200 lat kopalni Katowice – nowa wystawa czasowa i muzyka w Muzeum Śląskim w Katowicach

 Jubileuszowa wystawa „200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia” oraz wydarzenia muzyczne łączące tradycję i nowoczesność. Koncert Śląsk. Remiks 2023 z gościnnym udziałem młodych wokalistów oraz spotkanie z muzyką korzeni w wykonaniu Agaty Siemaszko i Kuby Wilka.

*****
Nowa wystawa czasowa „200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia” prezentuje historię kopalni „Katowice”, wcześniej kopalni „Ferdynand” oraz kilka fenomenów kulturowych powstałych w wyniku 176 lat eksploatacji górniczej w tym miejscu. Zakład ten spośród kilkudziesięciu podobnych działających w naszym województwie otrzymał szansę trwałego ocalenia pamięci branży górniczej, a jego zabudowania stały się wizytówką Śląska, jedną z najbardziej reprezentacyjnych przestrzeni regionu – Strefy Kultury.

Historia kopalni „Katowice” („Ferdynand”) zaczęła się w 1823 roku. Początkowo prosta eksploatacja płytko zalegających pokładów przerodziła się z upływem czasu w wartościowy zakład wydobywczy. Kolejni właściciele, administratorzy oraz kierownicy dokładali starań, aby wyposażyć go m.in. w dostępne nowości techniczne, a liczne pokolenia górników z zaangażowaniem sięgały po zalegające w tym miejscu bogate złoża. Działalności zakładu towarzyszyło także wiele inicjatyw społecznych, obejmujących z biegiem lat kolejne dziedziny. Ludzie związani z kopalnią mogą godzinami opowiadać wydarzeniach kulturalnych, obchodach barbórkowych, wczasach pracowniczych czy imprezach sportowych.

Wystawa podzielona została na dwa bloki. Blok „Po pracy” prezentowany jest w budynku Spichlerz i prezentuje zagadnienia społeczne towarzyszące działalności górniczej tj.: górniczy archetyp Górnego Śląska, obrzędowość górniczą, działalność plastyków amatorów z grupy „Gwarek 58”, tradycję górniczego muzykowania oraz wpływ kopalni na miasto i jej mieszkańców, tworzenie się społeczności lokalnych, klubów sportowych wokół działalności kopalni. Odrębną część stanowi blok tematyczny „Praca”, który udostępniony jest w budynku Stolarni. Tutaj prezentowane są dzieje kopalni jako zakładu. Motywem przewodnim tej części wystawy jest proces przeróbki węgla. Inspirację instalacji stanowi naziemna część kopalni, w której prowadzony był podział urobku na poszczególne asortymenty węgla, gdzie sortowano kamienie od cennego kruszcu.

Dzieje kopalni ukazują fakt, iż zbudowana na przełomie XIX i XX wieku w ówczesnej kopalni „Ferdynand” instalacja przeróbki węgla uznawana była przez współczesnych techników górnictwa za najnowocześniejsze założenie w Europie o wysokiej wydajności.

Kopalnię zamknięto, ale pamięć o niej przetrwała. Miejsce to zyskało szansę, której nie miało wiele innych zakładów spośród kilkudziesięciu działających w województwie śląskim. Duża część historycznych zabudowań została zachowana, a dzięki adaptacji na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach stała się wizytówką Śląska, jedną z najbardziej reprezentacyjnych przestrzeni regionu. Ze względu na szacunek do miejsca, w którym się znajdujemy, jego bogatej historii, tradycji oraz dziesiątek tysięcy ludzi związanych z nim zawodowo i emocjonalnie 200-lecie kopalni zostało uczczone jubileuszową wystawą.

Kuratorem wystawy jest dr Piotr Rygus.
Uroczysty wernisaż odbędzie się w piątek 15 września o godzinie 18.00.
Wystawa dostępna dla zwiedzających od 16 września.

Po oficjalnym otwarciu wystawy zapraszamy na wydarzenie muzyczne pt.: Śląsk. Remiks 2023. Jest to koncert z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego z udziałem plejady wokalistów młodego pokolenia wywodzących się z nurtu muzyki rozrywkowej i alternatywnej. Projekt muzyczny mierzy się z różnorodną tradycją i historią Śląska – obok utworów ludowych wywodzących się z terenu Beskidu Śląskiego (Zbigniew Wałach i jego zespół Symfonia Beskidów) oraz ich opracowania (Daniel Bloom) usłyszymy kompozycje współczesne opierające się na wierszach Herberta, Wojaczka, Kijonki, Norwida. Do projektu zaproszono: Jakuba Skorupę, Justynę Święs, Natalię Niemen, Grubsona, Baasch’a, usłyszymy także Symfonię Beskidów Zbigniewa Wałacha, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso oraz zespół muzyczny Miłosza Wośko.

Koncert odbędzie się w piątek 15 września o godzinie 20.00 na scenie plenerowej ustawionej na parkingu naziemnym Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1.
Wstęp wolny.

*****
Muzyka korzeni i folkowo – jazzowa sensacja w Muzeum Śląskim. Koncert towarzyszący wystawie „Pierwiastek żeński”: Agata Siemaszko & Kuba "Bobas" Wilk.
Wydarzenie muzycznie nie przez przypadek towarzyszy prezentowanej obecnie w galerii plastyki nieprofesjonalnej wystawie „Pierwiastek żeński.” Wystawa przedstawia prace dwudziestu jeden artystek, ich pasje, lęki, walkę o godność. Prace Agaty Siemaszko także można oglądać na ekspozycji. W najbliższą sobotę zapoznamy się z talentem wokalnym artystki.
Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk współpracę rozpoczęli jesienią roku 2010, by już kilka miesięcy później zachwycić na warszawskim festiwalu folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja, gdzie zdobyli Grand Prix oraz Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena.
Wcześniej spotykali się już na scenie przy okazji współpracy z Teresą Mirgą i jej romskim zespołem Kałe Bała. Wywodzą się z różnych środowisk, a ich muzyczna działalność ma korzenie w bardzo różnych nurtach. Agata od dziecka związana jest ze środowiskiem folkowym, inspiruje się przede wszystkim muzyką tradycyjną szeroko pojętego Łuku Karpat i folklorem romskim. Koncertowała m.in. gościnnie z zespołem Mostar Sevdah Reunion z Bośni, na stałe współpracuje z zespołem BB Band słowackiej wirtuozki skrzypiec romskiego pochodzenia, Barbory Botošovej.
Kuba natomiast gra głównie jazz i funk, nie przeszkadza mu to jednak w otwieraniu się na inne, często bardzo odległe stylistycznie gatunki. Współpracował z wieloma zespołami folkowymi, m.in. ze słynną kapelą Trebuniów-Tutków. To, co ich łączy, to zaangażowanie w muzykę. Poprzez swobodną improwizację, opartą na płynących z różnych źródeł inspiracjach, udało się im stworzyć nową jakość.
W roku 2013 wydali wspólną debiutancką płytę „Ogień i woda”, która zdobyła tytuł Folkowego Fonogramu Dwójki.
W roku 2023 Agata Siemaszko została jedną z 8 finalistów (wyłonionych spośród ponad 150 osób) słynnego wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej jako jedyna nie-aktorka.
Na repertuar duetu składają się pieśni romskie i tradycyjne pieśni Łuku Karpat oraz autorskie kompozycje.

Festiwal Nowa Tradycja: 



Koncert odbędzie się w sobotę 16 września o godzinie 17.00 w Sali Audytorium na poziom -4 w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasach oraz przez: bit.ly/489a4Om

Powiązane Video Wszystkie video

Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
Stanis?awa Celi?ska, Bartek W?sik & Royal String Quartet - Warszawa (T. Love)
Królestwo Beskidu - Cysorka (Nowa Tradycja 2015)
Stanis?aw Moniuszko - Bajka. Opowie?? zimowa, Conte d'hiver, fantasy overture

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AvTek Tripod Standard 200, ekran na statywie, wymiary cm - 200 x 200, obraz cm - 200 x 200
AvTek Wall Standard 200, ekran rcznie rozwijany, wymiary cm - 200 x 200, obraz cm - 200 x 200
AvTek Tripod Pro 200, ekran na statywie, wymiary cm - 200 x 200, obraz cm - 195 x 195
AvTek Cinema 200CW, ekran ręcznie rozwijany, wymiary cm - 200 x 200, obraz cm - 190 x 107

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl