PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA Z WIZYTĄ U FRYDERYKA CHOPINA

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie,
fot. materiały prasowe

W najbliższą sobotę 23 stycznia tuż po godz. 9.00, dziennikarze turystycznej audycji „Jedyne takie miejsce” zabiorą słuchaczy w kolejną podróż, by tym razem przybliżyć postać wybitnego kompozytora. Największe centrum chopinowskie na świecie posiada kolekcję blisko 7000 chopinianów wpisaną na listę UNESCO Pamięci Świata. Na wspólne zwiedzanie Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich w Warszawie zaprasza Sława Bieńczycka.

W Zamku Ostrogskich prezentowane są rękopisy, rysunki, fotografie, wizerunki ikonograficzne, obrazy, grafiki – pamiątki, chopiniana Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, których gromadzenie w 1899 r. rozpoczęło Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Krzewiąc dziedzictwo chopinowskie, placówka posiada rozbudowany program naukowy, wystawienniczy, edukacyjny, wydawniczy i artystyczny oraz pozyskuje i upowszechnia współczesne przejawy działalności twórczej, które związane są z dziełami, osobą i epoką Fryderyka Chopina.

Sercem Muzeum Fryderyka Chopina jest ostatni fortepian, na którym kompozytor tworzył w latach 1848–1849 i to prawdopodobnie o nim Cyprian Kamil Norwid pisał w „Czarnych kwiatach”: (…) mieszkania główną częścią był salon wielki o dwóch oknach, gdzie nieśmiertelny fortepian jego stał, ale fortepian bynajmniej wykwintny – do szafy lub komody podobny, świetnie ozdobiony jak fortepiany modne – ale owszem, trójkątny, długi, na nogach trzech, zdaje mi się, już mało kto w ozdobnym używa mieszkaniu. Historię instrumentu opowie Paweł Bień z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (NIFC). Wystawę stałą, czyli „Salon Mikołaja Chopina”, zaprezentuje Marek Łuszczyk, z kolei Marta Tabakiernik zabierze słuchaczy Jedynki Polskiego Radia do „Salonu Paryskiego”, by omówić kolekcję chopinianów: rękopisy muzyczne, wydania dzieł i korespondencję. Jaki zegarek nosił Fryderyk Chopin i co zapisywał w osobistym kalendarzyku? Aleksandra Gruda uchyli rąbka tajemnicy, pokazując prywatny świat kompozytora i drogocenne, osobiste przedmioty, w tym m.in. spinki perłowe oraz… pudełko na cukierki. Ponadto razem z warszawskim przewodnikiem Arturem Stachowskim słuchacze poznają losy zamku, siedziby muzeum i legendę o złotej kaczce.

Więcej informacji: jedynka.polskieradio.pl i w mediach społecznościowych pod adresem: facebook.com/jedynka.
Audycji „Jedyne takie miejsce” można słuchać w soboty w godz. 9.05–12.00.
____
Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia co tydzień odwiedzają miejsca jeszcze nie odkryte lub zapomniane.
W programie nie brakuje wędrówek ciekawymi szlakami turystycznymi, rozmów z ludźmi, którzy dzielą się ze słuchaczami swoimi pasjami i miłością do miejsca, w którym żyją. Ekipa „Jedynego takiego miejsca” przekonuje, jak inspirujący i fascynujący jest nasz kraj, jak bogatą mamy historię i jak wiele można „zobaczyć” słuchając radia.

Powiązane Video Wszystkie video

JIMEK - Crux
O muzyce Gerarda Drozda s?ów kilka
„Cicha noc” – Joanna Kulig i Zbigniew Wodecki
Willa Weber – „Fairies”

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Sibelius 7 Photo|Audio program do edycji nut + program PhotoScore Ultimate 7 + program AudioScore Ultimate 7
Sibelius 7 Photo|Audio EDU program do edycji nut + program PhotoScore Ultimate 7 + program AudioScore Ultimate 7, wersja edukacyjna dla nauczycieli i instytucji (szkoy, domy kultury)
Sibelius 7 Photo program do edycji nut + program PhotoScore Ultimate 7
Sibelius 7 Audio program do edycji nut + program AudioScore Ultimate 7

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl