Polska. Wrocław. Diamentowy finał Singing Europe - Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna

fot. Sławek Przerwa | NFM

W ciepły sierpniowy sobotni wieczór (06.08.16) w Sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu zgromadzili się melomani nie tylko z Polski, ale także ze świata. Wszyscy od dawna wyczekiwali występu swoich ulubionych gwiazd z największych scen operowych – Aleksandry Kurzak oraz Roberto Alagna, więc wielki entuzjazm czuć było już przed wejściem do budynku.

Poprzez zaangażowanie do projektu Singing Europe ok. 150 osób z 5 chórów z Polski oraz jednego chóru z Serbii (brawo za pomysł) uzyskano efekt koncertu dwupłaszczyznowego - dwóch koncertów w jednym. Dla mnie osobiście ogromną radością było usłyszeć w tak fantastycznej akustyce brzmienie i siłę ludzkiego głosu nie tylko w „Les voici! Voici la quadrille des Toreros” G. Bizeta z „Carmen” , ale „Humming Chorus” z Madame Butterfly było tak przekonująco zaśpiewane i zrealizowane, że chyba prawie cała sala uległa urokowi tego wspaniałego murmurando … napływające myśli z pierwszych chwil ustąpiły miejsca błogiemu spokojowi … a potem tylko gromkie bardzo zasłużone brawa dla chórzystów, orkiestry i dyrygenta. I kiedy wydawało się, że już nic nie można zaśpiewać lepiej rozległo się „Va pensiero” G. Verdiego z „Nabucco” … widownia zaniemówiła, poddała się i muzyce i słowom, które tak lekko niosły się po całej sali, by długo wybrzmiewać do ostatniego oddechu… „To było najpiększniejsze Va pensiero, jakie słyszałem w życiu” powiedział siedzący obok mnie starszy pan, meloman, stały bywalec sal i koncertowych. I powtórzył te słowa wychodząc po koncercie. Brawo!

Zwieńczeniem występu połączonych chórów w jedną wokalną siłę były dwa moje osobiście ulubione utwory z „Traviaty” G. Verdiego „Noi siamo zingarelle” oraz „Di Madride noi siamo mattadori.”

Była siła i była moc, nic więcej dodawać nie trzeba.

Ogromne brawa dla pani Agnieszki Franków – Żelazny – koordynatora artystycznego tego przedsięwzięcia, oraz dla wszystkich dyrygentów przygotowujących poszczególne chóry.

Uwertura z opery „Romeo i Julia” Ch. Gounoda wprowadziła nas w ideę tego koncertu, którego byliśmy udziałem, a poprowadził go w całości maestro Bassem Akiki. To on wprowadził na coraz bardziej prestiżową scenę gwiazdy wieczoru – Aleksandrę Kurzak oraz Roberto Alagna.

I zaczęła się dalsza muzyczna uczta. Usłyszeliśmy w niebanalnym wykonaniu arie i duety z oper „Faust”, „Romeo i Julia”, Otello”, „Pajace”, „Traviata”, a zaserwowana przez Roberto Alagna aria z opery „Tosca” „E lucevan le stelle” , utwierdziła nas tylko w przekonaniu, że Roberto Alagna jest naprawdę tylko jeden... Na szczęście tenor szybko po tej arii ożył i wypijając łyk „śliwkowego” napoju miłosnego oczarował nie tylko partnerującą mu i na scenie i w życiu Aleksandrę Kurzak, ale także i całą publiczność, która doskonale bawiła się razem z nimi. Ale tak potrafią czarować i osobowością, i głosem, i jakością wykonania każdego dźwięku tylko artyści przez duże A.

Wspaniale, że cały naprawdę uroczy wieczór podkreśliły bisy, które wydawało się, że z ogromną łatwością, jak i cały koncert wykonała precyzyjnie grająca pod batutą Bassema Akiki orkiestra Filharmonia Wrocławska NFM. Myślę, że o skali trudności tego koncertu i całego przedsięwzięcia nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ten wspaniały koncert przeszedł już do historii. Zawsze będziemy go pamiętać.

Iwona Karpińska
Wrocław

Powiązane Video Wszystkie video

Sand Animation do muzyki Henryka Wieniawskiego
Sergiusz Prokofiew - III Koncert Fortepianowy C-dur - ALEKSANDRA KRZANOWSKA
Montana Skies - Nocturne
Hendrix Symfonicznie - Thanks Jimi

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Tycoon TW-EMC Europe Mambo Cowbell instrument perkusyjny
FZONE V17 efekt gitarowy
Meinl Sonic Energy SB-RM-LE-XL paka do misy relaksacyjnej Resonant
Meinl Sonic Energy SB-RM paka do misy relaksacyjnej Resonant

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl