gorman szczegółowo opisuje przyjaźń pomiędzy Griffinem a Bubblesem oraz ich współpracę nad okładkami albumów.
Terry Rawlings zawarł w wydawnictwie „Pop” również żywy i zabawny opis tego, co działo się w okolicach studia Griffina w południowo-wschodnim Londynie w latach 80. Tam właśnie większość muzyków była fotografowana.
Wydawca twierdzi, że: „poruszono niebo i ziemię, by powstała piękna i obszerna książka dokumentująca zdjęcia wykonane przez Briana Griffina oraz jego życie jako fotografa muzycznego”. Każdy, kto zna okładki płyt: Depeche Mode, Ultravox, Joe Jacksona, Iggy Popa, Billy Idola i in. bądź zdjęcia Griffina postaci związanych z popkulturą może potwierdzić te słowa.
Wybitny fotograf pojawił się już raz na Festiwalu Soundedit. W roku 2014 wręczył nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” John’owi Cale.

źródło: mat. prasowe Soundeditpress


kategoria: Wydarzenia muzyczne
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl