MoNo Guitar Duo

MoNo Guitar Duo,
fot. Stefano Imperato

MoNo Guitar Duo
(Molino Giuseppe i Nowicka Anna K.)
 

 

„Nie ma nic piękniejszego od gitary […], chyba że dwie”
 

Te przypisywane F. Chopinowi słowa to najbardziej znany cytat o gitarze. Piękno tego instrumentu i wyjątkowość formacji muzycznej jaką jest duet podkreślają w swojej działalności artystycznej członkowie MoNo Guitar Duo – Giuseppe Molino i Anna K. Nowicka. W czerwcu 2021 r. światło dzienne ujrzała ich debiutancka płyta „The Well-Tempered Guitars vol.1” poświęcona utworom napisanym na dwie gitary przez Mario Castelnuovo-Tedesco. Twórczość tego pochodzącego z Florencji kompozytora, do niedawna przyćmiona sławą jego uczniów, czyli m.in. Henry'ego Manciniego czy Johna Williamsa, zyskuje dziś międzynarodowe uznanie. CD „The Well-Tempered Guitars vol.1” wydane przez włosko-japońską wytwórnię Da Vinci Publishing to pierwsza część projektu muzycznego przewidującego nagranie przez MoNo Guitar Duo Opera Omnia M. Castelnuovo-Tedesco na dwie gitary. Przedmowę do płyty napisał wybitny włoski kompozytor, muzykolog oraz znawca gitary klasycznej – Angelo Gilardino.

MoNo Guitar Duo to polsko-włoski duet gitarowy z Rzymu. Anna i Giuseppe poznali się w 2010 r. podczas studiów magisterskich w Conservatorio „Santa Cecilia”, ale idea założenia MoNo Guitar Duo przyszła im dopiero w 2017 r. Znani są z kreatywnego promowania gitary klasycznej – instrumentu, którego brakuje w składzie orkiestry, co sprawia, że jest on często pomijany w programach koncertowych ważnych instytucji muzycznych.

Podstawą repertuaru MoNo Guitar Duo są ich własne aranżacje na dwie gitary głównie utworów orkiestrowych i fortepianowych. W 2020 r. dwie z nich odniosły sukces. Preludium Chopina w ich interpretacji wygrało konkurs zorganizowany przez włoską telewizję Telesia Tv i przez dwa tygodnie można było zobaczyć ich wideoklip na ekranach lotnisk, pociągów i metra w większych włoskich miastach. W ten sposób Chopina na dwóch gitarach klasycznych usłyszało i zobaczyło kilka milionów ludzi.

W lipcu 2020 r. wideoklip z ich nietypową transkrypcją i interpretacją słynnego „Tańca Anitry” E. Griega na cztery ręce i... jedną gitarę zyskał popularność wśród internautów, osiągając ponad milion wyświetleń.

W centrum muzycznej działalności Anny i Giuseppe znajduje się również współpraca z innymi artystami. Na samym początku pandemii w kwietniu 2020 r. stworzyli oni projekt zatytułowany #Vivaldi93vsCovid19, do którego przyłączyło się ponad 30. wykonawców z 5. kontynentów. Celem #Vivaldi93vsCovid19 była nie tylko współpraca artystów z całego świata, ale również podkreślenie sytuacji muzyków w czasie pandemii i próba zastanowienia się nad ich rolą we współczesnym społeczeństwie. Projekt spotkał się z uznaniem włoskich mediów i napisano o nim artykuły m.in. w „Corriere della Sera” i „Blog della Musica”.

Artyści oprócz działalności artystycznej są także zaangażowani w edukację muzyczną: prowadzą kursy mistrzowskie i seminaria dotyczące najważniejszych aspektów rozwoju muzyków tj. techniki efektywnego ćwiczenia, budowanie pewności scenicznej oraz wpływ dobrego samopoczucia i kreatywności na rozwój kariery muzycznej.

Powiązane Video Wszystkie video

P.Tchaikovsky - "Souvenir de Florence" ( II Adagio cantabile e con moto)
Moniuszko & Chopin – Interpretacje cz. 1
W.A.Mozart - Rondo alla turca na 2 flety i orkiestr?
Trzej tenorzy - My Way

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Larsen (635402) VIOLA ORIGINAL struna do altwki z kulk A Strong
Larsen struna skrzypcowa E 4/4 (strong)
Larsen (635411) Multifilament-Fiberkern struna do altwki D - Strong
Larsen (639452) struna do wiolonczeli - C - Strong 4/4

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2023 CameralMusic.pl