Polska. Wrocław. Diamentowy finał Singing Europe - Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna

fot. Sławek Przerwa | NFM

W ciepły sierpniowy sobotni wieczór (06.08.16) w Sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu zgromadzili się melomani nie tylko z Polski, ale także ze świata. Wszyscy od dawna wyczekiwali występu swoich ulubionych gwiazd z największych scen operowych – Aleksandry Kurzak oraz Roberto Alagna, więc wielki entuzjazm czuć było już przed wejściem do budynku.

Poprzez zaangażowanie do projektu Singing Europe ok. 150 osób z 5 chórów z Polski oraz jednego chóru z Serbii (brawo za pomysł) uzyskano efekt koncertu dwupłaszczyznowego - dwóch koncertów w jednym. Dla mnie osobiście ogromną radością było usłyszeć w tak fantastycznej akustyce brzmienie i siłę ludzkiego głosu nie tylko w „Les voici! Voici la quadrille des Toreros” G. Bizeta z „Carmen” , ale „Humming Chorus” z Madame Butterfly było tak przekonująco zaśpiewane i zrealizowane, że chyba prawie cała sala uległa urokowi tego wspaniałego murmurando … napływające myśli z pierwszych chwil ustąpiły miejsca błogiemu spokojowi … a potem tylko gromkie bardzo zasłużone brawa dla chórzystów, orkiestry i dyrygenta. I kiedy wydawało się, że już nic nie można zaśpiewać lepiej rozległo się „Va pensiero” G. Verdiego z „Nabucco” … widownia zaniemówiła, poddała się i muzyce i słowom, które tak lekko niosły się po całej sali, by długo wybrzmiewać do ostatniego oddechu… „To było najpiększniejsze Va pensiero, jakie słyszałem w życiu” powiedział siedzący obok mnie starszy pan, meloman, stały bywalec sal i koncertowych. I powtórzył te słowa wychodząc po koncercie. Brawo!

Zwieńczeniem występu połączonych chórów w jedną wokalną siłę były dwa moje osobiście ulubione utwory z „Traviaty” G. Verdiego „Noi siamo zingarelle” oraz „Di Madride noi siamo mattadori.”

Była siła i była moc, nic więcej dodawać nie trzeba.

Ogromne brawa dla pani Agnieszki Franków – Żelazny – koordynatora artystycznego tego przedsięwzięcia, oraz dla wszystkich dyrygentów przygotowujących poszczególne chóry.

Uwertura z opery „Romeo i Julia” Ch. Gounoda wprowadziła nas w ideę tego koncertu, którego byliśmy udziałem, a poprowadził go w całości maestro Bassem Akiki. To on wprowadził na coraz bardziej prestiżową scenę gwiazdy wieczoru – Aleksandrę Kurzak oraz Roberto Alagna.

I zaczęła się dalsza muzyczna uczta. Usłyszeliśmy w niebanalnym wykonaniu arie i duety z oper „Faust”, „Romeo i Julia”, Otello”, „Pajace”, „Traviata”, a zaserwowana przez Roberto Alagna aria z opery „Tosca” „E lucevan le stelle” , utwierdziła nas tylko w przekonaniu, że Roberto Alagna jest naprawdę tylko jeden... Na szczęście tenor szybko po tej arii ożył i wypijając łyk „śliwkowego” napoju miłosnego oczarował nie tylko partnerującą mu i na scenie i w życiu Aleksandrę Kurzak, ale także i całą publiczność, która doskonale bawiła się razem z nimi. Ale tak potrafią czarować i osobowością, i głosem, i jakością wykonania każdego dźwięku tylko artyści przez duże A.

Wspaniale, że cały naprawdę uroczy wieczór podkreśliły bisy, które wydawało się, że z ogromną łatwością, jak i cały koncert wykonała precyzyjnie grająca pod batutą Bassema Akiki orkiestra Filharmonia Wrocławska NFM. Myślę, że o skali trudności tego koncertu i całego przedsięwzięcia nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ten wspaniały koncert przeszedł już do historii. Zawsze będziemy go pamiętać.

Iwona Karpińska
Wrocław

Powiązane Video Wszystkie video

Sergiusz Prokofiew - III Koncert Fortepianowy C-dur - ALEKSANDRA KRZANOWSKA
Sand Animation do muzyki Henryka Wieniawskiego
Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
Hendrix Symfonicznie - Thanks Jimi

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Tycoon TW-EMC Europe Mambo Cowbell instrument perkusyjny
FZONE V17 efekt gitarowy
Meinl Sonic Energy SB-RM-LE-XL paka do misy relaksacyjnej Resonant
Meinl Sonic Energy SB-RM paka do misy relaksacyjnej Resonant

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl