60 lat opery w Łodzi

60 LECIE OPERY W ŁODZI
POD HONOROWYM PATRONATEM
PREZYDENTA RP p. BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO

WARTO MIEĆ MARZENIA…

Wydawać się mogło – zwłaszcza wtedy – że marzenie o własnej operze w takim mieście jak Łódź, to zwykła, niczym nie uzasadniona, fanaberia jakiejś garstki zapaleńców. Kiedy jednak 18 października 1954 roku podniosła się kurtyna na użyczonej scenie w Teatrze Nowym w Łodzi stało się faktem to, co do tego momentu wydawało się prawie niemożliwe; ten prawdziwie łódzki Straszny dwór Stanisława Moniuszki, zrealizowanyi wykonany „siłami własnymi” dał początek Operze Łódzkiej – pierwszej w dziejach miasta stałej sceny operowej. Jej wytrwali i konsekwentni twórcy działający wcześniej w Studium Operowym: Sabina Nowicka, Mieczysław Drobner i Władysław Raczkowski mogli mieć powód do dumy i satysfakcji; swojego entuzjazmu nie kryła również publiczność, która od pierwszej premiery, tłumnie wypełniała widownie teatrów: Nowego i im. S. Jaracza – scen użyczanych dla prezentacji przedstawień „bezdomnej” Operze Łódzkiej. Owa bezdomność nie przeszkadzała zapaleńcom tworzyć spektakle wartościowe i na owe czasy niezwykle nowoczesne, a pełen twórczego entuzjazmu młody – i stażem i wiekiem – zespół artystyczny dawał z siebie wszystko, by efekt końcowy niczym nie ustępował najlepszym wzorcom.


Opera Łódzka w ciągu 12 lat dała łodzianom ponad 30 premier, z których wiele, podobnie jak ich wykonawcy, na trwałe zapisało się w historii polskiej opery.
Tę – wtedy już zbudowaną – wspaniałą tradycję przejął w 1967 roku Teatr Wielki; spełniło się tym samym kolejne marzenie: Opera przestała być bezdomna, artyści mogli stanąć na własnej scenie, a publiczność otrzymała operowy teatr z prawdziwego zdarzenia. Podobnie jak „dyrekcyjny tercet” z Opery Łódzkiej, tak pierwszy duet z Wielkiego- Stanisław Piotrowski i Zygmunt Latoszewski – zrobili wszystko, by „przejęcie tradycji” i drugi start wypadł imponująco; cztery premiery ( i to jakie!) dzień po dniu, zrobiły furorę wśród publiczności, a krytycy z dumą obwieścili, że oto w Łodzi jest teatr operowy, na który…”trzeba uważać!”

Z wielką uwagą więc i zainteresowaniem obserwowano tysiące spektakli Teatru Wielkiego ( także za granicą), blisko 300 premier operowych i baletowych, a publiczność nie ukrywała satysfakcji ze spotkań ze swoimi ulubieńcami w wielkich kreacjach wokalno-aktorskich. Owa uwaga towarzyszy Wielkiemu do dzisiaj; bogaty repertuar, wybitni realizatorzy, a przede wszystkim znakomite zespoły, przez te wszystkie lata starają się, by to, co zbudowali poprzednicy, to co zastali, było podstawą do nowych – jeszcze ciekawszych – wyzwań.I czy może być lepsza jubileuszowa „klamra” niż Moniuszkowski Straszny dwór?...


Widowisko plenerowe na placu Dąbrowskiego
WIELKA GALA SEZONU 2014/2015
27 września 2014, godz.19.00

WIELKA GALA SEZONU 2014/2015 – to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w historii Teatru Wielkiego w Łodzi, ale też okazja jest niecodzienne – Jubileusz 60-lecia opery w Łodzi, nad którym swojego patronatu honorowego udzielił sam Prezydent RP Bronisław Komorowski.

W plenerowej scenerii placu Dąbrowskiego – na estradzie i z pomocą specjalnych wielkoformatowych ekranów – zaprezentowane zostaną fragmenty dzieł będących w repertuarze Teatru, znaczących realizacji z przeszłości oraz tych planowanych na sezon 2014/2015.
Będą więc m.in.: Eugeniusz Oniegin, Traviata, Trubadur, Opowieści Hoffmanna, Adriana Lecouvreur, Dialogi karmelitanek, Straszny dwór, Baron cygański, Kniaź Igor.

A wykonawcy… znakomici soliści Teatru Wielkiego w Łodzi, zaproszeni goście z polskich teatrów operowych oraz chór, balet i orkiestra pod dyrekcją mistrza batuty – TADEUSZA KOZŁOWSKIEGOQ!
Nie zabraknie też niespodzianek muzycznych i baletowych oraz zaskakujących – jak na widowisko plenerowe przystało – niecodziennych rozwiązań inscenizacyjnych.

Zatem – wieczór pod i z gwiazdami, niepowtarzalny nastrój, światło, dźwięk i genialna muzyka mistrzów w najlepszym wykonaniu! Zapraszamy.

kierownictwo muzyczne – TADEUSZ KOZŁOWSKI
reżyseria i ruch sceniczny – JANINA NIESOBSKA
wykonawcy: Monika Cichocka, Bernadetta Grabias, Patrycja Krzeszowska, Agnieszka Makówka, Joanna Woś, Dorota Wójcik, Anna Wiśniewska-Schoppa, Helena Zubanovich, Rafał Bartmiński, Stanisław Kuflyuk, Zenon Kowalski, Przemysław Rezner, Patryk Rymanowski, Dominik Sutowicz, Adam Szerszeń
oraz chór, balet i orkiestra
Teatru Wielkiego w Łodzi
dyrygent – TADEUSZ KOZŁOWSKI

60 PASJI TWÓRCZEJ
wernisaż multimedialnej wystawy jubileuszowej
16 października godzina 17.00

Stanisław Moniuszko
STRASZNY DWÓR
opera w czterech aktach
libretto – Jan Chęciński
prapremiera- Warszawa, 1865
premiera – 18 października 2014

60 lat temu Straszny dwór dał początek Operze Łódzkiej – pierwszej w historii miasta stałej scenie operowej. To jednak nie jedyny powód powrotu tego tytułu jako premiery jubileuszowej, podobnie jak i nie ten, że Straszny dwór winna mieć w swoim repertuarze każda polska scena operowa. Straszny dwór to prostu opera znakomita, dzieło, w którym powaga kontusza i żupana świetnie współgra z pełnymi finezyjnego dowcipu sytuacjami, a muzyka skrząca się polskimi rytmami, w wielu miejscach zbliża się do najlepszych wzorców stylu włoskiej opery komicznej. To niemal Zemsta Fredry w operowym wydaniu.

W libretcie opery perypetie związane z wyrwaniem dwóch braci – Stefana i Zbigniewa - z „bezżennego stanu” i oddanie ich w ręce sióstr – Hanny i Jadwigi, są pretekstem dla pokazania niepowtarzalnej atmosfery polskiego dworu szlacheckiego, dumnego i z zasadami, a jednocześnie tajemniczego i pełnego zaskakujących zdarzeń. A dlaczego „strasznego” ?... Dowiedzą się Państwo na przedstawieniu.

kierownictwo muzyczne PIOTR WAJRAK
reżyseria KRYSTYNA JANDA
scenografia MAGDALENA MACIEJEWSKA
kostiumy DOROTA ROQUEPLO
choreografia EMIL WESOŁOWSKI
kierownictwo chóru WALDEMAR SUTRYK
wykonawcy: soliści, chór, chór dziecięcy orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi
oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im.F.Parnella w Łodzi
dyrygent – PIOTR WAJRAK


Powiązane Video Wszystkie video

Justyna Philipp i kwartet z?o?ony z profesorów Akademii Muzycznej w Gda?sku
TURANDOT - Teatr Wielki w ?odzi
Tomasz Dolski - Cztery Pory Roku - Lato cz.3 "Burza "
Urszula Jasiecka-Bury - Klawesyn, Organy, Barok - wywiad

Instrumenty i sprzęt muzyczny

LaBella SS42B struny do gitary basowej 5-str. 40-128
PWM Habela Jerzy - Sowniczek muzyczny
Meinl CAJ100BU-M Cajon instrument perkusyjny
BK-Klassik Stroik Klarnet w stroju Bb 2

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl