Chopin i Norwid - Janusz Olejniczak i Andrzej Seweryn

23.05.2012
Środa, godz. 19:30
Sala koncertowa Filharmonii
Chopin i Norwid
Janusz Olejniczak – fortepian
Andrzej Seweryn – recytacje


Program:

Utwory F. Chopina i C.K. Norwida
Współorganizacja: Fundacja im. A. Markowskiego


„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel (…)” – jedna z najsłynniejszych sentencji dotyczących Fryderyka Chopina wypłynęła spod pióra Cypriana Kamila Norwida w 1849 roku, dzień po śmierci kompozytora. Choć obaj artyści znali się zaledwie kilka miesięcy, to jednak darzyli się sympatią i wzajemnym zrozumieniem. Z jednej strony wynikało to z tak zwanego pokrewieństwa dusz, z drugiej zaś z podobnych doświadczeń życiowych. Obaj jako młodzieńcy triumfowali w warszawskich salonach i obaj też opuścili Polskę bez świadomości, że już nigdy do niej nie powrócą.
Norwid wielokrotnie odwiedzał Chopina w jego paryskim mieszkaniu. Kompozytor zapraszał poetę na śniadania i obiady, ten zaś towarzyszył mu w częstych przechadzkach po ulicach stolicy Francji. Choć poeta uważany był za dziwaka i samotnika, którego kontakty z otoczeniem dodatkowo utrudniała postępująca głuchota, to jednak Chopin potrafił dostrzec w nim intelektualną i artystyczną oryginalność. Z kolei Norwid widział w kompozytorze muzyczną realizację głoszonych przez siebie idei, w myśl których sztuka miałaby stać się nośnikiem pierwiastków narodowych. Obaj artyści doskonale porozumiewali się na płaszczyźnie artystycznej. Sam Chopin pisał: „Norwid mię lepiej od Mickiewicza rozumie, bo kiedy Mickiewicz mnie do napisania opery narodowej popychał – Norwid, znając granice moje, nigdy się z czymś takim do mnie nie odezwał”. Krytycy i muzykolodzy są zgodni, iż istotę fenomenu muzycznego Chopina najpełniej oddaje poezja Norwida. Nekrolog, Promethidion, Fortepian Szopena, czy Czarne kwiaty napisane zostały pod wpływem silnej inspiracji osobowością polskiego kompozytora. Owoce twórczości artystów usłyszymy podczas wieczoru poetycko-muzycznego, który odbędzie się w Filharmonii Wrocławskiej. Dzieła te zaprezentują najznamienitsi przedstawiciele sztuki nie tylko polskiej, ale również światowej – jeden z najwybitniejszych aktorów – Andrzej Seweryn i pianistów – Janusz Olejniczak.Powiązane Video Wszystkie video

Tu Warszawa - cz. 1
Janusz Olejniczak - Etiuda Rewolucyjna
Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Andrzej Panufnik - koncert skrzypcowy - Janusz Wawrowski

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Chopin Fryderyk - Najpikniejszy Chopin na fortepian
PWM Chopin Fryderyk - Najatwiejszy Chopin na fortepian
AN Seweryn Wojtek ″Gitara rockowa″
AN Drodowski Mirosaw ″Frederyk Chopin na 2 gitary″ ksika

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2022 CameralMusic.pl