Płyty winylowe - gdzie można je znaleźć?

Każdy prawdziwy audiofil doskonale wie, jaką wartość kryją w sobie płyty winylowe. Bo choć nie da się ukryć, że są one znacznie bardziej delikatne niż ich nowsi, bardziej popularni następcy (płyty CD) i niszczeją podczas odtwarzania muzyki, to grono osób które pomimo oczywistych wad tego rozwiązania wciąż kochają winyle jest naprawdę imponujące. Sprawdźmy więc w czym tkwi prawdziwy sekret płyt winylowych i gdzie ich szukać.

Każdy prawdziwy audiofil doskonale wie, jaką wartość kryją w sobie płyty winylowe. Bo choć nie da się ukryć, że są one znacznie bardziej delikatne niż ich nowsi, bardziej popularni następcy (płyty CD) i niszczeją podczas odtwarzania muzyki, to grono osób które pomimo oczywistych wad tego rozwiązania wciąż kochają winyle jest naprawdę imponujące. Sprawdźmy więc w czym tkwi prawdziwy sekret płyt winylowych i gdzie ich szukać.

3 przyczyny nieustającej popularności płyt winylowych

1. Prawdziwe brzmienie bez zbędnej obróbki

Jedną z głównych przyczyn nieustającej popularności płyt winylowych jest...jego brzmienie! Wiele osób (bardzo zresztą słusznie) uważa, że czarne płyty winylowe mają o wiele bardziej głębokie brzmienie niż współczesne płyty CD, czy też pliki mp3. Wszystko to dlatego, że fizyczne właściwości tego typu nośnika nie pozwalają na tak zaawansowany mastering, jaki ma zazwyczaj miejsce w przypadku płyt cyfrowych. Płyty winylowe wprowadzają bowiem ograniczenia, co do kompresji dynamiki utworu, a ponadto z racji faktu, że są one nośnikami analogowymi nie ma w tym przypadku oczywiście mowy o próbkowaniu i krojeniu muzyki.

2. Bezpośrednie obcowanie z muzyką

Odtworzenie płyty winylowej wymaga odprawienia całego ceremoniału - przygotowanie gramofonu, dokładne wyczyszczenie płyty, manualna obsługa odtwarzacza oraz regularne zmieniane stron płyty w celu usłyszenia kolejnych, miłych dla ucha utworów, to czynności, bez których nie wyobrażają sobie życie prawdziwi melomani. Choć nie da się ukryć, że słuchanie płyt CD wymaga zdecydowanie mniejszych nakładów pracy, to jednakże dominującym przekonaniem jest to, że najzwyczajniej w świecie brak w tym przypadku pasji. Ciężko bowiem określać się mianem prawdziwego audiofila, gdy jedyny kontakt z muzyką mamy włączając radio, czy płytę CD.

3. Tworzenie imponujących kolekcji

Choć bez wątpienia płyty z muzyką zdecydowanie łatwiej się przechowuje, to jednak nie raz już się potwierdziło, że nowoczesne technologie (w tym również komputery i twarde dyski) są zawodne i prędzej, czy później któraś z ich funkcji przestanie działać. Chyba nie ma gorszego scenariusza dla audiofila niż wizja utraty wszystkich posiadanych płyt oraz utworów, dlatego też posiadanie fizycznej kolekcji pokaźnej ilości płyt winylowych jest marzeniem każdego człowieka, który faktycznie nie wyobraża sobie dnia bez przyjemnych, kojących dźwięków, które nie zginą w przypadku ew. awarii sprzętu.

Gdzie szukać płyt winylowych?

Dobra wiadomość dla wszystkich wielbicieli brzmień retro: We współczesnym, pełnym nowoczesnej technologii świecie da się znaleźć płyty winylowe! Bogatą ofertę winyli prezentują nie tylko tradycyjne antykwariaty, w których ciężkie rockowe brzmienia leżą tuż obok przyjemnego bluesa i kojącego jazzu, ale również internetowe sklepy płytowe, salony Empik, sklepy Media Markt, a także niektóre księgarnie - m.in. Gandalf.

Miłym zaskoczeniem jest również fakt, że wielu współczesnych wykonawców wydając swoje płyty oferuje fanom możliwość zakupu właśnie klasycznej płyty winylowej. Czy jest to więc znak, że wracamy do czasów autentycznego brzmienia i harmonijnych, głębokich połączeń?

Powiązane Video Wszystkie video

Justyna Philipp i kwartet złożony z profesorów Akademii Muzycznej w Gdańsku
ELECTRICA DUO - Kasia & Paula - Moon Rider
King Crimson - Prelude: song of the gulls
100 lat Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej - flash mob

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Numark PT-01 USB przenośny gramofon
UDG Starter Bag Czarna 50LP′s
UDG Starter Bag Digital Camo Grey 50LP′s
RME HDSPe AIO karta muzyczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl