Opera Wrocławska: Piękno w świątecznym geście „Dziadek do orzechów. Opowieść wigilijna” Piotra Czajkowskiego | 20.12.19

fot. Ewa Krasucka

Uliczny gwar świątecznych przygotowań doskonale ubranych mieszkańców miasteczka, w którym rozgrywa się akcja „Dziadka do orzechów. Opowieści Wigilijnej” Piotra Czajkowskiego – Baletu Youriego Vamosa na podstawie E.T.A. Hoffmana i Ch. Dickensa, zachwyca od pierwszych dźwięków dobiegających z orkiestronu. Siłą tego spektaklu jest pełna dobrego smaku i wyczucia wyobraźnia choreografa, scenografa (Youri Vámos, Karol Dutczak) oraz autorki kostiumów (Tijana Jovanovic), a także bardzo umiejętne wplecenie historii rodziny Scrooge'a do klasycznych wątków libretta baletowego wraz ze słynnymi scenami tanecznymi: śnieżynek, tańców charakterystycznych czy też popisowego pas de deux.

Naprawa i konserwacja roweru, marzenia dziewczynki o świątecznym prezencie z witryny sklepowej, codzienne troski i kłopoty dorosłych, ich radości i priorytety oraz siła dziecięcej wyobraźni oraz dziecięcych dążeń emanowały z każdego ruchu, gestu, z doskonałego przygotowania solistów oraz zespołu baletu, dając nam poczucie uczestniczenia w pięknej świątecznej bajce, która porusza, wzrusza, daje ogromnie dużo do myślenia nad sensem i znaczeniem nie tylko świątecznych dni, ale wartości uznawanych w życiu.

Cóż można powiedzieć, jak nie to, że ogromnie dziękujemy za taniec, jaki dostaliśmy w prezencie: i ten klasyczny ukazujący, że to co niemożliwe staje się możliwe i za taniec hiszpański, arabski, chiński, rosyjski – za żywiołowość i precyzyjne oddanie istoty i charakteru każdego z nich – i za każdy inny w tym dniu na tej scenie.
Piękno jest zamknięte w człowieku i czasem dzięki tknięciu różdżki z sopla lodu każda z postaci ożywa i nie mówiąc nic mówi tak ogromnie wiele tak pięknym dla oka i duszy językiem.
Oby zawsze tą różdżką była dobrze wykonana muzyka, która niczym prószący śnieg zatrzyma się na chwilę na tańczącej postaci dodając jej blasku i dodatkowego wyrazu w tym wzruszającym i dającym wiarę w marzenia i wyobrażenia balecie.
Patrząc w ten dzień na scenę nie można było nie odnieść wrażenia, że pięknie jest kobiecie w koronie. Na nadchodzący nowy rok życzę wszystkim, aby byli królowymi i królami własnego życia, by zachwycać sobą siebie i innych.
Dobrego nowego roku!

Na scenie mogliśmy podziwiać:
Scrooge
Filip Veverka*
Klara
Sherly Beillard
Książę/Dziadek do orzechów
Andrzej Malinowski
Bob Crachit
Won June Choi
Pani Crachit/Królowa Śnieżynek
Olga Markari
Taniec hiszpański
Pablo Martinez Mendez

Beatriz Gijon Francis

Karolina Jankowska

Anna Mendakiewicz

Lucie Le May
Taniec rosyjski
Stefano Pietragalla
Taniec chiński
Noriko Nakabayashi
Arlekiny i Jackie
Shiori Taguchi

Ludovico Tambara

Sergi Martinez Castello

Gabriele Lucci

Jaume Deulofeu Segui
Taniec orientalny
Andrea Aguado Campo

Daniel Agudo Gallardo
Solo Walc kryształowy (kwiatów)
Magdalena Kurilec-Malinowska

Hannah Cho
Won June Choi
Charalampos Skoupas

Orkiestra zagrała pod batutą Tomasza Tokarczyka, a spektakl wzbogacił Chór Dziecięcy Opery Wrocławskiej oraz dzieci ze Szkoły Baletowej przy Fundacji Capitol, które skradły moje serce.

Iwona Karpińska
Wrocław
 

 

fot. Ewa Krasucka

Powiązane Video Wszystkie video

Piotr Czajkowski - Dziadek do orzechów - Pas de deux
Piotr Czajkowski - Dziadek do orzechów - Greg Pattillo
Piotr Czajkowski - Walc kwiatów z Dziadka do orzechów
Karol Szymanowski - "Harnasie"

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Alice kostka gitarowa AP-100R1-CO Chinese Opera
Meinl Sonic Energy OG-12 12″ OPERA GONG INCL. bijak
Thorvaldsson Jade (451062) kalafonia - skrzypce, altwka, wiolonczela

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl